زمان انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۵۱ | کد خبر : 462666 |

نمایشگاه مطبوعات و حاشیه‌هایش به روزنامه‌ها آمد

شفقنا رسانه- نمایشگاه مطبوعات و حاشیه هایی از قبیل تجمع مالباختگان برخی از موسسات مالی در نمایشگاه به صفحه اول روزنامه ها آمد.

روزنامه قانون گفت‌وگویی داشته با امیر محبیان و نظر او درباره‌ی نقش ابراهیم رئیسی را در جناح اصولگرا به صفحه اول آورده است. تیتر اما با کلمه‌ی «بگستراند» بسیار سخت‌خوان شده است. روزنامه گفت‌وگوهای دیگری هم دارد از مصاحبه با نائب رئیس فدراسیون دوومیدانی تا مشاور معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی.

اعتماد عکس نجفی را با تیتری درباره‌ی بررسی عملکرد او کار کرد. عکس و تیتر هم خوب است. اما آیا قرار است همیشه یک چهره سیاسی به صفحه اول بیاید؟ یک تیتر اجتماعی، یک طرح مربوط به یک موضوع فرهنگی هم می تواند در اولویت‌ صفحه قرار بگیرد؟

آسمان آبی عکس یک را به نمایشگاه مطبوعات اختصاص داد،‌ و تیتر نوشت: «یکی بود، یکی نبود». چینش تیتر و عکس خوب است اما توضیحات زیر عکس، دقیق‌تر و شفاف‌تر است و ابهام تیتر را ندارد.

روزنامه بهار تیتر و عکس یک را به تجمع مالباختگان بعضی از مؤسسات مالی در حاشیه‌ی نمایشگاه مطبوعات اختصاص داد و به خاطر چینش زیرتیتر روی عکس و با فاصله از تیتر اصلی به نظر می‌رسد دو مطلب جدا است. فارغ از کیفیت متن، توجه به ارتباط بین رسانه و مخاطبان مهم است اگرچه چگونگی پرداخت و ارزش افزوده‌ای بیش از بازتاب و اظهارنظر درباره‌ی آن اهمیت بیشتری دارد.

روزنامه شرق امروز عکس محسن آرمین از اعضای سابق مجاهدین انقلاب را به صفحه اول آورد و به درستی فرد دیگری را در کنار او قرار نداد. {مدتی بود که شرق برای مصاحبه‌ها یا گزارش‌هایش درباره‌ی یک نفر، عکسی دو یا چند نفره انتخاب می‌کرد.} تیتر« آرمین بازجوی ۲۰۹؟ » اشاره به اتهام بازجو بودن او است که البته بارها پیش از این تکذیب شده است. با ابن حال متن به خوبی شروع طرح این اتهام‌ها را توضیح داد و موضوع را بررسی کرد. این روزنامه همچنین در تیتر یک خود به لایحه شفافیت هزینه‌های انتخاباتی در مجلس اشاره کرده که در سال ۹۴ توسط دولت روانه مجلس شد و تا کنون به تصویب نرسیده است. «پول انتخابات را از کجا آورده ای» تیتر نسبتا خوبی برای آن است.

درگذشت علی اشرف درویشیان نویسنده اگرچه به روزنامه‌ها آمد اما مراسم تشییع او چندان در رسانه‌ها برجسته نشد. روزان عکس یک خود را به وداع جامعه ادبی با او اختصاص داد. تیتر یک مبهم است :«خطر «نابینایی راهبردی» اصلاح طلبان» و با دیدن آن در نگاه اول نمی توان به موضوع گزارش پی برد.

«روحانی درخواست ملاقات ترامپ را رد کرد» تیتر روزنامه خراسان است و عکس در نظر گرفته شده بسیار تناسب خوبی با آن پیدا کرده و به درستی تداعی کننده تیتر است. اما این همان تیتری است که روز گذشته صبح نو به آن پرداخته بود. اگر روزنامه با مطالب‌تحلیلی به آن می‌پرداخت شاید حضور آن در صفحه اول قابل توجیه بود.اما انعکاس صرف درست نیست. تیتر فرعی دیگر روزنامه در اعتراض به آنچه «رانت مالی شورای شهر» برای روزنامه شهرداری مشهد دانسته، آمده است.

«شهروند»، امروز خودکشی و دیگرکشی در پادگان‌ها را دستمایه گزارش خود کرده است. مسئله‌ای که در چند سال اخیر اخبار بیشتری از آن شنیده می‌شود. گزارش تحلیلی روایی است و به گفت و گو با تعدادی از سربازان و همچنین مسئولان پرداخته است. تیتر هم ساده و به خوبی بازگو کننده وضعیت است: «سربازهای ناکام» . این موضوع به درستی در صفحه اول روزنامه آمده و انتخابی حرفه‌ای است. عکس یک این روزنامه هم به انتظارات بازدیدکنندگان از نمایشگاه مطبوعات پرداخت: «صدای حقیقت باشید».

روزنامه همدلی در واکنش به خبر آتش‌سوزی دکل حفاری رگ سفید عکس قربانیان این حادثه را به صفحه اول آورد و نوشت: «کسی از رنج حفارها خبر دارد؟» متن اما نوشته‌ای احساسی است که می توانست بخش کوچکی از یک پرونده در زمینه‌ی آتش‌سوزی‌های اخیر نفتی باشد. پرونده‌ای که آمار دقیق از خسارت‌ها، تعداد قربانیان و آسیب‌دیدگان، چرایی رخداد آنها بخش مهمی از آن است.

سیاست روز امروز به طور کلی صفحه ای نامرتب و بدون کادربندی منظم دارد. تیتر و عکس یک هم تناسب چندانی ندارند در تیتر اشاره به این دارد که مردم کردستان عراق از برکناری بارزانی خوشحال هستند اما در عکس، تصویری با لبخند از مسعود بارزانی رئیس مستعفی اقلیم کردستان عراق به کار برده شده است که با تیتر در تضاد است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here