زمان انتشار : ۱۱ اردیبهشت ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۴:۴۸ | کد خبر : 459977 |

رجبی معمار از تلویزیون رفت؛ دیگر به حضور من نیازی نبود

شفقنا رسانه– مجید رجبی معمار که ۱۱ سال سابقه مدیریت در سازمان صداوسیما را دارد، روز گذشته و با تغییر و تحولات اخیر در حوزه شبکه‌های پنج و بازار، رسما از تلویزیون رفت.

ایسنا‌ در گفت‌وگو با این مدیر تلویزیون که در زمان مدیریتش برنامه‌های در خور توجهی در حوزه سیما ساخته شد، پرسش‌هایی را درباره وضعیت شبکه‌ی بازار و قرار گرفتن این شبکه در زیر مجموعه شبکه تهران به عنوان شبکه اقتصادی و … مطرح کرد.

رجبی معمار که مدت سه سال، مدیریت شبکه بازار را عهده‌دار بود و در مقطعی هم مدیریت شبکه تهران را بر عهده داشت، به ایسنا گفت: شبکه تهران با سابقه حدود ۱۸ سال خیلی مورد توجه بینندگان قرار گرفته بود و شبکه‌ای بود که در بسیاری از ایام تنه به تنه‌ی شبکه‌های پر مخاطبی چون یک و سه می‌زد.

او که مدت چهار سال و نیم مدیر شبکه تهران بود، یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های که صورت گرفت بسیاری از برنامه‌های شبکه از جمله برنامه صبحگاهی، برنامه کودک «رنگین کمان‌»، «تهران ۲۰»، «مستند ۵» و «به خانه بر می‌گردیم» جزو برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون بودند.

در فیلم و سریال چه در دوره آقای مفید که شبکه را پایه‌گذاری کرد و چه در دوره آقای پورمحمدی، آثار قابل توجهی در شبکه تهران ارائه شد. همچنین در حوزه‌ی تاک‌شوهای شبانه برنامه‌هایی چون «شب شیشه‌ای» و «مثلث شیشه‌ای» را داشتیم که جزو پربیننده‌ترین برنامه‌های قبل و بعد از انقلاب بود. این برنامه‌ها با مخاطب بالای ۹۰ درصد و رضایت‌مندی بالای ۹۵ درصد آمار قابل توجهی را برای سازمان صداوسیما رقم زدند.

مدیر سابق تهران در ادامه‌ی این گفت‌وگو، همچنین به برنامه‌ «در شهر» اشاره کرد و گفت: این برنامه در تمام این سال‌ها به عنوان یک برند برای بیننده تلویزیون شناخته شده بود‌.

رجبی معمار سپس درباره تصمیم صداوسیما برای تبدیل شبکه پنج به عنوان شبکه اقتصادی اشاره کرد و گفت: اگر دوستانی که این تصمیم را گرفتند کارشناسی بیشتری می‌کردند و نظرات بیشتری را جویا می‌شدند، حتما نتیجه بهتری در مورد شبکه تهران می‌گرفتند.

او یادآور شد: تمام استان‌های ما در حال حاضر شبکه استانی دارند، در چنین شرایطی چطور می‌توان شبکه‌ای مثل شبکه تهران را حذف کرد؛ این در حالی است که امکان آن بود که شبکه تهران کماکان شبکه تهران بماند و از حمایت دستگاه‌های مختلف استان برخوردار باشد.

رجبی معمار گفت: تلاش من این بود که شبکه تهران به عنوان شبکه نخبگان مطرح باشد. واقعیت این است که بخش عمده‌ای از نخبگان در تهران جمع شده‌اند و به تهران مهاجرت می‌کنند؛ بنابراین اعتقاد جدی ما این بود که اهمیت شبکه تهران نه تنها از بقیه‌ی شبکه‌ها کمتر نیست بلکه اتفاقا شبکه تهران باید به عنوان شبکه نخبگان مطرح می‌شد. البته این زیرساخت‌ها در شبکه وجود داشت و باید کاملا تقویت می‌شد و از این برند و جایگاه و ارتباط خوبی که با مسؤولان ایجاد شده بود‌، برای بهتر شدن جایگاه شبکه استفاده می‌شد.

مدیر سابق شبکه بازار درباره این شبکه که با قرار گرفتن زیر مجموعه‌ی شبکه پنج از روز گذشته رسما کانال شده است، گفت: تدبیر بزرگترها این بود که شبکه بازار جنبه درآمدزایی پیدا کند و ذیل شبکه تهران قرار گیرد. شبکه بازار که بیش از سه سال فعالیت کرده است‌، می‌توانست شبکه پایه در امر اقتصاد باشد‌. به هر حال تدبیر مسؤولان سازمان صداوسیما به این صورت است که شبکه پنج، شبکه تهران نباشد و ساختارهای این شبکه و گروه‌های برنامه‌ساز آن عوض شوند. شبکه پنج در حال حاضر با گروه‌های جدید با ماهیت جدید در حال شکل‌گیری است.

رجبی معمار سپس اظهار کرد: با رویه‌ای که در یک سال اخیر در شبکه بازار داشتیم، افزایش رضایت‌مندی مخاطبان را موجب شده بود.

ما یک موفقیت جدی در شبکه بازار داشتیم که از اردیبهشت ماه برای آن برنامه‌ریزی کرده بودیم و از خرداد سال ۹۳ شروع به پخش برنامه‌های کشاورزی کردیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت و روزانه شش ساعت پخش برنامه کشاورزی با لوگوی خاص داشتیم، اما تدبیر جدید این است که این برنامه‌ها از شبکه بازار جدا شده و به شبکه شما منتقل شود.

درباره عملکرد شبکه بازار در بدو آن یادآور شد: زمانی که شبکه بازار را شروع کردیم سه ساعت برنامه تولیدی در طول روز داشتیم و هفت ساعت هم این برنامه‌ها تکرار می‌شد. در اواسط سال ۹۲ بر اساس ارزیابی مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، شبکه بازار در تهران و استان‌ها از ۱۵ درصد موفقیت نسبی برخوردار بود که آمار نسبتا خوبی بود خوشحالیم که در اسفند ۹۳ این موفقیت پس از نظرسنجی مجدد بالا رفته بود و میزان بینندگان شبکه بازار به بیش از ۳۸ درصد با رضایتمندی بالای ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده بود.

او درباره‌ی انتقال بخش کشاورزی به شبکه شما هم گفت: در این خصوص نظر من را خواستند و گفتم اعتقاد جدی من این است که اگر شبکه شما کلا شبکه کشاورزی شود، امر مبارکی است ولی اگر در کنار سایر برنامه‌های شبکه‌ شما، بخش کشاورزی هم داشته باشیم، بخش کشاورزی آسیب جدی خواهد خورد.

او در پاسخ به اینکه آیا قرار نیست شبکه شما به شبکه گردشگری تبدیل شود؟ گفت: این تدبیر قبلی بوده است. در حال حاضر میلیون‌ها نفر در امر کشاورزی دخیل هستند و واقعیت این است که در این سال‌ها در رسانه آن طور که باید و شاید به امر کشاورزی نپرداخته‌ایم.

بسیاری از کشورهای دنیا در حال حاضر شبکه کشاورزی دارند و این ظرفیت در شبکه شما وجود دارد که به شبکه گردشگری تبدیل شود.

مجید رجبی معمار با یادآوری این که از سال ۸۳ وارد رسانه‌ شده است، خاطرنشان کرد: مدت یک سال و اندی در مرکز نظارت و ارزشیابی سازمان صدا و سیما مشغول کار بودم. چهار سال و نیم مدیریت شبکه تهران را برعهده داشتم. کمتر از سه سال مدیر شبکه جام جم بودم و سه سال هم در شبکه بازار مدیریت کردم. در مجموعه یازده سال است در رسانه مشغول به کار هستم.

او درباره رفتنش از صدا و سیما هم گفت: با این تدابیر و جابه جایی‌ها، احساس کردم که دیگر زیاد نیازی به حضور من در رسانه نیست بنابراین از آقای پورمحمدی خواستم عذر مرا بپذیرند و ایشان هم از من دو – سه ماه وقت خواستند.

رجبی معمار درباره مجتبی باطبی مدیر جدید شبکه بازار هم گفت: ایشان از دوستان عزیز من هستند و سال‌ها در تلویزیون کار کرده‌اند. به لحاظ علمی در حوزه اقتصادی تبحر دارند و تجربه‌های خوبی در این زمینه دارند و فکر می‌کنم انتخاب ایشان مناسب است.

او درباره اینکه پس از رفتن از صدا و سیما تصمیم به انجام چه کاری دارد؟ گفت: فعلا چند روزی استراحت می‌کنم و پس از آن هرکجا رفتیم قسمت همان بوده است.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here