زمان انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۶ | ساعت : ۲۲:۲۶ | کد خبر : 462683 |

نقویان در غرفه شفقنا: مردم‌سالاری با رسانه‌سالاری تحقق می‌یابد

شفقنا رسانه- استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: وقتی در همه نمازجمعه‌ها یک حرف زده می‌شود، این نشان می‌دهد که از یک جا دیکته می شود. رسانه نباید دیکته‌ای باشد چون دیکته برای کلاس‌های اول و دوم ابتدایی است.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام و المسلمین ناصر نقویان عصر امروز در نشست علمی «رسانه و حق انتقاد از منظر دین» که در محل غرفه شفقنا در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد، با بیان اینکه شجاعت و صداقت باید سرلوحه کار رسانه باشد، اظهار کرد: طبق آیات قرآن کریم، کسانی که در عرصه آگاهی بخشی فعالیت می‌کنند با مشکلاتی مواجه می‌شوند، چون منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازند، لذا افرادی که وارد این عرصه می شوند، نباید انسان‌های ترسویی باشند.
او با بیان اینکه هر کسی اهل این میدان نیست، گفت: امروز ما با چند مشکل در عرصه رسانه روبرو هستیم؛ یکی این است که خبرها آن گونه که باید نمی‌رسد و آن مقدار هم که می‌رسد، به همه نمی‌رسد؛ همچنین آن خبرهایی که باید برسد نمی‌رسد و در نهایت اینکه خبرها مثل گلاب قمصر شده است؛ مرتب آب به آن می بندند و از آن خلوص خبری خارج شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان این که کار رسانه، کار سخت و مؤثری است، گفت: اگر امروز ما مدعی جامعه دینی هستیم و مردمسالاری داریم، باید بدانیم که مردمسالاری با رسانه سالاری تحقق می‌یابد و رسانه سالاری با حقیقت سالاری معنا پیدا می‌کند.
او با بیان اینکه رسانه‌ها نباید فشار بیرونی داشته باشند، گفت: وقتی در همه نمازجمعه‌ها یک حرف زده می‌شود، این نشان می‌دهد که از یک جا دیکته می شود. رسانه نباید دیکته‌ای باشد چون دیکته برای کلاس‌های اول و دوم ابتدایی است.
حجت الاسلام و المسلمین نقویان با بیان این رسانه نباید لالایی برای مردم بگوید، گفت: رسانه باید همانند آیینه باشد و هر چیزی می‌گیرد همان را منعکس کند؛ و اگر ما می‌خواهیم جامعه‌ای به معنای واقعی آزاد داشته باشیم، باید اجازه رسانه آزاد بدهیم و بدانیم رسانه در بند و دستوری و دیکته شده، جامعه را به سمت غیرآزاد می برد؛ و اجازه دهیم مردم خودشان غربالی در ذهن شان داشته باشند.
او با اشاره به فرمایشات امام خمینی(ره) به مسوولان که همیشه گزارش کارهای‌تان را بدهید، گفت: اگر می خواهیم گزارش بدهیم، نباید بگوییم من چه کردم، بلکه باید بگوییم جمهوری اسلامی چه کرد و این خود مردم هستند که می فهمند چه دولتی خیانت و چه دولتی خدمت کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اگر فردی آمد و در یک سخنرانی خود گفت فلان عملکرد مردم نشان از تأثیرپذیری از القائات بیگانگان است، گفت: این توهین به مردم است که مثلا فقط نشستند و ببینند رسانه‌های بیگانه چه می گویند و طبق آن عمل کنند؛ در حالی که خود مردم اهل شعور و فکر هستند؛ مردم هر روز از خیابان‌ها رد می‌شوند و اگر ببینند خدمتی شده و برای مثال خیابانی درست شده، می فهمند کار شده است.
نقویان با بیان این که ما این نظام را دوست داریم و برای آن جان دادیم و تا مرز مرگ رفته ایم، تأکید کرد: ما شهید همت‌ها، باکری‌ها و حججی‌ها دادیم؛ پس این نظام را مقدس می‌دانیم، البته به شرط و شروطی، چون نظام مقدس را امام علی(ع) با شاخص‌هایی بیان کرده و آن این که نظام مقدس، نظامی است که در آن، ضعیفان بتوانند حق خود را از گردن کلفتان بگیرد بدون این که لکنت زبان بگیرند یا مشکلی برایشان پیش بیاید و الا اگر من و صداوسیما بگوییم نظام مقدس است، که مقدس نمی‌شود.
او در ادامه سخنان خود با بیان این که فقط دیکتاتورها از رسانه‌های آزاد و خبر می‌ترسند، گفت: اخیرا در این رسانه‌های مجازی نهضت عذرخواهی در حال راه افتادن است و این برای جامعه بسیار مبارک است؛ چون بسیار نیکو است که اگر مسئولی اشتباه کرد بگوید اشتباه کردم؛ این کار پایه‌های حکومت را متزلزل نمی‌کند، و بلکه بالعکس پایه‌های حکومت را تقویت می‌کند.
این استاد حوزه و دانشگاه، با بیان این که تا چند سال پیش اجازه انتشار آمار تخلفات و ناهنجاری‌ها مانند آمار طلاق را نمی‌دادند، گفت: با دادن آمار اشتباه و دیکته شده نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم؛ مثلا من پدر خانواده اگر ندانم که در خانه خودم چه خبر است، وقتی از مشکلات باخبر می‌شوم که مشکلات خانواده‌مان زیادتر می‌شود و برای مثال دختر و پسرم معتاد شده‌اند و تازه همه مردم هم متوجه شده‌اند.
او با بیان این که امکان ندارد هر چیزی برای همیشه در پس پرده سانسور بماند، توضیح داد: مثل معروف ما می گوید آفتاب هیچ گاه در پشت ابر نمی‌ماند. از گفتن خطاهایمان نباید بترسیم؛ همانطور که ما به پزشک مراجعه می کنیم که با گرفتن آزمایش‌ها و تصاویر مختلف پزشکی، عیب‌های جسمی‌مان کشف و در نهایت برطرف شود، در خصوص مسائل جامعه هم باید همین طور برخورد کنیم و از روشن شدن حقایق تلخ، نترسیم.
نقویان در ادامه سخنان خود، با ابراز این عقیده که معنی ندارد در نمازهای جمعه، میله می‌کشند و عده‌ای جلو و عده‌ای عقب بنشینند، اظهار کرد: میله می‌کشند که بگویند در جلوی میله با شخصیت‌ها بنشینند و طبعا کسانی که پشت میله می‌نشینند، از نظر این تفکر بی‌شخصیت‌ها هستند و طبعا با این وضعیت من نوعی ممکن است هیچ وقت به نماز جمعه نروم، چون نه جزء شخصیت‌ها هستم ونه جزء بی‌شخصیت‌ها؛ این کارها چه معنی دارد؟ ما فقط ۴ تا ۵ نفر در کشور داریم که باید از جان‌شان محافظت شود و این افراد مختلف که محافظانی برای خود دارند، توجیه خاصی ندارد؛ اگر پول این محافظان را از جیب خودشان می‌دهند، اشکالی ندارد و الا چه معنی دارد؟

او در ادامه سخنان خود با اشاره به تیراژ بسیار پایین روزنامه های ایران و با بیان این که سرانه رسانه های ما در ایران بسیار کم است و این علت دارد، گفت: وقتی رسانه های ما می شود مثل صدا و سیما که فقط یک سری مطالب حد و حدود دار در آن مطرح می شود، انگیزه ای در مردم نمی ماند که به آن رسانه ها رجوع کند. و البته روزنامه ها هم در شرایطی که فقط می توانند فقط برخی چیزها را چاپ کنند و اگر بیش از آن کار کنند، با بگیر و ببند روبرو می شوند، مشکل ایجاد می شود.
استاد نقویان با بیان این که روزنامه ها باید آزاد باشند، گفت: امروز باید بیشترین حقوق را به خبرنگاران آزاد داد که خبرهای آزادانه منتشر می کنند و فقط از خدا می ترسد.
مشاور وزیر کشور، با بیان این که خوب است که برخی مسئولین ما عهدنامه مالک اشتر را ببینند، گفت: بر اساس این آموزه ها، هیچ وقت، نباید تمام افراد غیر خودمان را استکباری و شیطانی معرفی کنیم تا خودمان را خوب معرفی کنیم؛ این که خودمان را تافته جدا بافته ببینیم، این بر خلاف دستور امیرالمؤمنین(ع) است.
او با بیان این که از مسئولین انتظار داریم، آیینه بودن را از رسانه نگیرند، گفت: بدانند اگر آیینه را شکستیم، خودمان را شکسته ایم و مشکل را حل نکردیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here