زمان انتشار : ۱۸ مرداد ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۱:۴۲ | کد خبر : 455211 |

«روز عکاس» به تقویم اضافه شود؛ در گردهمایی عکاسان مطبوعاتی ایران مطرح شد

شفقنا رسانه- زهرا حکیمی: اولین گردهمایی عکاسان مطبوعاتی و اعضای انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به بهانه روز خبرنگار روز دوشنبه ۱۸ مردادماه از ساعت ۱۸ تا۲۰ در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

هاشم طالب اولین سخنران این گردهمایی بود که به گرامیداشت یاد شهدای رسانه پرداخت و گفت: آنچه به عنوان سند انقلاب از آن یاد می‌شود، حاصل دسترنج شما عکاسان عزیز است. در روزهای ۲۲ بهمن، ۱۷ شهریور، پیروزی انقلاب و در تمام مراحل در مستند کردن این روزها شما حضور پررنگ داشتید.

img_6964

او به توصیف عکاسان مطبوعاتی در جبهه‌های جنگ پرداخت و گفت: عکاسان مطبوعاتی، عکاسانی بودند که در جبهه‌ها دوربین خود را بیشتر از جانشان دوست داشتند. حتی در حین جان دادن دوربین خود را زیر خاک پنهان می‌کردند تا به دست دشمن نیفتد. عزیزانی که در اوج بی اعتمادی سال‌های ۶۰ و اوضاع سنگین برای عکاسان خبری، ناملایمتی‌های زیادی را به جان خریدند.

سخنران بعدی گردهمایی منوچهر یگانه دوست از پیشکسوتان عکاسان مطبوعاتی با ۶۰ سال سابقه عکاسی خبری گفت: دوست دارم جوان ها کار ما را ادامه دهند و امیدوارم تمام جوان ها قدر عکاسان قدیمی را بدانند. تمام عکس‌های من در خبرگزاری جمهوری اسلامی موجود است. در آن زمان باید تمام عکس‌ها را تحویل می‌دادیم و در حال حاضر حتی نگاتیو یک عکس هم نزد ما نمانده است.

img_7026

احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران سخنران بعدی این گردهمایی بود و گفت: این دورهمی تعبیر زیبایی است. بعد از ۱۷ سال کمی تلخ است و حداقل پنج نفر از دوستان ما در این جمع نیستند. زیبایی آن به خاطر دیدار دوستان است. امروز اتفاق بزرگی در جهان رخ داده و آن انقلاب ارتباطی است که جایگاه عکس اعتلا پیدا کرده است. به عبارتی این روزها کمتر کسی مقاله، تحلیل و خبر را می‌خواند ولی عکس را می‌بینند.  گردش سایت های اجتماعی بر اساس عکس است و محوریت عکس روز به روز در فضای مجازی بیشتر می شود و این موقعیت خوبی است، به شرط اینکه عکاس ما در مدیریت فضاهای مجازی مشارکت داشته باشد.

img_7590

مسجد جامعی به معرفی روزنامه نگاری تصویری پرداخت و گفت: امروزه روزنامه های تصویری امری محتمل است. در حقیقت به جای یک گزارش خبری می توانیم یک مجموعه عکس داشته باشیم و اگر به این ظرفیت ها فکر کنیم می توانیم آینده روشن تری را برای مجموعه عکاسی ایران داشته باشیم.

img_7407

او در ادامه سخنان خود وضعیت عکاسان تهرانی را کمی بهتر از عکاسان شهرستانی دانست و پیشنهاد داد برای بهبود وضعیت عکاسان شهرستان هم تلاش شود.

مسجد جامعی ادامه داد: روز عکاس را می‌توان به تقویم کشور اضافه کرد، که انجام این کار به پیگیری نیاز دارد. امید است تا دورهمی سال آینده، این کار هم انجام شده باشد.

حجت الاسلام احد آزادیخواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز خبرنگار را یادآور افتخارآفرینی‌های محمود صارمی دانست و با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: خدا هم در قرآن عکاسان را فراموش نکرده است. کار عکاس به زیبایی به تصویر کشیدن است و من این آیه را خواندم تا بدانید سررشته کار شما قداست دارد.

او یکی از بهترین ایستگاه‌های عکاسی را عکاس مطبوعات و نشریات دانست و گفت: این حرفه سختی خاص خود را دارد. خیلی از حرف‌ها را نمی‌توان به زبان جاری کرد و هنر عکاسی این است که حرف ناگفته را به مردم انتقال دهد.

img_7318

آزادی‌خواه در ادامه سخنان خود گفت: ما در این روزها در خدمت همکاران عزیزمان در کمیسیون فرهنگی درباره مطالبات هنرمندان و مخصوصا عکاسان و امنیت شغلی آنها در صحن علنی مجلس صحبت کردیم. آقای لاریجانی تصریح کردند و مطالبه کردند، ما در مجلس با جدیت دنبال آن هستیم. مطالبات صنفی هنرمندان، عکاسان و بقیه رشته‌های هنر یک مطالبه جدی است. ما اگر مطالبات شما را نبینیم، به شما جفا کرده‌ایم. به اعتقاد من کمترین هزینه برای عرصه کار شما بیشترین سرمایه‌گذاری است.

img_7110

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به بیان ویژگی‌های عکاسی مطبوعاتی پرداخت و گفت: ما که فرزندان حین انقلاب هستیم، انقلاب را از شیشه دوربین شما فهمیدیم. کاری که هیچ هنری توان انجام آن را نداشت. هنر شما یک هنر پایدار، اثربخش و مقدس است. در تاریخ انقلاب برای شما برگ زرینی در پرونده حرفه و هنر عکاسی شماست که ما عکاسی را یک علم، هنر و حرفه می‌دانیم. من این قول را می‌دهم که در کمیسیون فرهنگی آنچه از دستمان ساخته باشد، برای استیفای حقوق عکاسان دریغ نکنیم.

img_7376

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات به بیان خاطره‌ای از آقای دانیالی، عکاس قدیمی روزنامه اطلاعات پرداخت و در ادامه سخنان خود خبرنگاران و عکاسان خبری را سربازان جبهه‌ای دانست که همیشه مقدم بودند و برای تهیه عکس از خودگذشتگی می‌کردند. او گفت: بسیاری از شهدای ما عکاسانی بودند که در جبهه‌ها حضور پیدا کرده بودند.

img_6948

در ادامه این گردهمایی از زحمات محمدتقی روغنی‌ها، مسئول مؤسسه فرهنگی مطبوعات ایران برای همکاری در اجرای برنامه تشکر شد.

روغنی‌ها کار عکاسان را سخت‌تر از کار خبرنگاران دانست و گفت: قطعا این روز روز شما عکاسان هم هست، تفاوت کار شما عکاسان با خبرنگاری در این است که اگر یک خبرنگار پیام خود را در ده‌ها جمله منتقل می‌کند، شما باید در یک فریم عکس این کار را انجام دهید. اگر خبرنگار یک قلم و کاغذ به همراه دارد، شما باید مجموعه‌ای از وسایل را با خود به همراه داشته باشید.

او در ادامه سخنان خود گفت: من به عنوان کسی که مسئولیت مؤسسه فرهنگی مطبوعات ایران را دارم، در جلسه‌ای که با دوستان در هفته جاری داشتم قول دادم تا هر آنچه از دست ما برمی‌آید، برای حفظ حقوق مادی و معنوی عکاسان انجام دهیم و از مجموعه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی در حد توان حمایت کنیم.

img_7612

همچنین در این گردهمایی محمد نوروزی، عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به قرائت بیانیه‌ی گردهمایی پرداخت:

به نام خالق جهان هستی

آن زمان که تاریخ را به تصویر می‌کشیدند، آغاز تولد تو بود. تویی که بودن خود را قربانی ثبت هر لحظه کردی.

دیدی، نگاشتی، ثبت کردی، مستند شد و ماند برای امروز و فردا.

روز خبرنگار را به بهانه نام نامی تو گرامی می داریم. از تو برای آنان که فراموشت می‌کنند می‌گوییم شاید بتوانیم تو را آن گونه که سزاوار توست یاد کنیم.

تو بر گردن تاریخ معاصر حق داری تاریخ که نه، سندش به نام توست.

نگاهت شورآفرین، شورآفرینی ات خلق هنر. هنرت ماندگارترین، ماندگاری ات اما نمی دانم. صبرت مثال زدنی.

به من نگاه کن با تو هستم. آری، مستندساز لحظه ها. روزت مبارک، عکاس مطبوعاتی.

در پایانعکس یادگاری گرفته شد و  از کسانی که در عکس یادگاری اعضای انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی در ۱۷ سال پیش حضور داشتند، خواسته شد تا روی نسخه‌ای از این عکس در خانه هنرمندان امضا کنند.

img_7700

img_7627

img_7658

عکسها: روزبه فولادی/شفقنا رسانه

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here