زمان انتشار : ۲۴ اسفند ,۱۳۹۴ | ساعت : ۰۶:۴۸ | کد خبر : 456004 |

استقبالِ روزنامه‌ها از دور دوم انتخابات / تیتر خوب «قانون»

شفقنا-رسانه: آمادگی برای دور دوم انتخابات در شهرهایی که آرای نامزدها به حد نصاب نرسید، نشست هم‌اندیشی و اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و همچنین زمزمه‌هایی برای تعیین رییس مجلس، باعث شدند حال و هوای انتخاباتی بار دیگر به روزنامه‎ها بیایند.

c81e728d

روزنامه ایران که پیش از اعلام نتایج انتخابات، تلاش می‌کرد بی‌طرفی خود را حتی درباره لیست حامیان دولت، حفظ کند و فاصله‌ای را میان اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها درنظر بگیرد، این بار هم به سیاق گذشته، در پوشش خبریِ نشست هم‌اندیشی، حاضران را «منتخبان حامی اعتدال» و از جریان اصلاح‌طلبی نامی نبرد. عکس اما مجموعه‌ای از افراد نام‌آشنا و کمتر شناخته‌شده را نشان می‌دهد که کنار آیت الله هاشمی نشسته‌اند؛ هم‌اندیشی‌ای با محوریت آیت الله. روحانی اما در این مراسم حضور نداشت.

abd81528

روزنامه اعتماد اما به جای انتخاب نقل قول به عنوان تیتر، ژورنالیستی‌تر عمل کرد و یکی از خبرهای که در لابه‌لای سخنرانی‌ها مطرح شد، یعنی تشکیل فراکسیون امید را تیتر کرد. روزنامه اما به موضوع انتخاب رئیس مجلس هم پرداخت و گفت‌وگویی با حسین مرعشی انجام داد که براساس تیتر و زیرتیترها، اینطور به نظر می‌رسد که قرار نیست هیچ شکلی از رقابت، میان لاریجانی و عارف شکل بگیرد بلکه توصیه به «گفت‌وگو»ی و نفر با یکدیگر و رسیدن به توافق است. به همین دلیل، مرعشی هم چنانکه در تیتر آمده، معتقد است «در ریاست مجلس دهم با دو خیر روبه‌رو هستیم».

5878a7ab

روزنامه آفتاب یزد و گفت‌وگویش با علی تاجرنیا اما مبنا را بر رقابت گذاشته و رویکردی متفاوت دارد. گفت‌وگوشونده، «حکم اخلاقی» را این می‌داند که عارف به ریاست مجلس برسد و چنانکه در زیرتیترها آمده و موضع روزنامه را هم نشان می‌دهد، بر توهینِ اصولگرایان به مردم تاکید شده و علی مطهری و لیست مستقل‌اش هم مورد نقد قرار گرفته است. عکسِ انتخابی که بخش عمده‌ای از صفحه را هم به خود اختصاص داده، به خوبی انتخاب نشده و ژست و کادر مناسبی ندارد.

5ef698cd

روزنامه آرمان هم به پوشش یکی از سخنرانی‌هایی هم‌اندیشی پرداخت اما با منحصر کردنِ تیتر و عکس، به آیت الله هاشمی، تقریبا بقیه افراد حاضر در آن مراسم را حذف کرد و حتی اشاره‌ای هم به محل و مناسبتِ این سخنرانی نکرد. روزنامه با رویکردی شخصیت‌محور، عکسی تکی از آیت الله را بکار گرفت و تیتر را هم از بخشِ غیرانتخاباتی سخنرانی انتخاب کرد: «آنها که ریاضت‌کشی مردم را می‌خواهند خودشان طور دیگری زندگی می‌کنند».

149e9677

همزمان با این گزارش‌ها و گفت‌وگوها، روزنامه رسالت هم تحلیل مرتضی نبوی را از انتخابات ۷ اسفند در تیتر یک خود آورد که تقدیر و تحسینی بود از عملکرد «سازمان ائتلاف اصولگرایی». زیرتیترها هم خوشبنیانه و با نگاهی به آینده انتخاب شدند و به پیروزی‌های آینده اصولگرایان در تهران، و همچنین پیروزی یک چهره اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری مربوط بودند.

9b861925

روزنامه جوان هم به انتخابات پرداخت اما نه انتخابات ایران. روزنامه، درگیری فیزیکی در مراسم انتخاباتی دونالد ترامپ، نامزد پیشتازِ جمهوری خواهان را مهم دید و عکس آن را در صفحه خود کار کرد تا به بهانه آن، «دموکراسی آمریکایی» را زیر سوال ببرد.

bd4c9ab7

در این میان، روزنامه کیهان هم به آمریکا و پوشش نقل قولی از مشاور اوباما پرداخت و در روتیتر، از تناقض استراتژی واشنگتن با آرزوهای برجام‌زدگان نوشت و اینگونه تیتر زد: «هدف آمریکا از توافق، مهار ایران بود نه رابطه».

cd758e8f

اختصاصی:

روزنامه همدلی، درحالی که مدتی از تب و تاب انتخابات گذشته و دور دوم انتخابات مجلس هم به بعد از تعطیلات نوروز موکول شده، گزارشی را در صفحه یکِ خود کار کرده است درباره تفاوت نتایج دو انتخابات ۹۲ و ۹۴ و آن را «رازهای انتخاباتی مشهد» نامیده است. تیتری جذاب و مناسب برای گزارش-گفت‌وگویی که در آن، تحلیلگران سیاسی مشهد با وجود اینکه اعضای جبهه پایداری از این شهر به مجلس راه یافته‌اند اما این شهر را اصولگرا نمی‌دانند و همچنین از لزوم تغییر استاندار خراسان رضوی می‌گویند.

d2ed45a5

انتخاب حرفه‌ای:

روزنامه قانون، که پیش‌تر هم گزارش‌های اصلی خود را به موضوع اختلاس در شهرداری و دولت احمدی نژاد اختصاص داده بود، این بار هم دست روی بنیاد شهید گذاشته و پرسیده است که چرا گزارش تحقیق و تفحض از این بنیاد، در مجلس خوانده نمی‌شود. تیتر هم شجاعانه و صریح انتخاب شده است: «اختلاس در بایگانی» و در روتیتر هم تحلیل کرده است که وعدۀ نامزدهای انتخابات مجلس برای پیگیری مسائل مالی در بنیاد شهید، مربوط به تبلیغات انتخاباتی بود و حالا نمایندگان، دوباره درباره این موضوع سکوت کرده اند.

 

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here