زمان انتشار : ۷ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۴:۱۵ | کد خبر : 456832 |

گزارش مناقشه برانگیز آژانس در روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- گزارش دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی منتشر شد که انتقاد برخی از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده را هم به همراه داشت و اغلب روزنامه‌ها هم به این موضوع پرداختند.

وطن امروز و کیهان، اظهارنظر آمانو درباره‌ی نظر قطعی نداشتنِ آژانس درباره‌ی «پی.ام.دی» را نشانه‌ای بر درستیِ بدبینی‌های خود درباره‌ی مذاکرات دانستند. پی ام دی، ادعای کشورهای غربی درباره‌ی استفادۀ ایران از نیروگاه‌های هسته‌ای، به قصد نظامی و برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای بود و درحالی که انتظار می‌رفت پس از توافق هسته‌ای، این بحث پایان بگیرد، آمانو اعلام کرد که «آژانس درباره پی ام دی سیاه و سفید نیست و نظر قطعی ندارد!». عبارتی که وطن امروز در روتیتر خود آورد و در زیرتیتر هم دو نقل قول یکی از عباس عراقچی و یکی از بلومبرگ خبرگزاری آمریکایی آورد. بلومبرگ، از قصد آمانو برای در ابهام نگاه داشتنِ بحث پی ام دی نوشته است. عکس هم اگرچه تکراری و قدیمی است اما ارتباط بسیار خوبی با متن خبر دارد.

1919143

کیهان هم در تیترِ خود درباره‌ی اصل خبر یا پیامدهای آن ننوشت و این اظهارنظر را دبه کردن آژانس و درست بودن پیش‌بینی خود دانست. البته در نقل قول قرمزرنگِ خود هم از سوی ایران نوشت که اگر پرونده پی.ام.دی بسته نشود اجرای برجام متوقف می‌شود. البته ننوشته است گوینده‌ی نقل قول کیست و از واژه‌ی «ایران» استفاده کرده است.

1919133

روزنامه ابتکار نقل قولی از عباس عراقچی، همراه با عکسی از او منتشر کرد. عکسی که چندان ارتباطی با محتوای کلام ندارد و او را درحالِ بالا آمدن از پله برقی نشان می‌دهد. تیتر اما این است: «۱+۵ باید بین پی.ام.دی و برجام، یکی را انتخاب کند.» توضیح روزنامه به عنوان روتیتر که همیشه در پس‌زمینه‌ی قرمز می‌آید و خواندنش کمی دشوار است، این اظهارنظر عراقچی را در واکنش به «گزارش نهایی آژانس درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه‌ی هسته‌ای ایران» دانست.

1919132

در این میان، روزنامه ایران اگرچه کادر مفصلی را به این موضوع اختصاص داد اما هیچ‌کدام از این اظهارنظرها و واکنش‌ها را ندید. سه عکس از آمانو، لاریجانی و عراقچی در کادر قرار داد و از هر کدام، نقل قولی بسیار مثبت آورد. آمانو از انحراف نداشتنِ برنامه‌ی ایران گفته، لاریجانی از تخلف نداشتنِ طرف مقابل در برجام، و عراقچی گفته است که «تعهدات لازم از ۱+۵ گرفته شده است.» هماهنگ با تیترها، صورت گویندگان تیترها هم خندان است. روزنامه، ترجیح داده است موضوع پی.ام.دی و حتی پاسخ عراقچی را به صفحه اول خود نیاورد.

1919149

روزنامه آفتاب یزد اما گامی فراتر گذاشت و اگرچه اشاره‌ای به خودِ گزارش نکرد اما گفت‌وگویی اختصاصی با علی خرم، سفیر سابق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل انجام داده و آن را با عکسی از آمانو همراه کرده است. شاید بهتر بود روزنامه اشاره‌ای هم به آن بخش از محتوای مناقشه‌برانگیز گزارش، در روتیتر یا زیرتیتر، می‌کرد. تیتر اما هم موضع دولت در سیاست خارجی را تا حدی بیان می‌کند و هم سیاست داخلی را: «گزارش آمانو منفی هم باشد دولت با تندروها همگام نمی‌شود.»

1919139

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here