زمان انتشار : ۵ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۰۰ | کد خبر : 455108 |

وداع روزنامه‌ها با «رشیدی»/اشتباه حرفه‌ای «سپید» و «آرمان امروز»

شفقنا رسانه- نام داوود رشیدی مدت‌ها بود نه در پوستر تئاتری می‌آمد، نه در تیتراژ فیلمی جدید. حالا که مدت‌ها از آخرین مصاحبه مطبوعاتی‌اش می‌گذرد، عکس یکِ روزنامه‌ها شد. همزمان با این اتفاق، نام هنرمند دیگری هم در روزنامه‌ها مطرح شد که کنسرت او به دلیل برخی مخالفت‌ها نزدیک بود لغو شود؛ کنسرت شهرام ناظری اگرچه برگزار شد اما حاشیه‌های زیادی داشت و همین هم، باعث شد چند روزنامه اخبار ضد و نقیضی درباره آن منتشر کنند.

در انتخاب تیتر و عکس درگذشت داوود رشیدی، یکی از بهترین زاویه دیدها را هفت صبح داشت؛ هم متفاوت بود و هم تنها به مرگ نپرداخت و به زندگی و اصالت حرفه‌ایِ او اشاره داشت: «یکی از آن پنج نفر». روزنامه، رشیدیِ جوان را در گریم یکی از اولین فیلم‌هایش انتخاب کرد و در تیتر، پنج چهره سینمای دهه ۵۰ و ۶۰ را تداعی کرد که رشیدی، یکی از آنان بود. انتظامی، مشایخی، نصیریان، کشاورز و رشیدی. گزارش روزنامه هم مربوط بود به ۶ نقش به یادماندنی او.

f29c21d4

اعتماد اگرچه به جای عکس، طرحی نه چندان مناسب را انتخاب کرد اما یادداشت‌ها و گفتارهای بیشتری در یادبود او، از اهالی هنر و سیاست گردآوری کرد و گزارشی هم از زندگی حرفه‌ای رشیدی منتشر کرد. تیتر هم برای پرداختن به چنین خبری، کلیشه‌ای انتخاب شد: «بدرود آقای تئاتر».

abd81528

«آمدم، دیدم و رفتم» یکی از تیترهای تکراری‌ای بود که براساس نقل قولی از داوود رشیدی انتخاب شده بود. روزنامه شهروند هم مانند چند روزنامه دیگر، همین عبارت را کار کرد اما آن را روی طرحی بسیار حرفه‌ای از او قرار داد. گفته می‌شود بهتر است تیتر روی عکس یا طرحی گرافیکی قرار نگیرد چون وجود عنصری اضافی داخل کادر عکس یا طرح، تمرکزِ مخاطب روی تصویر را کم می‌کند و به همین دلیل، تیتر و زیرتیترها، زیر عکس یا کنار آن قرارداده می‌شوند. درباره این طرح گرافیکی از رشیدی هم اگر تیتر و زیرتیتر، که خبر از گفت‌وگوی منتشرنشده‌ای با رشیدی می‌دهد در کنار طرح کار می‌شدند، مجموعه بهتری از آب درمی‌آمد.

eddb904a

روزنامه جوان هم در یکی از تیترهای فرعی با همین جمله و کلمات آن بازی کرد و نوشت: «آمد/ دیده شد / رفت»

jaaar.com-javan

روزنامه رسالت اما در تیترهای اصلی و فرعی صفحه اول به داوود رشیدی نپرداخت و نقل‌قول‌هایی از سیاستمداران اصولگرا درباره‌ی سیاست را به صفحه اول آورد.

jaaar.com-resalat

اشتباه حرفه‌ای/ همزمان با نامه ۳ هزار نفر از اهالی موسیقی به حسن روحانی و انتقاد از فشارها بر هنرمندان، به دلیل برگزاری کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری در یزد، تجمعی در مقابل محل برگزاری کنسرت برگزار شد. روزنامه آرمان امروز، به اشتباه در تیتر فرعیِ خود و روتیترش نوشت که «دیدار ناظری‌ها با یزدی‌ها به دلایلی لغو شد». روزنامه، اطلاعات تازه را در دست نداشت که این کنسرت علی رغم حاشیه‌هایش، برگزار شد.

5ef698cd

روزنامه‌های نوآوران و شرق، با افق دید بازتری به این موضوع پرداختند و فقط برگزاری یک کنسرت را ندیدند. نوآوران عکس کولاژشده و نه چندان مناسبی از شهرام ناظری و حسین علیزاده با پس زمینه‌ای آبی را انتخاب کرد اما از گفت‌وگویش با نادر مشایخی درباره جریان کنسرت این دو هنرمند نوشت و تیتر زد: «فریاد موسیقی علیه محدودیت‌ها»

e3251075

شرق، ریشه‌های سیاسیِ موضوع را مهم‌تر دید و از عزم حسین الله کرم و آیت‌الله علم الهدی برای جلوگیری از کنسرت‌ها نوشت و طرفِ مقابلِ مخالفان کنسرت‌ها را نه هنرمندان بلکه «دولت» دانست.

352fe25d

در این میان، صفحه یکِ وطن امروز از لحاظ انتخاب تیتر و ترکیب تیتر و عکس، بیش از آن که شبیه به صفحۀ روزنامه‌ها باشد، یادآور پوسترها و بنرهایی است که برای یک مراسم طراحی و منتشر می‌شوند. موضوع گزارش و تیتر، خبری است که وزارت اطلاعات منتشر کرده است؛ این که سعودی‌ها برای تشکیل ۱۲ گروه با هدف عملیات تروریستی در ایران، سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده‌اند. تیتر اما بسیار ابتدایی انتخاب شد و خشم را جایگزین خلاقیت یا عمق کرد: «جنایتکاران».

96da2f59

انتخاب حرفه‌ای/ پیگیریِ رویدادها، چند هفته و چند روز پس از وقوع آن، یکی از وظایف مطبوعات است. روزنامه آفتاب یزد اگرچه در تیتری فرعی، اما پس از یک ماه، دوباره به سراغ موضوع دزدیدن کاشی‌های بناهای تاریخی و فروش آن‌ها در تهران رفت. روزنامه از «بی‌خیالی مسئولان» نوشت و در زیرتیتر هم تاکید کرد حتی محل فروش کاشی‌ها هم افشا شده اما خرید و فروش آن کاشی‌ها هنوز ادامه دارد. بازنشر این موضوع در صفحه یک، انتخاب درستی بود اما اگر به این پیگیری، پرس و جوی بیشتر از مسئولان میراث فرهنگی یا حتی گفت‌وگو و گزارش میدانی جدیدتری درباره فروشندگان و خریداران این کاشی‌ها هم اضافه می‌شد، کاری حرفه‌ای و اثرگذارتر به جای می‌ماند.

5878a7ab

اشتباه حرفه‌ای/ روزنامه پزشکیِ سپید، برای پوشش خبر درگذشت داوود رشیدی، تیتر را انتخاب کرد که یادآور نقش محمدعلی کشاورز در یکی از محبوب‌ترین سریال‌هایش است و نه رشیدی: «پدرسالار سینما و تئاتر رفت».

jaaar.com-sepid

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here