زمان انتشار : ۸ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۸:۲۵ | کد خبر : 456813 |

محسنیان‌راد: ناامنی‌های مجازی به فضای جامعه سرایت می‌کند

شفقنا رسانه آنچه در ادامه می‌خوانید در اعتماد منتشر شده است:

امنیت اخلاقی در شبکه‌های اجتماعی موضوع مهمی‌است که نه‌تنها کاربران -که اکثریت جامعه ایرانی را درگیر خود کرده-  این موضوع هفته گذشته و بار دیگر با دستگیری و حواشی «پسر تلگرامی» سوژه مهم‌ترین خبرهای روز شد و کارشناسان و تحلیلگران زیادی را درگیر کرد. سه کارشناس اهمیت امنیت اخلاقی و چگونگی آن را بررسی کردند.

ناامنی‌های مجازی به فضای جامعه سرایت می‌کند

مهدی محسنیان‌راد٭ تحقیقات کارشناسان نشان داده، آزادی بیان و آزادی مطبوعات در کشورها نقش موثری در استفاده مردم آن‌ کشور از شبکه‌های اجتماعی دارد. کشورهایی که دست ‌بازتری در ابراز نظر و عقیده‌ دارند، استفاده کارآمد‌تری از فضای مجازی می‌کنند و آسیب‌های اخلاقی شبکه‌های مجازی آنها به مراتب کمتر از کشورهایی است که با محدودیت مواجه ‌هستند. یکی‌از کارکردهای رسانه‌ انتقال اطلاعات و ارایه نظرات مختلف در جامعه است، نظرات موافق و مخالفی که وقتی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تاثیر‌گذاری بیشتری را ایجاد می‌کنند و جامعه را از یک‌صدایی خارج می‌کنند. جوامعی که از رسانه‌های رسمی‌شان اطلاعات و دیدگاه‌های مختلف را دریافت می‌کنند، در شبکه‌های اجتماعی متعادل‌تر رفتار می‌کنند و به ابعاد دیگر این پدیده‌ ارتباطی می‌پردازند. رفتارهای نامتعارف کاربران در فضای مجازی حاصل محدودیت‌هایی است که در فضای کلی مطبوعات و رسانه‌ای آن جامعه حاکم است. وقتی اخبار از کانال رسمی قابلیت انتقال پیدا نمی‌کند، از طریق شبکه‌های اجتماعی به صورت غیررسمی منتقل می‌شود و این شیوه انتقال آسیب‌زا خواهد بود. جامعه‌ای که طعم آزادی بیان را چشیده‌باشد، متقابلا در شبکه‌های اجتماعی معقول‌تر رفتار می‌کند و دچار طغیان و رفتارهای نامتعارف نمی‌شود؛ رفتارهایی که امنیت اخلاقی را در فضای مجازی تهدید می‌کنند و این تهدید فضای اجتماعی را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. مدتی‌است در خبرها می‌شنویم امنیت اخلاقی شبکه‌های اجتماعی به مخاطره‌افتاده است و استفاده‌های ناسالم بعضی کاربران از شبکه‌های اجتماعی بحران‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است. بدون تردید افکار عمومی از رسانه‌ها تاثیر می‌گیرند و نمی‌توان انتظار داشت جامعه تحت تاثیر بحران‌های شبکه‌های اجتماعی قرار نگیرند. وقتی امنیت اخلاقی در فضای مجازی به مخاطره می‌افتد به فضای کلی جامعه هم سرایت می‌کند و مردم در روابط اجتماعی خود دچار بی‌اعتمادی و نگرانی می‌شوند.

٭‌ کارشناس ارتباطات

قوانین به‌تنهایی امنیت اخلاقی نمی‌آورد
احمد   شوهانی ٭ دنیای دیجیتال هم فایده دارد و هم خطرات؛ خطراتی که به نوع استفاده کاربران بستگی‌دارد. این ما هستیم که با استفاده ناسالم خود، امنیت اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی فضای مجازی را به مخاطره می‌اندازیم. قوانین رایانه‌ای سفت و سخت برای برقراری امنیت اخلاقی شبکه‌های اجتماعی تا زمانی که کاربران این حساسیت را درک نکنند، فایده‌ای نخواهد داشت. این نوع استفاده کاربران است که امنیت را در این فضا برقرار می‌کند. با پیشرفت دنیای اینترنت و تکنولوژی، ابزارهای ارتباطی متنوعی ظهور کرده‌ که نحوه استفاده از این ابزارها نیازمند آموزش است. امروزه برقراری امنیت اخلاقی در شبکه‌های اجتماعی به یک امر مهم تبدیل شده‌؛ امری که مسوولان مربوطه را به فکر چاره انداخته که از این گذار اجتماعی به نحو مطلوبی عبور کنیم. یکی از راهکارهای لازم برای برقراری امنیت اخلاقی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی آگاهی‌بخشی و آشناسازی مردم با این ابزارهای ارتباطی است. باید فرصت‌ها و تهدید‌های این پدیده را برای کاربران تشریح کرد و آنها را نسبت به پدیده‌ای که از آن استفاده می‌کنند مطلع و آگاه ساخت. باید رسانه‌ها در خصوص اطلاع‌رسانی خطرات شبکه‌های اجتماعی به مردم و خانواده‌ها تذکر دهند. مردم هرچقدر بیشتر آگاه شوند، در استفاده از این ابزار ارتباطی احتیاط بیشتری خواهند کرد. تامین امنیت اخلاقی فضای مجازی امری بسیار مهم است و همکاری تمامی دستگاه‌ها و ادارات و مراجع را می‌طلبد. برای مبارزه با جرایم مجازی همچون سرقت اینترنتی، هک سایت‌های شخصی، بارگذاری و ایجاد سایت‌های غیراخلاقی و نشر اکاذیب قوانین لازم درنظر گرفته شده است. قوانین نمی‌توانند به‌تنهایی امنیت برقرار کنند و بیش از قوانین یا فیلترینگ اطلاع‌رسانی‌های درست و به‌موقع درباره فرهنگ‌سازی استفاده از این ابزارها کاربرد دارد. البته نمی‌توان به‌دلیل مخاطرات شبکه‌های اجتماعی از دسترسی مردم به این شبکه‌ها جلوگیری کرد. این رسانه‌ها قابلیت‌های مفیدی دارند که دسترسی مردم را توجیه می‌کند.
٭‌ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس

برخورد مجرمانه در مرحله آخر باشد

نعمت احمدی٭- زمانی که تلفن تازه وارد ایران شده‌بود، مدتی‌ طول کشید که مردم روش استفاده آن را بیاموزند. بیشتر خانواده‌ها خاطرات تلخی از مزاحمت‌های تلفنی‌ دارند که امنیت‌ خانوادگی آنها را به مخاطره انداخته‌بود. آن دوران به پرونده‌های حقوقی زیادی مرتبط با جرایم تلفنی رسیدگی می‌شد. بعدتر دیدیم که تلفن به عنوان یک وسیله مورد نیاز مردم جایگاه حقیقی خود را پیداکرد. بیشتر وسایل ارتباط جمعی این وضع را داشتند و اینترنت هم همین وضع را پیدا کرده است. اکنون امینت اخلاقی کاربران در شبکه‌های اجتماعی در وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برد، اما نمی‌توان شبکه‌های اجتماعی را قطع و آن را از زندگی اجتماعی به‌کلی حذف کرد، باید روش استفاده از آن را جا انداخت و در این زمینه روشنگری و فرهنگ‌سازی کرد. شبکه‌های اجتماعی خدمات خوبی به مردم ارایه می‌دهند، پس باید فواید آنها را هم در نظر گرفت و این فواید را برای مردم تقویت کرد. بهتر است از بستر تکنولوژی و فضای مجازی بهره جست. در این فضا باید برخورد قانونی در مرحله آخر قرار بگیرد و فرهنگ‌سازی در مراحل ابتدایی و اصلی باشد. در ایران قوانین رایانه‌ای لازم برای برخورد با مجرمان وضع شده است اما برخورد با مجرمان یک موضوع است و آگاه‌سازی جامعه برای پیشگیری از وقوع جرم موضوع مهم‌تری است. بهتر است به مخاطراتی که امنیت مردم را در شبکه‌های اجتماعی تهدید می‌کنند به دید یک عمل مجرمانه نگاه نکنیم و آن را به‌حساب ناآگاهی‌های اجتماعی بگذاریم و مردم را در این زمینه مطلع‌سازیم. هرچقدر مردم آگاه‌تر و مطلع‌تر شوند روش استفاده آنها متعادل‌تر و ایمن‌تر خواهد بود. این شبکه‌ها فضای مناسبی برای برقراری روابط سازنده و تعاملات مفید است، همین است که باید این وجه آن را به مردم یادآور شد و برای تامین امنیت اخلاقی آنها در این فضا از خودشان کمک گرفت.

٭‌ حقوقدان

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here