زمان انتشار : ۹ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۴:۴۰ | کد خبر : 456810 |

مهمترین چالش‌های خبرگزاری‌‏ها کدامند؟

شفقنا رسانه- در نظرسنجی ایسپا از اصحاب خبرگزاری‌‏ها، مهمترین چالش‌های حوزه خبر و خبرگزاری‌ها مشخص شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در خلال بیست و یکمین دوره‌ی برگزاری نمایشگاه مطبوعات، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) نظرسنجی از خبرنگاران درخصوص مسائل و مشکلات حوزه خبر انجام داد.

نمونه آماری این نظرسنجی تعداد ۷۲ نفر از اصحاب خبر شامل مدیر مسئول، سردبیر و خبرنگاران این حوزه بود که به صورت تصادفی از بین افراد حاضر در غرفه‏‌ها انتخاب شدند.

بر پایه نتایج این نظرسنجی، مهمترین چالش حوزه خبر از دیدگاه کارشناسان این حوزه، پایین بودن سرانه مطالعه در ایران بوده است.

این آیتم با میانگین ۳۷/ ۴ از ۵ در صدر مشکلات حوزه خبر قرار گرفته است؛ به گونه‏‌ای که ۱/ ۸۳ درصد پاسخگویان این مساله را مهم تلقی کرده‏‌اند.

هم‏چنین پایین بودن سرعت اینترنت در ایران با میانگین ۲۱/ ۴ در رتبه دوم چالش‏‌های این حوزه قرار گرفته است؛ به گونه‏‌ای که ۱/ ۷۹ درصد پاسخگویان این چالش را مهم تلقی کرده‏‌اند.

سومین چالش حوزه خبر و خبرگزاری‏‌ها از دیدگاه کارشناسان این حوزه، عدم وجود قوانین حمایتی با میانگین ۱۹/ ۴ بوده است. مسائل مالی خبرنگاران (میانگین ۹۹/ ۳)، فقدان امنیت شغلی خبرنگاران (میانگین ۹۲/ ۳)، برخوردهای جناحی با خبرگزاری‏ ها و سایت‏‌های خبری (۷۴/ ۳) به ترتیب در رده‏‌های بعدی قرار گرفته است.

در این نظرسنجی از کارشناسان حوزه خبرگزاری‏‌ها درباره استفاده از سایت‏‌های خبری و خبرگزاری‏‌ها سوال شد به این ترتیب که اسم ۱۳ خبرگزاری و سایت خبری مقابل پاسخگو قرار داده شد و از پاسخگویان خواسته شد اسم خبرگزاری یا سایت خبری که به آن مراجعه می‌کنند، را مشخص کنند. در این سوال پاسخگویان می‏‌توانستند چند گزینه انتخاب کنند.

بر این اساس پربیننده‏‌ترین خبرگزاری در بین کارشناسان حوزه خبر، ایسنا با ۳/ ۶۴ درصد بوده است. خبرگزاری مهر با ۵۰ درصد در رتبه دوم قرار گرفته است. خبرگزاری فارس با ۱/ ۴۷ درصد، خبر آن‌لاین با ۷/ ۴۵ درصد، ایرنا با ۶/ ۳۸ درصد، تابناک با ۳/ ۳۴ درصد، تسنیم با ۷/ ۲۵ درصد، انتخاب با ۱/ ۱۷ درصد، نسیم با ۳/ ۱۴ درصد در رده های بعدی قرار گرفته‏‌اند.

هم‏چنین در این نظرسنجی برترین خبرگزاری یا سایت خبری از نظر ۱۱ شاخص مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس خبرگزاری ایسنا در شاخص‏‌های صحت و دقت خبر، سرعت ارسال اخبار، بی‏‌طرفی در ارائه خبر، پرداختن به موضوعات مهم روز، انعکاس دیدگاه‏‌های مختلف، استقلال خبری، برترین خبرگزاری تشخیص داده شد. هم‏چنین در شاخص ویراستاری خبر ایسنا و ایرنا به صورت مشترک برتر شناخته شدند و از نظر شاخص دسترسی به منابع دست اول، خبرگزاری فارس و در شاخص کیفیت گرافیکی، خبرگزاری تسنیم برتر شناخته شدند.

در شاخص‏‌های تحلیل‏‌های دقیق و علمی و ارائه تصویری روشن و واقعی از جامعه گزینه هیچ کدام واجد بیشترین آراء شده است.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here