زمان انتشار : ۱۲ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۳۸ | کد خبر : 464027 |

گزارش تیترها از «حیات ناهموار معلولان» تا «ابربدهکاران بانکی»

شفقنا رسانه- نام‌ ابربدهکاران بانک سرمایه که محمود صادقی نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی منتشر کرد، به تیتر اصلی و فرعی چند روزنامه تبدیل شد. روزنامه جوان نوشت از این ابربدهکاران یک نفر اعدام و دیگری حبس شد اما ۱۸ نفر دیگر که مجموعه ۶۹۰۰ میلیارد تومان بدهی به سیستم بانکی دارند، آزاد هستند. جامعه فردا هم از آغاز افشای هویت ابربدهکاران بانک سرمایه نوشت. نکته‌ این که باز هم مثل همیشه رسانه‌ها صرفا بازتاب دهنده‌ی چنین اخباری هستند اما کمتر پیش آمده کاری تحقیقی انجام دهند و نتایج خود را به صورت مستند منتشر کنند.

آسمان آبی عکس خوبی برای روز جهانی معلول انتخاب کرد. تیتر اما معمولی است و مکمل خوبی برای سوال روتیتر نیست.

روزنامه افکار تیتری کنایه‌آمیز برای سخنرانی روحانی در سیستان و بلوچستان انتخاب کرد. نقد و تحلیل را نباید در کنایه زدن معنا کرد. روزنامه می‌توانست مثلا گزارشی داشته باشد از آنچه قرار بوده در چند سال گذشته در این استان انجام شود و در دولت روحانی انجام نشده و با استناد به اطلاعات و آمار واقعی او را نقد کند.

وطن امروز همین نگاه کنایه‌آمیز را به متن تلگرامی آخوندی وزیر راه و شهرسازی دارد. در این متن به اهمیت توجه به سلیقه و انتخاب شخصی زلزله‌زدگان در انتخاب مسکن اشاره شده که در صورت نادیده گرفتن آن ممکن است باعث هدر رفت کمک‌های داوطلبانه و دولتی و استقبال نکردن زلزله‌زدگان از آنها شود؛ اما روزنامه بخشی را انتخاب کرده که به نوعی تحریف مضمون است.

جام جم هم در روز جهانی معلول مصاحبه‌ای با دختری کارآفرین دارد و عکسی از او را با تیتر «اراده فریبا» به صفحه اول آورد. چینش اطلاعات می‌تواند در خوب دیده شدن یا نشدن موضوع بسیار تأثیر گذار باشد؛ اگر روزنامه عکسی افقی و با زاویه و کادری متفاوت کار می‌کرد که وجه توانمندی او بیش از معلولیت به چشم بیاید، شاید به هدف مصاحبه نزدیک‌تر بود.

صبح نو بررسی دو شایعه را به صفحه اول آورد یکی درباره جابه‌جایی رئیس بانک مرکزی و دیگری درباره‌ی معاون اول رئیس جمهور. نحوه ی قرار گرفتن تیترها هم به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد این دو متن ارتباط معنایی با هم دارند که این طور نیست.

همشهری به پوشش سومین دوره جایزه محیط زیستی سپیدار پرداخت و اگرچه تیتر نقل قولی مناسبی را درباره کودکان کار انتخاب کرد اما نتوانست عکس خوبی را با آن همراه کند. عکس، لانگ شات است و بیش از حد از صحنه و کودکانی که روی صحنه هستند دور است و‌ عملا نمی‌تواند تصویر واضحی از این مراسم نمایش دهد. روزنامه می‌توانست عکس اصلی خود را از این مراسم انتخاب نکند اما فونت تیتر را کمی بزرگتر در نظر گیرد. «مدارس ویژه برای کودکان بی‌شناسنامه» واکنش به گزارش دیروز روزنامه درباره‌ی بی شناسنامه‌ها در استان سیستان و بلوچستان هم در جای خوبی قرار گرفته است.

«اولین فداکاری که شناختیم» تیتر روزنامه همدلی برای خبر درگذشت ازبرعلی حاجوی (ریزعلی خواجوی)، دهقان فداکار بود. تصویری از داستان دهقان فداکار در کتاب که کمی کج است و چهره خود او در کنار یکدیگر قرار گرفتند که نتیجه‌ای حرفه‌ای نداشت. هم نوع برش عکس‌ها و هم تفاوت رنگ و کیفیت‌شان، هیچ کدام انتخاب درستی نبودند.

ویژه‌برنامه نود برای جام جهانی و حضور فیگو در این برنامه، موضوع اصلی هفت صبح و آفتاب یزد بود که نگاه‌های متفاوتی به آن داشتند. در حالی که آفتاب یزد تاکید را بر هزینه بالای دعوت این بازیکن فوتبال گذاشت، از ضرورت آن پرسید و آن را «مُسکن گران» نامید و وعده داد مصاحبه‌هایی هم در این رابطه تدارک دیده است. هفت صبح اما در تیتری ساده آن را «حرکت درست در لحظه درست» دانست و به تمجید این برنامه نود پرداخت.

طرح خوبی در شمارهٔ امروز روزنامه قانون کار شد که هم ایده خلاقانه‌ای داشت و هم اجرای مناسبی. تیتر «حیات ناهموار» هم انتخاب هماهنگی با موضوع بود. روزنامه به بهانه روز جهانی معلولان به این موضوع پرداخت درحالی که پرداختن به چنین مسائلی در مطبوعات نیاز به روز جهانی یا مناسبت تقویمی ندارد. روزنامه تیتر بسیار بلندی را هم برای مصاحبه با زیباکلام انتخاب کرد که باتوجه به ستونی بودن مطلب بهتر بود کمی کوتاه می‌شد.

«باخت غیرفوتبالی» تیتر انتخابی روزنامه شهروند برای گزارشی درباره کامنت‌های کاربران ایرانی در صفحات ستاره‌های تیم‌های همگروه ایران در جام جهانی بود. هم انتخاب تیتر و هم پرداختن به این موضوع در یکی از گزارش‌های اصلی فارغ از کیفیت متن، انتخاب خوبی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here