زمان انتشار : ۶ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۱:۵۶ | کد خبر : 456837 |

تنش روسیه و ترکیه؛ خبر مهم هفته در روزنامه‌های جهان

شفقنا رسانه- شاید خبر انهدام جنگنده سوریه توسط ترکیه و تنش میان دو کشور را بتوان مهم‌ترین خبر هفته گذشته دانست که در اغلب رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب داشت. در این میان، نوع پوشش این خبر در روزنامه‌های آمریکا قابل توجه است که در ماه‌های اخیر رابطه‌ای پرتنش با روسیه را گذرانده‌اند.

روزنامه‌ها در انتخاب عکس، برخلاف روزنامه‌های ترکیه و حتی ایران، شخص محور نبودند و به همین دلیل چهره ولادیمیر پوتین یا اردوغان روی صفحه یک دیده نمی‌شود و تصاویر مشابهی از آتش گرفتن جنگنده روسی جای آن را گرفته است. با این حال در روزنامه‌های آمریکا هم تفاوتهایی در انتخاب تیتر دیده می‌شود. غیر از عکس‌ها، وجه اشتراک دیگر این روزنامه‌ها، پرداختن به دو سوی ماجرا و تلاش برای بی‌طرف ماندن است. آمریکا اگرچه تنش‌هایی را در رابطه با روسیه تجربه کرده اما همزمان، درحال مذاکره با این کشور بر سر بحران سوریه است و روزنامه‌های این کشور هم شاید با در نظر گرفتن این معادلات، سعی کرده‌اند موضع خاصی نگیرند.
دو روزنامه «وال استریت ژورنال» و «نیویورک تایمز» رویکردی خبری‌تر و بدون تحلیل به موضوع داشتند؛ وال استریت ژورنال در حالی که برخلاف دیگر روزنامه‌ها، عکسی بزرگ را در صفحه خود قرار داده، تیتر کوتاه و صریحی هم انتخاب کرده است از حادثه: «ترکیه، جنگنده روسیه را به زیرکشید(منهدم کرد)».

IMG_20151127_013302
نیویورک تایمز هم عکس را سمت چپ صفحه قرار داد و علاوه بر تیتر و شرح عکس که درباره خبر توضیح می‌دهد، در زیرتیتر، به مهم‌ترین واکنش‌ها پرداخت یعنی نقل قول پوتین که این اتفاق را «خنجر از پشت» خوانده بود و همچنین نشست اضطراری ناتو. وال استریت ژورنال هم در زیرتیترهایش، شکل پینگ پنگی صحبت‌های سران دو کشور را به خوبی حفظ کرد و نوشت: «ترکیه ادعا کرد به حریم هوایی تجاوز شده، مسکو گفت در محدوده سوریه قرار داشته».

IMG_20151127_013311

اما همه روزنامه‌ها با رویکرد خبری صرف و بدون تحلیل، به پوشش این خبر مهم نپرداختند.

«واشنگتن پست» آمریکایی و حتی «ایندیپندنت» انگلیسی، هر دو این اتفاق را موجب وخیم‌تر شدن بحران سوریه دانستند. واشنگتن پست به سبک صفحه‌بندی‌های کلاسیک، عکس کوچکی را در میانه صفحه انتخاب کرد و برجسته‌سازی را با انتخاب تیتری بلند انجام داد؛ تیتری که این رخداد را باعث تشدید بحران خوانده بود. روزنامه توضیحات متفاوتی را هم در زیرتیترهایش انتخاب کرد و به بازتاب واکنش دو طرف بسنده نکرد. یکی از زیرتیترها، در تحلیلی کوتاه، این اتفاق را «آزمونی برای ناتو، در خاورمیانه» عنوان کرد و در دیگر زیرتیترها، موضوع اصلی یعنی مبارزه با داعش مطرح شد که البته آمریکا به عنوان کشوری با عملکرد مثبت در آن نشان داده شد:«افزایش فشار آمریکا و فرانسه بر متحدان، برای مبارزه با داعش»

IMG_20151127_013259
شاید کامل‌ترین صفحه از نظر اطلاعات مربوط به روزنامه ایندیپندنت باشد. عکس، تقریبا تمام صفحه را پوشانده و در این ابعاد، آسمان آبی و جنگنده‌ای که آتش گرفته و در عرض آن در حرکت است، علاوه بر جذابیت‌های زیبایی شناختی، شاید بتواند خوانش‌های نشانه شناختی هم در خود داشته باشد. تیتر روزنامه هم نه تنها بی‌طرفانه نیست که انتقاد مستقیمی نسبت به این اقدام ترکیه است: «بحران موشکی ترکیه». اما در آسمان آبی که نمادی از آرامش و ثبات بوده است، تیترهایی از این حادثه، واکنش ها و پیامدهای مخرب آن ردیف شده است. بخش اصلی هم مربوط به واکنش روسیه است از عصبانیت پوتین و محکوم کردن این اقدام تا لغو سفر نخست وزیر این کشور به ترکیه و البته تصمیم ناتو و آمریکا برای پاسخ به این ادعای ترکیه.

IMG_20151127_013307

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here