زمان انتشار : ۳ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۳۶ | کد خبر : 455115 |

نفت‌کش‌های گمشده در روزنامه‌ها/ «جدال سخنگو با مدعی»

شفقنا رسانه- عکس یکِ اغلب روزنامه‌های امروز، قاب مشترکی است که مقام معظم رهبری و حسن روحانی، رئیس جمهور در آن حضور دارند با تیتری از میان سخنان رهبری. موضوع دیگر، گم‌شدن سه نفتکش در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد است که در روزهای اخیر خبرش به رسانه‌ها رسیده است.

روزنامه ابتکار، طرح طنز و خلاقانه‌ای را برای بازنشر این خبر کار کرد و رئیس جمهور پیشین را در فضای داستان هری پاتر قرار داد که درحال آموزش برای ناپدید کردن نفتکش‌ها است. تیتر و روتیتر هم کنایه‌آمیز بود و «آخرین میراث احمدی نژاد» را این گونه معرفی کرد: «سه نفتکش با بارَش گم شد».

82cec960

کیهان و همشهری، به بخشی از سخنرانی پرداختند که درباره حقوق‌های نجومی بود و هر دو، تیترهایی تقریبا یکسان انتخاب کردند. همشهری، عبارت کوتاه‌تر و گویاتری انتخاب کرد: «نباید از حقوق‌های نجومی به آسانی عبور کرد». کیهان اما ترجیح داد عین بیان شفاهی را به تیتر تبدیل کند و عبارت بلندتری را انتخاب کند.

bd4c9ab7

816b112c

اعتماد مانند دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت، تیتر را از بیانات ایشان درباره مسائل فرهنگی انتخاب کردند: «طرفدار فشار و اختناق در عرصه فرهنگ نیستم».

abd81528

تیتر دیگر اعتماد در ستون سمت چپ به دلیل اهمیت موضوع نسبت به دیگر تیترهای فرعی، بزرگ‌تر از دیگر تیترهای آن ستون کار شد: «جزئیات تازه از فساد در بنیاد شهید». این مطلب، پس از خبرِ بسته شدن این پرونده و بی‌میلی نمایندگان در پیگیریِ آن منتشر شده و سخنان تازه‌ای از نماینده مسئول پرونده درباره شرکت‌های اقماری و شبکه ۷۰ نفری فساد مالی را مطرح می‌کند.

روزنامه شروع، تیتر یکِ خود را به این فساد اختصاص داد و نام رئیس بنیاد شهید در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد را هم در تیتر آورد و از «اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی در بنیاد شهید زریبافان» نوشت.

5e1b18c4

روزنامه شرق هم تیتر یکِ خود را به موضوع ادعای کریمی قدوسی و رسایی درباره دستگیری یکی از اعضای وزارت خارجه در سفر به ترکیه و تکذیب وزارت خارجه اختصاص داد. در تیتر که غیرخبری هم بود، از ادبیات غنی‌تری استفاده شد که یادآور عنوان حکایت «جدال سعدی با مدعی» است.

1 (13)

گزارش‌نویسی از سوژه‌ای که وجود ندارد و روزنامه‌نگار تنها به واسطه یک شباهت یا تفاوت، به سراغ آن می‌رود، یکی از محصولاتِ روزنامه‌نگاریِ تحلیلی پشت‌میزنشین است و در برابر روزنامه‌نگاری تحقیقی و میدانی قرار دارد؛ گاهی، این گزارش‌ها عمق و زاویه دیدِ تازه‌ای به یک موضوع ساده می‌بخشند و گاهی، چندان حرف تازه‌ای ندارند. روزنامه هفت صبح، دو چهره ۸۲ ساله را در دو حوزه متفاوت پیدا کرده و تنها با این بهانه که هاشمی و نصیریان هم‌سن هستند و قصد بازشستگی ندارند، گزارشی درباره آن نوشته و تیتر و عکسِ یک را هم به آن اختصاص داده است. روزنامه حتی تلاش بیشتری برای منطقی جلوه دادنِ موضوع گزارش به کار گرفت و در عکس با استفاده از فتوشاپ، تصویر این دو سیاستمدار و بازیگر را در کنار یکدیگر قرار داد.

f29c21d4

روزنامه امید ایرانیان تیتر نامناسبی را برای خبرِ انشقاق اصولگرایان در مجلس انتخاب کرد که بار معنایی منفی و متفاوتی در خود دارد. روزنامه نوشت: «اصولگرایان مجلس تکه تکه شدند» حال آن که برای بازگو کردن چنین موضوعی، می‌توانست از عبارت دیگری استفاده کند و یا اصطلاح «چند پاره» یا «چنددسته» را به کار گیرد.

bcc0d400

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here