زمان انتشار : ۱۱ اردیبهشت ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۲:۳۸ | کد خبر : 459980 |

«زلزله سیاسی عربستان»، کلیدواژه تکراری روزنامه‌ها

شفقنا رسانه– جابه‌جایی‌هایی که در میان صاحبان منصب در حکومت عربستان رخ داد و خبرش به خبرگزاری‌ها رسید، برای روزنامه‌های ایران هم اهمیت بسیار داشت چراکه می‌تواند بر روابط میان دو کشور، شرایط اقتصادی ایران و البته مذاکرات هسته‌ای ایران تاثیر بگذارد. اغلب روزنامه‌ها این خبر را بدون عکس کار کردند و اغلب تیترها هم با تکرار «زلزله سیاسی» انتخاب شده و البته بدون موضع‌گیری مشخصی بودند.

اگرچه در تیتر روزنامه ایران، چندان نوآوری دیده نمی‌شود و از «زلزله سیاسی در ارکان قدرت آل سعود» نوشته است اما توضیحات خوبی در زیرتیتر آورده و دست روی نکات مهم این تحولات گذاشته است. نکاتی که البته همراه با تحلیل هستند و خبر خام به شمار نمی‌آیند.

آفتاب یزد اما به درستی، با توجه به اینکه این خبر در ساعت‌های پایانی سه شنبه منتشر شد و به روزنامه‌های چهارشنبه نرسید، کمی فراتر از بررسی تحولات سیاسی در عربستان رفت و به آثار آن بر روابط تهران-ریاض پرداخت.

جوان، بیش از آنکه به تاثیر این جابه‌جایی بر ایران توجه کند، به اثرگذاری آن در شرایط یمن پرداخت و «جنگ یمن» را دلیلی بر پایانِ «وزارت ۴۰ ساله سعودالفیصل» دانست و عکس خوبی انتخاب کرد از سعود الفیصل، وزیر خارجه پیشین که درحال نشستن بر روی یک صندلی است.

این، رویکردی بود که روزنامه کیهان هم اتخاذ کرده بود و در تیتری با کنایه نوشت:«جنگ یمن به جای انصارالله از آل سعود قربانی گرفت!». و باز هم عکس گل، و این بار در ابعادی بزرگ‌تر، در صفحه دیده می‌شود که این بار مربوط به میلاد امیرالمومنین(ع) است.

دو روزنامه دنیای اقتصاد و وطن امروز اما اصل «تغییر ولیعهد» از سوی پادشاه عربستان و کنار گذاشتن یکی از بازماندگان خاندان ملک عبدالله، پادشاه پیشین را، «کودتا» نامیدند.

دنیای اقتصاد با تیتر «کودتای نرم»، عکسی از محمد بن نایف، ولیعهد جدید را انتخاب کرد که در حال دستور دادن به چند نظامی است.

وطن امروز هم این جابه‌جایی‌ها را به همان دو نفری نسبت داد که سمت بالاتری به دست آورده‌اند؛ محمد بن نایف و محمد بن سلمان. عکس خوبی هم آن دو را در کنار یکدیگر نشان می‌دهد.

 

آتش سوزی در انبار چوب، رویداد ناگوار دیگری بود که روزنامه همشهری و شهروند، آن را عکس یک خود کردند. همشهری، در تیتر خود بیش از آنکه به حادثه بپردازد با اول آوردن عبارت «پیکار ۱۶ ایستگاه آتش نشانی» یادآوری کرد که ارگان رسمی شهرداری تهران است و نه روزنامه‌ای مستقل.

شهروند اما در تیتر خود، آتش سوزی را «تکراری» خواند و با تاکید بر مساحت انبار یعنی «۱۰هزار متر»، درواقع ابعاد رویداد را نشان داد و البته در زیرتیتر، به ۱۶۰ آتش نشان اشاره کرد که از صبح تا غروب درحال مهار آتش بودند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here