زمان انتشار : ۱۰ خرداد ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۲:۳۱ | کد خبر : 459387 |

انتخاب روزنامه ها؛ تجمع در «مشهد» یا استقبال در «گلستان»؟

شفقنا رسانه– موضوع مشترک روزنامه‌ها را به سادگی می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ روزنامه‌هایی که حضور سیدحسن خمینی در گلستان و حضور مردم را تیتر و عکس یک کردند و روزنامه‌هایی که راهپیمایی منتقدان مذاکرات هسته‌ای در مشهد را پوشش دادند که به دعوت جبهه پایداری انجام شده بود.

اعتماد، ابتکارو آفتاب یزد تصمیم گرفتند تصاویری از حضور سیدحسن خمینی را در روزنامه‌هایشان منتشر کنند و اغلب، نقل قولی از میان گفته‌هایش را هم به عنوان تیتر انتخاب کنند. اعتماد، تصویری تکرارشده را به گونه‌ای توجه‌برانگیز، کار کرد چراکه هم آن را در طول صفحه قرار داد و هم با ویرایش رنگ تصویر، رنگ را از آن کم کرد تا توجه بیننده، به رنگ‌ها جلب نشود و سوژه‌ها و ژست‌هایشان را بهتر ببیند. تیتر از «استقبال کم‌نظیر گلستانی‌ها از یادگار امام» می‌گوید که اگرچه نقل قول نیست اما جنبه دیگری از سوژه را روشن نمی‌کند و عبارتی بسیار کلیشه‌ای است.

ابتکار هم همین عکس را انتخاب کرد اما به شیوه‌ای که چندان به چشم نمی‌آید و جلوه‌ای که این عکس در اعتماد دارد را ندارد. دلیلش این است که موضوع مورد اهمیت در تصویر، هم سیدحسن است و هم مردمی که با لبخند به او نگاه می‌کنند و برایش دست تکان می‌دهند؛ روزنامه‌ اما با انتخاب کادر عمودی برای این عکس و بُرشِ ناصحیحِ آن، بخش کمتری را به مردم اختصاص داد و تصویر را به تصویری معمولی‌تر تبدیل کرد.

آفتاب یزد اما اگرچه عکس را از نوه امام در جمع مردم انتخاب کرد، تیتر و سوژه اصلی گزارش خود را به عملکرد صدا و سیما در پوشش خبر این سفر در مقایسه با پوشش تظاهراتی که به دعوت جبهه پایداری انجام شده بود، اختصاص داد و تیتر زد: «حذف نوه امام از سیمای ملی!» چراکه در روتیتر توضیح داد که صدا و سیما، «استقبال پرشور مردم گلستان» را ندید.

روزنامه هفت صبح، هرچند با توجه به زمینه‌هایی که برای خود ذکر کرده، نباید چندان رنگ و بوی سیاسی بگیرد اما امروز هم مانند بسیاری از روزهای دیگر، تیتر و عکس یک خود را به موضوعی سیاسی، اختصاص داد. این روزنامه شاید پیوندی باشد میان روزنامه‌هایی که فقط خبر سیدحسن را کار کردند و آن‌ها که فقط به تجمع مشهد پرداختند. تصویر، سیدحسن خمینی که را نشان می‌دهد که در گلستان حضور پیدا کرده بود و مورد استقبال مردم این استان قرار گرفت اما سوژۀ گزارش، «همزمانی میتینگ پایداری‌ها» با این سفر است و تیتر هم آن‌ها را تعبیر به حمله و ضدحمله کرده است. اصطلاحات فوتبالی در سیاست. اما جز این، گوشه سمت راست روزنامه، به تصویر یک زن در یک طلافروشی اختصاص دارد که توجه را جلب می‌کند اما تیتر، از چه چیزی خبر می‌دهد یا چه سوژه‌ای را دنبال می‌کند؟ هیچ. تیتر، به سبک روزنامه‌ها و مجلات زرد، با فونتی قرمز، به مخاطبانش می‌گوید: «زن سارق را شناسایی کنید» و ماجرا به این تیتر عجیب در صفحه یک روزنامه‌ای فرهنگی و اجتماعی ختم نمی‌شود بلکه در توضیح، از شهروندان می‌خواهد که اگر موفق به شناسایی سارق شدند، اطلاعاتی از مخفیگاه یا محل تردد او را در اختیار پایگاه‌های پلیس قرار دهند.

جوان، کیهان، وطن امروز مثلثی که اغلب، سوژه‌هایشان شبیه به یکدیگر است، این بار هم هر سه، تصاویری از راهپیمایی اعتراضی را در صفحه یک، منتشر کردند.

این تجمع اگرچه گفته شد که بیشتر در مشهد برگزار شده بود اما در روزنامه کیهان با عنوان «تظاهرات سراسری» معرفی شد و وطن امروز هم در روتیتر خود، از «تجمع عظیم مشهد مقدس و راهپیمایی‌های نماز جمعه در سراسر کشور» گفت. تیتر کیهان و جوان، نگاهی کلی‌تر داشتند و از «توافق بد» گفتند و اینکه اجازه چنین توافقی داده نمی‌شود. اما وطن امروز، بر موضوع مورد اختلاف این روزها میان طرفین مذاکره دست گذاشت و نوشت: «نه ملت به بازرسی نظامی».

حاشیه:

روزنامه روزان از یک سو، تیتر و سوژه‌ای به‌روز و جذاب را انتخاب کرده است که پرداختن به آن، ضروری است؛ یکی از پیامدهای اجتماعیِ آزاد شدن قیمت بنزین یعنی «بازی روانی با بنزین». اما برای گفت‌وگوی اختصاصی‌اش با صادق زیباکلام، در حالی که می‌توانست از عکاس روزنامه استفاده کند و تصویری تازه بگیرد و یا حتی از عکس‌های قبلی او استفاده کند، اما تصویری از زیباکلام در حال سخنرانی و پشت تریبون را انتخاب کرد، احتمالا بیشتر به دلیل پس زمینه‌ای که داشت. تیتر می‌گوید «روحانی باید فریاد بزند» و حرکت دست و چهره زیباکلام هم در تصویر، متناسب با تیتر است اما کاری حرفه‌ای نیست که از عکس سخنرانی، برای مصاحبه اختصاصی استفاده شود.

روزنامه شرق هم با طراحی بسیار خوبی از عزت الله سحابی و دخترش هاله، چهارمین سالگرد درگذشت این پدر و دختر را یادآورد شده و تیتری نوستالژیک هم انتخاب کرده است: «سحابی‌های خانه شماره ۱۰».

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here