زمان انتشار : ۸ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۳:۳۸ | کد خبر : 456814 |

«اعتدال و اصلاحات» در روزنامه‌های ایران

شفقنا رسانه- هر روز که می‌گذرد، به انتخابات مجلس نزدیک‌تر می‌شویم و راهبردهای انتخاباتیِ افراد و جریان‌های سیاسی هم مشخص‌تر. برخی به یکدیگر نزدیک می‌شوند و برخی از هم دور. دیروز، یکی از این جابه‌جایی‌ها به شکلی آشکارتر مطرح شد و روزنامه‌ها هم درباره آن نوشتند.

علی لاریجانی و علی اکبر ولایتی، به صفحه یکِ روزنامه‌ها آمدند چراکه مرزشان با اصولگرایان تندرو را مشخص کردند و به جریان اعتدالی دولت و اصلاح‌طلبان، نزدیک‌تر شدند. روزنامه کیهان، این را «بلوف سربازگیری در اردوگاه آشفته اصلاحات» دانست و در سوتیترهای پایین تیتر، بخشی از مطلب را قرار داد که موضوع مورد نظر روزنامه را بیشتر توضیح می دهد.

1921406

شرق، آرمان و روزان اما همراه با عکس لاریجانی و ولایتی، به تحلیل درباره موقعیت آن‌ها در آرایش سیاسی جدید پرداختند. روزان، فقط ولایتی را دید و با بازی با کلمات او را «هم‌ولایتی اصلاح‌طلبان» دانست و از موقعیت او سوال کرد و در گزارش به آن پاسخ داد. تلاش برای نزدیک کردن علی اکبر ولایتی، بارها از سوی جریان‌های سیاسی مختلف صورت گرفته است اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

1921425

آرمان اما تیتر واقع‌بینانه‌تری انتخاب کرد و به جای بازی با کلمه «اصلاح‌طلبان» از واژه «اعتدال» استفاده کرد. اعتدال، اصطلاحی است که حالا بیش از هر چیز، خواننده را به یاد دولت روحانی می‌اندازد و تیتر و روتیتر روزنامه که از پیمان برای حذف تندروها بر مدار اعتدال خبر داد، نزدیکیِ بیش از پیشِ لاریجانی و ولایتی به دولت را به ذهن متبادر می‌کند.

1921432

تیتر شرق اما از زاویه‌ی دید تندروها به موضوع نگاه کرد و انتقاد تند نبویان را با عکسی از لاریجانی و روحانی همراه کرد که گفته بود: «بیدار باشید و بینید رییس ما دارد چه کار می‌کند». روزنامه تنها به بازتاب انتقاد یکی از نمایندگان مجلس پرداخت و بخش‌های دیگر موضوع را نادیده گرفت.

1921418

اعتماد و ابتکار اما موضوع را از زاویه نگاه محمدرضا عارف دیدند و به بیان موضع خود از زبان او پرداختند. عارف، خطاب به اعتدالی‌ها گفت که راه خود از اصلاح‌طلبان جدا نکنند و روزنامه ابتکار، همین عبارت را همراه با عکسی تکراری از او در صفحه یک‌ خود کار کرد. تیتر دیگرِ روزنامه هم البته گزارشی بود درباره‌ی «امیدهای جریان اصلاحات» برای کسب اکثریت کرسی‌‌های مجلس. اعتماد اما این عبارت را نه نقل قولی بلکه کوتاه‌تر و به صورت استنباطی به کار برد: «جدایی اعتدال از اصلاحات؛ ممنوع» و آن را هشدار عارف دانست.

1921419

1921420

وطن امروز هم موضوع سیب‌زمینی را پیگیری کرد و تیتر نوشت: «سیب‌زمینی‌ها!» و در روتیتر دفن سیب‌‌زمینی‌ها را پرابهام دانست.

1921421

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here