زمان انتشار : ۱۱ آذر ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۰۱ | کد خبر : 463961 |

تحلیل‌ها از «گروه مرگ» به تیترها آمد/ گزارش همشهری از «بی‌شناسنامه‌ها»

شفقنا رسانه- واکنش آیت‌الله مصباح یزدی به رفتارهای سیاسی اخیر احمدی‌نژاد، موضوع گزارش خبری-تحلیلی روزنامه شرق شد که در آن به پیشینه رابطه‌ی احمدی نژاد با آیت‌الله و جبهه پایداری هم پرداخت. عکس و تیتر، انتخاب‌های بسیار خوبی هستند اما جای مناسبی برای قرارگیری تیتر روی عکس درنظر گرفته نشده‌اند. درحالی که غالب تیترهای امروز شرق سیاسی و غیراختصاصی هستند، روزنامه میزگرد مربوط به فیلم هجوم ساخته شهرام مکری را که با حضور کارگردان و چند تن از بازیگران و عوامل فنی برگزار شده، در تیتری فرعی قرار داده است. همان طور که تحلیل کارشناسان در گفت‌وگو با روزنامه‌ درباره‌ی آینده پیش‌روی بازار نفت را با انتخاب عکس زنگنه که موضوع اصلی گزارش نیست، به حاشیه برد.

گروه‌بندی تیم‌‌های فوتبال برای مسابقات جام جهانی، عکس اصلی چند روزنامه شد. روزنامه جوان پرداخت‌ ضعیفی داشت و با گرافیک نه چندان حرفه‌ای، یک بازیکن اصلی از هر چهار تیم ملی ایران، اسپانیا، مراکش و پرتغال را کار کرد و تیتر «هراس و‌ هیجان در گروه ایران» را هم در وسط عکس قرار داد و آن را شلوغ‌تر کرد.

روزنامه‌های بشارت نو و آفتاب یزد هم از ادبیات معمول در مطبوعات ورزشی استفاده کردند و از «گروه مرگ، میزبان ایران در جام جهانی» و «مرگ زوردس؟!» نوشتند. بشارت نو کار گرافیکی قابل قبولی انجام نداد و استفاده از رنگ تند زرد، قراردادن دو‌کادر با پس‌زمینه سفید روی عکس خوبی از زمین فوتبال و جام، از جمله اشتباهات گرافیکی آن محسوب می‌شود. تیتر آفتاب یزد درباره‌ی زلزله‌‌ دیروز در استان کرمان هم مناسب روزنامه رسمی نیست: «ایران روی ویبره!» بهتر بود روزنامه گفت‌وگویی با یکی از کارشناسان زلزله ترتیب می‌داد و علل تعداد، شدت و گستره‌ی زلزله‌های اخیر را بررسی می‌کرد.

هفت صبح علاوه بر پرداختن به گروه‌بندی جام جهانی، به درستی موضوعی را پوشش داد که به ندرت در دیگر روزنامه‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد؛ انتخابات‌های صنفی و اختلافاتی که آشکار می‌شوند. روزنامه به سراغ دو طرف اختلاف در دو انتخابات طلافروشان و‌ مشاوران مسکن، متعلق به دو تا از سودآورترین اصناف رفت و مصاحبه‌هایی با آن‌ها انجام داد.

در میان تیترهای با بار منفی و حتی طنز درباره قرعه‌کشی جام جهانی، روزنامه قانون کار متفاوتی کرد و از هشتگ «باید ببریم» استفاده کرد که در عین حال اشاره‌ای به باخت عمدی علیرضا کریمی هم بود. روزنامه بی‌آنکه استدلالی ارائه دهد در زیرتیتر نوشته است: «احتمال صعود برای همه تیم‌ها یکسان است». با این حال جالب است که با وجود تاکید روزنامه بر «لزوم نگاه امیدوارانه»، خودش هم گروه ایران را «گروه مرگ» نامیده است. توجه به موضوع حریم خصوصی در نرم‌افزارهای موبایلی هم فارغ از کیفیت متن بحث مهمی است که به تیترهای اصلی روزنامه آمد.

شایعه‌ی استراتژی کناره‌گیری اسحاق جهانگیری برای رای‌آوری در انتخابات آینده، موضوع گزارش و تیتر روزنامه کیهان هم شد و برداشت خود از این شایعه‌ را بیان کرد:«کارنامه دولت خالی است، کناره‌گیری کن تا رای بیاوری!» عکس‌های اصلی روزنامه هم مربوط به زلزله ۶/۱ ریشتری در کرمان بود که خوشبختانه قربانی نداشت اگرچه خرابی‌ به بار آورد.

از جمله اختصاصی‌های امروز، مصاحبه روزنامه اعتماد با علیرضا علوی‌تبار درباره نسبت اصلاح‌طلبان با دولت و قدرت، و لزوم حضور پررنگ‌تر این جناح سیاسی است. عکس و تیتر «ایستادگی بر اصول» هم انتخاب‌های مناسبی بودند.

همشهری گزارشی از مذاکرات هیئت ایرانی در حاشیه‌ی اجلاس اوپک دارد که به درستی به تیتر یک آمده و علاوه بر آن گزارشی درباره‌ی مشکل بخشی از مردم در سیستان و بلوچستان برای گرفتن شناسنامه دارد که با عکس و تیتر خوبی همراه شده است. با توجه به سفر امروز رئیس‌جمهور به این استان انتخاب این مطلب در تیترهای اصلی انتخاب درستی است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here