زمان انتشار : ۲ آبان ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۳۸ | کد خبر : 462214 |

میرزابابا مطهری‌نژاد: چالش ساختاری مانع ارتقای جایگاه روابط عمومی است

شفقنا رسانه- میرزا بابا مطهری نژاد در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «روابط عمومی؛ علم تا عمل» با موضوع «ارتقاء جایگاه روابط عمومی در ایران» چهار چالش ساختاری، آموزشی، نیروی متخصص حرفه‌ای و چالش فرهنگی را از موانع ارتقاء جایگاه روابط‌عمومی‌ها در ایران دانست.

به گزارش شفقنا رسانه، میرزابابا مطهری‌نژاد رئیس انجمن روابط عمومی ایران با تشریح چالش‌های ارتقاء جایگاه روابط عمومی در ایران گفت: اولین چالش ساختاری است. از دهه‌ی ۶۰ تا به الآن هنوز درباره این که روابط عمومی باید زیر نظر کجا باشد و بودجه‌بندی آن چگونه باشد بحث وجود دارد. خیلی جاها این را مطرح کردیم و اتفاقاتی هم در قالب بخشنامه و غیره افتاده است ولی مشکل حل نشد. در حقیقت این، موضوع مهمی است و می‌تواند پایه‌ای برای ارتقای جایگاه روابط عمومی در ایران باشد.

چالش آموزش در ابعاد مختلف، خود را نشان می‌دهد

او ادامه داد: چالش دوم آموزشی است. همه می‌بینیم هنوز در دانشگاه‌ها متأسفانه کتاب سال ۱۳۴۵ آقای دکتر امینی- در آن موقع بسیار عالی بود ولی الآن غیر از فصل اول تاریخچه دیگر فصول قابل استفاده نیست- هنوز تدریس می‌شود و بحران عجیب‌تر این است که بعضی اساتید در انتشار کتاب مسابقه می‌دهند. این کتاب‌ها در دو صفحه اول مطالبی جدید دارند ولی بعد همه مانند هم هستند. حتی بعضی‌ها هم غلط‌های همدیگر را تکرار می‌کنند. البته انصافا در حوزه فنون و تکنیک‌های روابط عمومی استادان ما کارهای خوب، جدید و محکمی در اختیار دانشجو گذاشته‌اند ولی نکته‌ی مهم اینجاست که دانشجو باید اول اصول و فلسفه روابط عمومی را بشناسد، بعد به تکنیک برود. یعنی باید بداند برای رسیدن به این اصول از چه تکنیک‌هایی استفاده کند. وقتی یک متخصص روابط عمومی نداند اصول و فلسفه چیست، تکنیک را در جای مناسب به کار نمی‌برد. من در اینجا از عزیزانی که در حوزه فنون و تکنیک‌های روابط عمومی قلم زده‌اند، قدردانی می‌کنم. باید بگویم چالش آموزشی در ابعاد مختلف، خود را نشان می‌دهد، به عنوان مثال دانشجویانی که در دانشگاه‌های مختلف تحصیل می‌کنند در موضوع واحد حرف‌های مختلف یاد می‌گیرند.

وقتی یک متخصص روابط عمومی نداند اصول و فلسفه چیست، تکنیک را در جای مناسب به کار نمی‌برد

مطهری‌نژاد به چالش نیروی متخصص و حرفه‌ای به عنوان چالش سوم اشاره کرد و گفت: در فنون روابط عمومی‌ها تکنیسین‌ها فیلم، تیزر و … می‌سازند، مجله درمی‌آورند، خبر می‌نویسند و… . با این حال باید دید آیا این مجله‌ منتشر شده هدف را می‌رساند یا خیر.

 

جامعه و مدیران با فرهنگ ارتباطی و رسانه آشنا نیستند

رئیس انجمن روابط عمومی ایران مهم‌ترین چالش را بُعد فرهنگ دانست و گفت: نه جامعه و نه مدیران با فرهنگ ارتباطی و فرهنگ روابط عمومی و رسانه آشنا نیستند. از همه بدتر مدیران هستند. من بارها به مسئولان محترم نامه نوشتم که در جمع روابط‌عمومی‌ها به آنها روابط عمومی درس ندهند بلکه برای‌شان مشکلات شان را بگویند و از آنها راه حل بخواهند. هفته‌ی گذشته در یکی از وزارتخانه‌ها نشست روابط عمومی بود و آقای وزیر سخنرانی کردند اگر چه سخنان خوبی هم مطرح کردند ولی دو غلط بسیار فاحش داشتند. در ابتدا گفتند روابط عمومی مجیزگو نمی‌خواهم و بعد گفتند روابط عمومی سازمان‌محور می‌خواهند. عزیزان، روابط عمومی سازمان محور یعنی روابط عمومی که مردم و مخاطب را به هیچ بگیرد و به منافع سازمان بیندیشد.

روابط عمومی سرپناه مردم در سازمان باشد

مطهری‌نژاد ادامه داد: من در سال ۷۷ در ماهنامه روابط عمومی یادداشتی نوشتم. در این یادداشت درباره این بحث نوشتم که می‌گویند روابط عمومی در بیرون سازمان مدافع سازمان و در درون مدعی‌العموم است. در آنجا پرسیدم اگر بین منافع سازمان و مردم تعارض به وجود بیاید، وظیفه‌ی روابط عمومی چیست؟ استدلال من این بود که روابط عمومی باید طرف مردم را بگیرد چون تمام واحدهای سازمانی از منافع سازمان دفاع می‌کنند وقتی مردم ببینند همه واحدهای سازمان مقابل او هستند، اصلا جرأت ورود به سازمان را ندارند. باید یک واحد به عنوان سرپناه برای او باشد تا مخاطب به نفع سازمان با آن آشتی کند. اگر این واحد نباشد بین سازمان و مردم شکاف ایجاد می‌شود.

روابط‌عمومی‌ها انتظارات مردم را به سیاست سازمان تبدیل کنند

او ضمن تاکید بر لزوم خلاقیت و فعال بودن روابط عمومی‌ها گفت: یکی از مسائل تضعیف‌کننده جایگاه روابط عمومی در سازمان و جامعه این است که روابط‌عمومی‌ها به روزمرگی و خرده‌کاری عادت کرده‌اند و دست به کارهای نو و ابتکاری نمی‌زنند و طرح‌هایی به سود مردم ارائه نمی‌دهند. باید طرح هایی ارائه دهند که مطالبات مردم در آن باشد. تمرکز روابط عمومی‌ها حول محور ستادهای کلان است. برای این که بتوانیم جایگاه روابط عمومی را ارتقاء دهیم باید از خود روابط عمومی شروع کنیم و خودمان باید مطالبات و انتظارات مردم را در سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان جای دهیم تا مردم احساس کنند سازمان انتظارات‌شان را برآورده می‌کند.

روابط‌عمومی‌ها به روزمرگی و خرده‌کاری عادت کرده‌اند و دست به کارهای نو و ابتکاری نمی‌زنند و طرح‌هایی به سود مردم ارائه نمی‌دهند. باید طرح هایی ارائه دهند که مطالبات مردم در آن باشد

این مدرس روابط عمومی  برای شروع دو حرکت را پیشنهاد داد و گفت: حرکت اول روابط‌عمومی‌ها انتظارات مردم را در داخل سازمان ببرند و به سیاست تبدیل کنند و در آخر سال بگویند ما توانستیم این بحث‌ها را به سیاست تبدیل کنیم. دوم، اساتید، کارشناسان و عزیزان در ارتباط با مسائل روابط عمومی، کنشگر باشند. وقتی معضلی را می‌بینند آن را بیان کنند. به عنوان مثال خوب و بد صحبت‌های وزیر را بیان کنند، نقد کنند تا هر کسی جرأت نکند به ما درس دهد.

چهارمین نشست از سلسله نشست های «روابط عمومی؛ علم تا عمل» با موضوع «ارتقاء جایگاه روابط عمومی در ایران» دوشنبه یکم آبان ماه ۹۶ در تالار ایوان شمس تهران با سخنرانی میرزا بابا مطهری نژاد، رئیس انجمن روابط عمومی ایران؛ امیر خجسته، نایب رئیس فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی؛ محمد باقر ساروخانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران؛ مونا رحمانی پژوهشگر و دکترای ارتباطات و حسین افخمی، مدیر گروه روابط عمومی دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه‌طباطبایی برگزار شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here