زمان انتشار : ۱۱ خرداد ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۳:۳۲ | کد خبر : 459354 |

گفت وگوهای شفاف رسانه ای پادزهر سوءتفاهم ها

شفقنا رسانه– بابک جعفری، کارشناس سیاسی در ایرنا نوشت: حوادث هفته پایانی لیگ برتر فوتبال در ورزشگاه یادگار امام تبریز و مقایسه آن با حوادث اخیر مهاباد و پوشش رسانه ای آنها، نقش مهم و مثبت گفتگوها و بحث های شفاف رسانه ای در مقابله با سوء تفاهم های اجتماعی را نشان داد.

حوادث هفته پایانی لیگ برتر فوتبال در ورزشگاه یادگار امام تبریز، در مقیاسی کوچک نشان داد که حذف مجاری رسمی و شناخته شده از چرخه اطلاع رسانی، فضا را برای شیوع سریع شایعات در جامعه دامن می زند و می تواند موجب برخی سوءتفاهم های اجتماعی شود.

اما تاکید بر «احساس پیروزی» و «تلقی تقلب» به عنوان عوامل زمینه ساز رویدادهایی مانند حوادث ورزشگاه یادگار امام تبریز، در واقع نشاندن معلول به جای علت و مغفول گذاشتن علت اساسی و زیربنایی مساله است. در واقع سوال اینجاست که چه عاملی موجب ایجاد آن احساس پیروزی و تلقی تقلب شده است. 

همانطور که حوادث ورزشگاه تبریز نشان داد، اختلال در اطلاع رسانی یکی از دلایل اصلی بروز و شیوع شایعات است و نبود فرصتی برای تبادل نظر درباره موضوع مورد مناقشه نیز به تشدید سوء تفاهم ها کمک می کند. 

نکته مهم در ارتباط با رویدادهای ورزشگاه تبریز، بحث خوب رسانه ای درباره این رویداد و بطور مشخص بحث های زنده و پرنشاط برنامه پرمخاطب «نود» در شفاف سازی موضوع و روشن شدن افکار عمومی درباره جوانب مختلف موضوع بود. 

در مقایسه مساله ورزشگاه تبریز با برخی حوادث اجتماعی دیگر مانند حادثه اخیر هتلی در شهر مهاباد، می توان این پرسش را مطرح کرد که اگر رسانه های کشور و بخصوص رسانه پرمخاطب و اصلی یعنی صداوسیما، آستانه تحمل بالاتر و آزادی عمل بیشتری در پوشش مسائل اجتماعی و سیاسی داشته و به اطلاع رسانی شفاف و همه جانبه خود با حضور چهره های سیاسی از جناح ها و طیف های مختلف بپردازند، آیا این امر نمی تواند نقش بسزایی در کاستن از التهاب ناشی از توهمات و شایعات داشته باشد و فرصت سوء استفاده رسانه های معاند خارج از کشور را از میان ببرد؟ 

اتفاقا’ تجارب دیگر کشورهای دارای تنوع قومی و زبانی نیز موید این مطلب است. همین کشور همسایه مان – افغانستان – سال گذشته شاهد انتخاباتی بود که از همان فردای انتخابات حرف و حدیث های زیادی درباره تقلب مطرح شد. اما به لطف وجود فضای نسبتا’ باز رسانه ای در این کشور ، اولا’ تمام اعتراضات به نتیجه انتخابات بطور زنده و گسترده پوشش داده شد و ثانیا’ چهره های سیاسی در برنامه های تلویزیونی و در صفحات روزنامه ها به بحث و گفت و گو در این زمینه پرداختند و این همه موجب شد که کشور افغانستان با آن سابقه طولانی در درگیری های قومی و سیاسی و در حالی که بسیاری از ناظران خارجی انتظار رخدادهای خونین در این کشور را داشتند ، از پیچ تند انتخابات به هر تقدیر گذر کند بدون اینکه شاهد رویدادها و تنش های حاد باشد. 

کشور هند با نزدیک به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت و با تنوع اعجاب آور قومی و مذهبی، نمونه دیگری است که در سایه بحث و تبادل نظر و گفتمان رسانه ای، عنوان بزرگترین دموکراسی جهان را یدک می کشد و یکی از کشورهای نسبتا’ آرام و بدون تنش در جهان است. از نقش مهم رسانه ها و تضارب آراء و اندیشه ها در این زمینه نمی توان بسادگی گذشت. 

اینک که با پدیده نوظهور و منحوس داعش ، شاهد تهدیدات بالقوه امنیتی در اطراف کشور هستیم و بدخواهان در منطقه درصدد سوء استفاده از برخی مسائل داخلی مانند برای دمیدن در تنور اختلافات در کشور هستند ، توجه به امر گفت و گو و تبادل نظر آزاد در عرصه رسانه ای کشور به عنوان پادزهری مهم در برابر سم خطرناک افراط گرایی و تفرقه انگیزی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. 
انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here