زمان انتشار : ۲ آبان ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۶:۰۲ | کد خبر : 462235 |

رحمانی: خبرنگاران جایگزین اصحاب روابط عمومی نمی‌شوند

شفقنا رسانه- مونا رحمانی پژوهشگر و دکترای ارتباطات در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «روابط عمومی؛ علم تا عمل» گفت: کاش ما یک آکادمی تخصصی خصوصی داشتیم تا آنچه اساتید با دل و جان دریافتند، از آنها یاد می‌گرفتیم. در ۳۰ سال گذشته روابط‌عمومی‌ها مجهز به وسایل الکترونیک امروزه نبودند و مطمئنا ساختن آنچه امروز هنوز هم در دانشگاه‌ها به آنها نگاه می‌کنیم و هنوز برایمان سند علمی دارند، نه به این راحتی‌ها است و نه به این آسانی اجازه داریم از کنارشان رد شویم.

به گزارش شفقنا رسانه، او بیان کرد: امروزه در دنیا حرف از مردن روابط عمومی هاست و معتقدند دیگر نمی‌توان به روابط‌عمومی‌ها ادامه داد. برندینگ‌ سرعت بالاتر پیدا کرده‌اند. رسانه‌ها قدرت را از کارشناسان روابط عمومی گرفته‌اند. اما آیا اساتید حوزه مارکتینگ جایگزین مدیران روابط عمومی ها هستند؟ آیا خبرنگاران جایگزین اصحاب روابط عمومی هستند؟ مطمئنا خیر.

رحمانی با انتقاد از عدم فعالیت برخی متخصصان روابط‌عمومی گفت: اگر از حاضران در سالن بپرسیم واقعا چقدر مهارت روابط عمومی داریم، چند نفر درصد بالا می‌گویند؟ چند نفر از ما وقتی پای میز مدیران ارشد می‌ایستیم، حرفی برای گفتن داریم؟ چند نفر از به زبان انگلیسی مسلط هستیم تا بتوانیم مقالات و کتاب‌های نوشته شده در این حوزه را مطالعه کنیم؟ چند نفر آیین نگارش را دقیق خوانده‌ایم؟ چند نفر روابط عمومی تخصصی حوزه‌های خود را می‌شناسیم؟ من سالهاست در روابط عمومی‌های حوزه سلامت کار می‌کنم و امروز می‌گویم اگر روابط‌عمومی‌های بیمارستان‌های خصوصی و روابط عمومی‌های حوزه‌های سلامت نتوانند جانب سلامت مردم را بگیرند، آن سازمان‌ها محکوم به شکست هستند. چند بیمارستان روابط عمومی حرفه‌ای دارد؟

او با توضیح درباره‌ی تفاوت روابط عمومی‌های حوزه صنعت با دیگر روابط عمومی‌ها گفت: حوزه صنعت چون وابسته به فروش بود، در حوزه‌های زیرمجموعه روابط عمومی به خوبی کار کردند اما در حوزه‌های خدمات چه کاری شده است؟

رحمانی در پایان صحبت‌هایش را با طرح سه سوال از کارشناسان حوزه روابط عمومی تمام کرد و گفت: سوال اول این است که به همین مباحث ساده و پیش پا افتاده چه قدر در روابط عمومی‌ها عمل می‌کنید؛ سوال دوم چه قدر توانستید آنچه در دانشگاه یاد گرفتید، در عرصه عمل استفاده کنید، و سوم آیا همیشه در زندگی پذیرای نقدها هستید.

چهارمین نشست از سلسله نشست های «روابط عمومی؛ علم تا عمل» با موضوع «ارتقاء جایگاه روابط عمومی در ایران» دوشنبه یکم آبان ماه ۹۶ در تالار ایوان شمس تهران با سخنرانی میرزا بابا مطهری نژاد، رئیس انجمن روابط عمومی ایران؛ امیر خجسته، نایب رئیس فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی؛ محمد باقر ساروخانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران؛ مونا رحمانی پژوهشگر و دکترای ارتباطات و حسین افخمی، مدیر گروه روابط عمومی دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here