زمان انتشار : ۹ آذر ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۶:۲۸ | کد خبر : 456805 |

کاربرد شبکه‌های اجتماعی در روابط عمومی

شفقنا رسانه- ارتباط با رسانه‌های گوناگون نقش مهمی در موفقیت روابط عمومی‌ها در راستای توسعه کسب وکار ایفا می کنند، بنابراین، باید بدانیم از چه تکنیک هایی بهره بگیریم و چگونه با آنها ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم بر اندیشه ها و رفتار دیگران تاثیر بگذاریم و بدین ترتیب، فرصت های جدیدی را در کسب و کار خود ایجاد کنیم. همین که صحبت از ارتباط با رسانه می شود، کارکنان روابط عمومی ها به ارتباط با روزنامه نگاران فعال در حوزه‌های مرتبط با کسب و کار آنها، برای انتشار اخبارشان می‌اندیشند.

به گزارش کاوشگران روابط عمومی، با افزایش وب سایت ها و وبلاگ ها، روابط عمومی ها بلاگرها را به لیست فعالیت‌های رسانه‌ای خود افزودند و تلاش می کنند تا  در کنار پوشش خبری مطبوعات ، بر همه اندیشه ها درباره‌ی محصولات خود و انواع محتواهایی که بر روی صفحات اینترنت درباره آنها منتشر می شوند نیز کنترل داشته باشند. روابط عمومی ها تمایل دارند بیشتر از آثار مثبت این رسانه‌های نوین سخن بگویند، درحالی که، هر فردی می تواند از طریق ایجاد صفحات وب و مشارکت در تولید محتوا بر روی شبکه اینترنت دیدگاهی متفاوت را شکل دهد.

اگر در روابط عمومی کار می کنید، ما به شما راه‌های خلاقانه‌ای برای ارائه کسب و کار خود و جلب توجه کاربران اینترنتی نشان می دهیم. البته، شرط موفقیت در این مسیر ترکیب شیوه‌های موثر جذب مخاطب در کنار تولید محصول با کیفیت است.

حضور در رسانه‌های جدید

تکنولوژی های جدید صنعت روابط عمومی را ناگزیر دستخوش تحولات می کند، تا جایی که نمی توان بدون تغییر ادامه داد. بنابراین، برای توسعه کسب و کار ضروری است از همه انواع رسانه ها برای رساندن پیام درست به مخاطب درست استفاده کرد. در هر حال، همواره باید با خبرنگارانی که در رسانه های سنتی کار می کنند،  در تعامل باشید. هر چند در روزگار ما حتی رسانه‌های سنتی نیز نقش های مختلفی را ایفا می کنند، مجلات و روزنامه ها در کنار نسخه چاپی اصلی محتواهای صوتی و تصویری – مولتی مدیا- تولید می کنند و خبرنگاران همچنان که محتوای معمول این رسانه های سنتی را تامین می کنند، مسئولیت تولید محتواها بر روی وب سایت یا وبلاگ ها را نیز برعهده دارند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه در این رسانه های جدید، شیوه رایج که برای یک رسانه سنتی محتوا تولید می کنید، را کنار بگذارید و به خبرنگاران فرصت بدهید محتوایی متفاوت و غیرمرسوم برای شما تولید کنند. به خاطر بسپارید: ابتکار شما در ارتباط با رسانه ها باید از صرف پوشش دیجیتالی در رسانه های سنتی فراتر برود، هوشمندانه به سراغ شبکه های گسترده تر بروید.

در زیر نمونه های از پلتفرم های تخصصی در این زمینه آورده شده است:

پینترست(Pinterest ): این شبکه اجتماعی با رشد سریعی مواجه است و نشان های تجاری (به شکل پارسی‌تر نماد بازرگانی) و کاربران این پایگاه (pinners ) را با سرعت بالایی جذب می کند. اما نتیجه چیست؟ گروه جدیدی ازصاحبان کسب و کار تاثیرگذار که نشان تجاری شان را نیز با خود به همراه دارند. می توانید مخاطبان علاقمند به کسب و کار خود را از روی کامنت هایی که مخاطبان روی صفحه های مشابه می گذارند، پیدا کنید. صفحات آنها را لایک کنید و آنها را در صفحه خود به اشتراک بگذارید، سپس، ارتباط خود را با این افراد از طریق صفحه و حساب شان درتویتر و فیسبوک خاص خودشان ادامه دهید. برای به اشتراک‌گذاری محتوای خود به دنبال فرصت های واقعی – و نه ساختگی و تصنعی- باشید و در عین حال، تلاش کنید تا محتوای شما را بر روی صفحاتشان به اشتراک بگذارند. مراقب باشید به علت تازگی این فضا، کاربران تمایلی ندارند مورد سواستفاده تجاری قرار بگیرند، البته، نشانه های تجاری و کاربران به سرعت به ارتباط متقابل می پردازند.

فیس‌بوک (Facebook ):

نشان های تجاری صفحه خاص خود را در فیس‌بوک ایجاد کرده اند. اما، فقط برخی از آنها موفق بوده اند و برخی دیگر نیز بخت قرین اقبالشان نبوده است. اگر علامت تجاری شما حضور موفقیت آمیزی در فیس‌بوک ندارد یا اگر نیاز دارید با گروه های کاری متناسب با شغل خود در ارتباط باشید، در ابتدا سعی کنید با گروه‌هایی که از قبل در فیس‌بوک عضویت دارند، ارتباط برقرار کنید. مثل صفحات و گروه هایی که محل حضور کاربران علاقه‌مند به محصول یا خدمت شما هستند و آن را با دیگران به اشتراک می گذارند. با مدیر این صفحات آشنا شوید و اطلاعاتی درخصوص کسب و کار خود در اختیار او قرار دهید که برای کاربران عضو این صفحات اهمیت دارد. به یاد داشته باشید، یکی از مسئولیت های مهم مدیر این گونه صفحات ارتباط دادن اعضا با یکدیگر از خلال نظر (COMMENT) یا لایک کردن است. بنابراین، اگر نظر یکی از مدیران این صفحه های فیس‌بوکی را جذب کردید حتما بکوشید به او محتوایی بدهید که او را در تقویت ارتباطش با علاقه‌مندان و طرفداران عضو مفید باشد.

اینستاگرام(Instagram): یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن عکس از طریق گوشی تلفن همراه است، همچنین، شبکه مناسبی برای ارائه علامت‌های تجاری با هدف فروش از طریق تلفن همراه محسوب می‌شود، اما، بیشتر کاربران این شبکه تمایل ندارند، عکس های علامت‌های تجاری که از طریق ایمیل به آنها رسیده است را در اینستاگرام بارگذاری (Upload ) کنند. بنابراین، اینستاگرام فضای مناسبی است برای برقراری ارتباط با این گونه کاربران و حتی کاربرانی که به این شبکه اجتماعی متصل نیستند. راهکارهایی برای حضور بهتر:

از عکس هایی که توسط کاربران شبکه محلی اینستاگرام تهیه می شود، میزبانی کنید.

کاربران را در انتشار عکس هایشان یاری کنید و از عکاسان اینستاگرام که حوزه فعالیت های آنها همراستا با برنامه های شرکت شما ست، برای همکاری دعوت کنید.

مسابقه ای را ترتیب بدهید و از کاربرانی که دنبال کنندگان زیادی دارند دعوت کنید تا با شما همکاری کنند حتی پیامی را به همه کاربران منتشر کنند یا در انتشار آن همکاری کنند.
یوتیوب (YouTube )و یوستریم(UStream ): سال های گذشته بارگذاری فیلم های ویدیویی بر روی یوتیوب و یوستریم مرسوم بود، و زمانی که تولید فیلم ها آسان تر شد، تعداد کاربرانی که فیلم های خود را به اشتراک می گذاشتند، افزایش یافت. در چنین فضایی نشان های تجاری می توانند به راحتی با سایت میزبان و یاتولید کننده ویدئو ارتباط برقرار کنند، همچنین برای داشتن یک تاثیر بصری همکاری با خبرنگار تلویزیونی توصیه می‌شود.

منبع: ipra-ar.org

مترجم: سمیه طیبی

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here