زمان انتشار : ۸ خرداد ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۲:۱۴ | کد خبر : 459411 |

«برخورد مودبانه با وزرا»؛ پیام رهبر انقلاب در روزنامه‌ها

شفقنا رسانه– با انتشار فیلمِ جدل لفظی میان کوچک‌زاده و ظریف در مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، آنچه که تا پیش از آن، بیشتر در رسانه‌ها، در سرمقاله‌ها و تیترها می‌شد پیدا کرد و یا در اظهانظرهای غیررسمی و غیرصریحِ نمایندگان مجلس و همایش‌های منتقدان، شکل آشکارتری به خود گرفت. شاید همین، باعث شد که رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس، از تعامل مجلس با تمام قوا به ویژه دولت و برخورد محترمانه و مودبانه با وزرا بگویند و این نکته که «مواضع هسته‌ای همان است که علنا به مردم گفته‌ایم».

روزنامه‌های حامی دولت، طبیعتا این سخنان را از همین زاویه پوشش دادند اما بودند روزنامه‌هایی که به نقل قول‌ها و موضوعات دیگر پرداختند.

روزنامه قانون، صفحه‌ای بسته است به تمامی در حمایت از دولت، به ویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای. و فارغ از محتوا و مواضع، باید گفت که خلاقیت همیشگی را در آن کمتر می‌توان دید. تیتر مربوط به سخنرانی، از لزوم تعامل با دولت گفته و دو عکس از صادق لاریجانی و علی اکبر ولایتی انتخاب شده است که در دو قاب، کنار هم ایستاده‌اند و تصویر رئیس دستگاه قضا به گونه‌ای با بی‌توجهی بُرش داده شده که دست‌هایش در آن نیفتاده است و تصویر، ناقص به شمار می‌آید. تیترها اما نقل قول‌هایی است مرتبط با تیتر یک؛ هر دو در حمایت از روند مذاکرات هسته‌ای سخن گفته اند.

اعتماد هم تیتر را درباره «مواضع هسته‌ای» رهبر انقلاب انتخاب کرد اما در زیرتیترها، تقریبا به تمام بخش‌های مهم این سخنرانی اشاره کرد؛ کاری که بیشتر اوقات می‌کند و نسبت به دیگر روزنامه‌ها، تصویری جامع‌تر از آنچه گفته شد یا اتفاق افتاد، به دست می‌دهد.

روزنامه جوان هم یکی از تیترهایش را اینگونه انتخاب کرده است: «مواضع هسته‌ای همان است که علنا به مردم گفته‌ایم»، اگرچه در زیرتیترِ خود به موضوعِ «نگاه سلطنت مآبانه» دولت و وزرا اشاره کرد اما در تیتر دیگر خود، نگرانی‌اش از «موضع هماهنگ سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان در آمریکا برای خراب کردن مذاکرات» را با تیتر «دبه‌های غربی» اعلام کرد. تیتر و سوژه‌ای زیرکانه که اگرچه انتقادی آشکار از روند مذاکرات نیست اما در عین حال، نوعی ناامیدی و بدبینی در آن دیده می‌شود.

سیاست روز و رسالت اما از روزنامه‌هایی بودند که تیترهایی از بخش‌های دیگری از سخنرانی انتخاب کردند؛ سیاست روز با انتخاب عکسی تکراری در قاب ضخیمِ همیشگی‌اش این بار به رنگ سبز، از این نوشت که «کمبود منابع طبیعی نباید بهانه‌ای برای کار نکردن شود».

رسالت هم اگرچه عکس یک را به سیدحسن خمینی اختصاص داد اما موضوع «اقتصاد مقاومتی» را از دیگر بخش‌ها، مهم‌تر دید و به عنوان تیتر، آن را انتخاب کرد.

روزنامه شهروند هم بر آن بخش از سخنرانی تاکید کرد که مربوط به برخورد با وزرا بود؛ تیتری ساده و نقل قولی. روتیتر اما برای آنکه اطلاع دهد این دیدار با حضور چه کسانی بوده، کمی طولانی شده است. موضوع دیگر روزنامه که عکس یک هم به آن اختصاص دارد، سوژه‌ای بسیار مهم در حوزه محیط زیست است؛ آلودگی رودخانه کشکان در لرستان، به دلیل واژگونی تانکرهای سوخت که روزنامه به درستی، آن را آن قدر مهم دیده که عکس یکِ خود کند با این تیتر: «۳ روز ۳ واژگونی؛ آب و خاک لرستان آلوده‌تر شد». آلودگی محیط زیست در اثر سوراخ شدن کشتی‌های نفت‌کش، موضوعی بود که هفته گذشته، عکس و تیتر یکِ یکی از روزنامه‌های آمریکا را به خود اختصاص داده بود که در گزارش بررسی مطبوعات خارجی هم به آن پرداخته شد.

روزنامه ابتکار هم دست روی سوژه‌ای اجتماعی گذاشت و عکسی تاثیرگذار از چپ کردنِ یک وانت در جاده را برای صفحه‌اش انتخاب کرد و به آمار تکان‌دهنده‌ای که از تلفات تصادف‌های جاده‌ای منتشر شده، پرداخت: مرگ روزانه ۶۰ نفر در جاده‌ها، از سال ۸۴ تا ۹۲. تیترِ «روزمرگی مرگ در جاده‌ها» و استفاده از واژه «روزمرگی»، هم بسیار متناسب با روتیتر و موضوعِ آمار است و هم بی‌‌تفاوتی به آمارها و عادی شدنِ اینگونه تصادف‌ها و مرگ‌های جاده‌ای را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here