زمان انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۱:۰۴ | کد خبر : 455067 |

گزارشگران باتجربه هم به سیاست‌گذاری رسانه‌ای نیاز دارند؛ ابعاد رسانه‌ای المپیک ریو بررسی شد

شفقنا رسانه- دهنادی در نشست «برررسی ابعاد رسانه‌ای المپیک ریو ۲۰۱۶ » با توضیح ضرورت‌ها درباره‌ی سیاستگذاری رسانه‌ای در المپیک گفت: گزارشگر ما هر چه‌قدر هم متبحر، بامهارت و باتجربه باشد، احتیاج به سیاستگذاری دارد. در حوزه مدیریت رسانه ما احتیاج به راهبری مدیریت شکست مانند مدیریت بحران داریم. موضوع فقدان مدال یا پیروزی در چند روز پی‌درپی در المپیک، کشور و افکار عمومی را دچار مشکل کرده بود.

نقش رسانه محوری است

به گزارش شفقنا رسانه، مهدی هاشمی رئیس فدراسیون تیراندازی در ابتدای سخنان خود جلسات تحلیل، تفسیر و بررسی عملکردها بعد از المپیک را درست و بجا دانست و با تشکر از اصحاب رسانه گفت: در عصر ارتباطات نقش رسانه نقشی محوری و بی‌بدیل است که می‌تواند در هدایت و شکل دهی به افکار عمومی جامعه تأثیرگذار باشد. ما در المپیک شاهد شکل‌گیری فضای آرام و در عین حال پرنشاط و نیز شاهد هم افزایی خوبی بودیم.

بدون برنامه‌ریزی هزینه‌های کلان هم مؤثر نیست

او در ادامه ورزش را جایگاه و شاخص قدرت نمایی و نشان دادن توانمندی‌های یک کشور دانست تا سطح سلامت و توانایی خود را در جهان به نمایش بگذارد و گفت: برای حضور در این عرصه نیاز به برنامه ریزی است و باید به صورت گسترده به آن پرداخت. اگر از قبل برای المپیک برنامه، اطلاع رسانی، جهت گیری و هدف گذاری نداشته باشیم طبیعی است که شب آخر  با میلیاردها دلار هزینه هم نمی‌توان به نتیجه مورد انتظار دست پیدا کرد. این امر هم مربوط به بحث ورزش می‌شود و هم سایر فعالیت‌های پیوسته با این موضوع از جمله رسانه.

هاشمی مثال زد: اگر شب المپیک برای ورزشکارانی که مدال طلا می‌گیرند، یک میلیارد هم جایزه در نظر گرفته شود این مسئله نمی‌تواند یکشبه باعث تربیت ورزشکار شود. در بحث رسانه هم این گونه است و نمی‌توان یکشبه افکار عمومی را هدایت و تجهیزات و امکانات لازم را فراهم کرد.

نمی‌توان یکشبه گزارشگر تربیت کرد

هاشمی نداشتن گزارشگر و خبرنگار متخصص در بعضی رشته‌های خاص ورزشی را نقص دانست و گفت: عیب به معنی اشکالی است که امکانات آن در اختیار طرف بوده ولی آن را برطرف نکرده است. نقص، یعنی اشکالی که اختیار و امکان آن در رده‌های بالاتر وجود داشته باشد. به طور مثال ما در بسیاری از رشته‌ها خبرنگار یا گزارشگر تخصصی نداریم، بنابراین نمی‌توان یکشبه گزارشگری را تربیت کنیم که ورزش و تیراندازی را بشناسد و با شاخص‌های توانمندی این رشته آشنا باشد. قهرمانان داخلی و خارجی این رشته را بشناسد و بداند اگر رکوردی زده شد، این رکورد موفقیت است یا عدم موفقیت.

dscf3769

رئیس فدراسیون تیراندازی در ادامه گفت: یکی از ورزشکاران ما هفت امتیاز کمتر از امتیازش در المپیک قبلی داشت ولی ۹ پله صعود کرد، در صورتی که در رشته دیگری هفت امتیاز بالاتر زدیم ولی همان جایگاه قبلی را داشتیم. بنابراین برای دانستن این مسائل نیاز به اطلاعات، تحلیل و تطبیق قوانین و مقررات آن رشته است.

ناتوانی در گزارش درست رقابت‌ها

او به برنامه تصویب شده در زمینه المپیک تیراندازی اشاره کرد و گفت: ما هفت سال پیش برنامه‌ای تصویب کردیم و همه می‌گفتند این برنامه بلندپروازانه و غیرقابل تحقق است و ما نمی‌توانیم در المپیک مدال یا سهمیه داشته باشیم. ۲۹ دوره المپیک تیراندازی نتوانسته بود هیچ سهمیه‌ای بگیرد. چه‌طور سه سال قبل از المپیک ما اعلام کنیم که در این المپیک سه سهمیه و در المپیک بعدی پنج سهمیه و در المپیک ۲۰۲۰ هشت سهمیه و مدال می گیریم. این برنامه عینا محقق شد به عبارتی در المپیک ۲۰۱۲ سه سهمیه داشتیم، در دوره بعدی پنج سهمیه محقق شد و ان شاء الله در ۲۰۲۰ این برنامه هم محقق می‌شود.

هاشمی معتقد است برای المپیک تیراندازی در حال حاضر برنامه داریم ولی از دهها اعزام، اجازه داریم دو یا سه خبرنگار و گزارشگر رسانه همراه خود داشته باشیم. بنابراین نسبت به این موضوع توجه و دقت لازم نمی‌شود و باعث می‌شود نتوانیم واقعیت صحنه رقابت‌ها را به صورت درست گزارش کنیم.

خبرنگار برای همه‌ی رشته‌های ورزشی

او با اشاره به وضعیت ورزش بانوان و بی‌مهری موجود نسبت به آن گفت: ورزش بانوان مورد بی‌مهری قرار گرفته است با این که ۹ سهمیه در آن داشتیم. نیمی از مدال‌های المپیک متعلق به بانوان است، ۷۰ درصد مدال‌های المپیک متعلق به ۱۰ رشته ورزشی است، آیا برای این که در این ۱۰ رشته ارتقا پیدا کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم بدون برنامه جایگاه و رتبه ما افزایش پیدا کند؟ اگر ما می‌بینیم ۱۴ رشته ورزشی در المپیک داریم باید برای این ۱۴ رشته گزارشگر، خبرنگار، فیلمبردار، عکاس و … تربیت کنیم. بنابراین لازم است از الان برای المپیک ۲۰۲۰ و بازی‌های آسیایی برنامه‌ریزی کنیم. اگر رسانه جایگاه و اهمیت کار را متوجه نشود، نمی‌تواند افکار عمومی را هدایت کند و مطالبات عمومی را در حد معقول به جا آورد.

فضای المپیکی چیست؟

به گزارش شفقنا رسانه، حمید قاسمی مدیر شبکه رادیو ورزش، سخنران بعدی با اشاره به برنامه «پرونده» در این شبکه گفت: ای کاش زودتر این قضیه را می‌دانستیم و این جلسه را با برنامه «پرونده» -که هر پنج شنبه در رادیو ورزش پخش می‌شود- پیوند می‌زدم. این برنامه به بررسی و جست وجوی یکی از موضوعات ورزشی می پردازد و نقدها، تحلیل ها و تفسیرها در این برنامه در رابطه با یک موضوع مشخص پیگیری می‌شود تا به یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری مشخصی برسد. موضوع برنامه این هفته درباره نقد عملکرد رادیو ورزش در المپیک است تا صاحب نظران و مخاطبان ما بتوانند نقدهای خود را با ما در میان بگذارند.

مدیر شبکه رادیو ورزش با اشاره به دسته‌بندی سه مرحله‌ای رویدادهای ورزشی در زمینه رسانه و المپیک گفت: این رویدادها شامل اتفاقات و رخدادهای پیش از المپیک، اتفاقات و رخدادهای المپیک، اتفاقات و رویدادهای پس از المپیک است که در هر سه مرحله، رسانه نقش کلیدی دارد. یکی از گلایه‌های مسئولان و دوستان رسانه‌ای و ورزشکاران این بود که فضای کشور فضای المپیکی نیست. در واقع فضای المپیکی تا حد زیادی متأثر از فعالیت‌های رسانه‌ای است. البته در تعریف این فضا ما هم چالش‌هایی داشتیم که منظور از فضای المپیکی چیست و چه اتفاقی باید بیفتد؟

قبل از المپیک؛ برنامه‌های تخصصی

او ادامه داد:  ما در رادیو ورزش ویژه برنامه‌هایی داشتیم. یک برنامه مشخص با همین عنوان «روی خط المپیک» داشتیم و به تناسب در برنامه‌های تخصصی و گفت وگو محور به‌ویژه در ایام نزدیک به المپیک بر روی این مقوله سرمایه‌گذاری کردیم. مثلا ۶۳ ورزشکار نماینده در المپیک مدام معرفی می‌شد تا شناخته و ذهن مخاطب آماده شود. سعی کردیم بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم تا پیش از رویداد ذهن‌ها را آماده اتفاقات حین رویداد کنیم.

dscf3664

قاسمی توضیح داد: در دوران المپیک هم پیش‌فرض‌ها و گمانه‌زنی‌هایی در رشته‌های مختلف بود و مصاحبه‌ها با نظر و پیش‌بینی‌های مختلف همراه بود. در بعضی از رشته‌ها، ما امید به مدال و در بعضی امید به تکرار رکورد داشتیم. به عبارتی تحلیل های مختلفی بود و در بین ۶۳ ورزشکار اعزامی تقریبا ۱۳ ورزشکار در حد و اندازه‌های خود ظاهر شدند.

مدیر شبکه رادیو ورزش با اشاره به عملکرد این شبکه در زمان مسابقات بیان کرد: تأکید رادیو ورزش در زمان مسابقات به طور مشخص بر انعکاس اخبار و رویداد بود. تلاش داشتیم متناسب با ظرفیت‌ها و محدودیت‌ها مسابقاتی را پوشش دهیم که نماینده ایران در آن حضور یا از لحاظ ارزش خبری جایگاه ویژه‌ای در نزد مخاطب داشت.

مرحله بعد از المپیک؛ بررسی عملکردها

اما بعد از المپیک مرحله بررسی عملکردها است. قاسمی در این زمینه گفت: نمایندگان اعزامی رسانه‌ها از صداوسیما، مطبوعات و حتی خود کمیته ملی المپیک افراد مختلفی  بودند که وظیفه داشتند مسابقات را پوشش دهند. در بعضی جاها نقاط قوت و در بعضی جاها نقاط ضعف هم وجود داشت. بعد از پایان المپیک با همه فراز و فرودهای موجود در رویداد، مرحله بعد شروع شد که عمدتا تحلیلی و تفسیری است. یعنی بررسی عملکردها و این که ما در کجا موفق و در کجا ضعف داشتیم تا بتوانیم از آنها به نفع ورزش کشور و برای اغنای نیاز مخاطب بهره برداری کنیم.

ذات المپیک رسانه‌ای است

به گزارش شفقنا رسانه، محمدصادق دهنادی کارشناس رسانه در ابتدای سخنان خود از عدم حضور روابط عمومی کمیته ملی المپیک در این برنامه ابراز ناراحتی کرد و گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد وقتی وقایعی تمام می‌شود دست‌اندرکاران آن واقعه به مرخصی می‌روند و این یک معضل است. ما اگر بخواهیم در حوزه المپیک ۲۰۲۰ کاری انجام دهیم از امروز یا شاید از شروع المپیک ۲۰۱۶ باید گروهی پایشگر باشند که مشکلات و مسائل را ببینند و درباره آن فکر کنند.

دهنادی بیان کرد: در زمینه المپیک با موضوعی کاملاً ورزشی روبه‌رو نیستیم. به عبارتی در روزگار قدیم وقتی المپیکی برگزار می‌شد، جشنواره‌ای بین افرادی بود که در زمینه‌های مختلف ورزشی مهارت داشتند و بر اساس مهارت خود رقابت می‌کردند.

او با اشاره به مفهوم «المپیک رسانه‌ای» در نیمه دوم قرن بیستم توضیح داد: رسانه‌ها در بعضی کشورها، بیش از مهارت و شایستگی‌های افراد -که برای رقابت در المپیک وارد گود قهرمانی می‌شوند- در انتخاب نمایندگان ورزش دخالت می‌کنند. در واقع رسانه‌های اجتماعی، رادیو، تلویزیون و مطبوعات در هر زمانی روحیه قهرمانی و سرآمدی را در ورزشکار ایجاد می‌کنند، ورزشکاری را آماده پیروزی و یکی را مستعد باخت می‌کنند. ذات المپیک الان رسانه‌ای است یعنی ما المپیک را به عنوان برنامه بزرگ تلویزیونی نگاه می‌کنیم، برنامه‌ای که مثل سایر برنامه‌ها بازیگر، کارگردان، تهیه‌کننده، سیاهی لشکر و … دارد.

dscf3930

این کارشناس، دولتی بودن رسانه را مشکلی برای حوزه اقتصاد رسانه دانست و گفت: در عرصه المپیک هم با این مشکل روبه‌رو هستیم یعنی چون المپیک برای ما یک عرصه رسانه‌ای و تبلیغاتی مانند سایر کشور ها نیست و بودجه‌ای برای آن وجود ندارد بر همین اساس یک نفر به نمایندگی شبکه‌های اجتماعی و ۶۰ نفر خبرنگار از ایران به المپیک می‌روند. ما مثل سایر بخش‌های رسانه به دلیل پدیده دولتی بودن رسانه بخصوص رادیو و تلویزیون دچار این مشکل هستیم. به عبارتی وقتی دولت و مجموعه حکومت پول داشته باشد، می‌توانیم آن کارها را انجام دهیم و وقتی پول ندارد نمی‌توانیم.

رقابت‌های المپیک، رقابت رسانه‌ها است

دهنادی به فقدان سیاست گذاری رسانه‌ای اشاره کرد و توضیح داد: وقتی ذات المپیک رسانه‌ای می‌شود، در نتیجه دیگر رقابت‌های المپیک، رقابت عده‌ای ورزشکار نیست بلکه رقابت رسانه‌ها است. ما احتیاج داریم در کنار فرستادن گزارشگر برای پوشش خبری رقابت‌ها یا رصد و پایش رسانه‌های اجتماعی، بعضی مصلحت‌ها در باره کنترل اخبار و اطلاعات را هم بدانیم.

او با توضیح ضرورت‌ها درباره‌ی سیاستگذاری رسانه‌ای گفت: گزارشگر ما هر چه قدر هم متبحر، بامهارت و باتجربه باشد، احتیاج به سیاستگذاری دارد. در حوزه مدیریت رسانه ما احتیاج به راهبری مدیریت شکست مانند مدیریت بحران داریم، یعنی در حوزه رسانه هم احتیاج به سیاستگذاری خبری بحران و سیاستگذاری خبری شکست داریم. موضوع فقدان مدال یا پیروزی در چند روز پی درپی در المپیک، کشور و افکار عمومی را دچار مشکل کرده بود.

دهنادی تأکید کرد: افکار عمومی به آن خبرنگاری می‌خندد که وقتی ورزشکار می‌برد آن فرد را تشویق می‌کند و وقتی می‌بازد می‌گوید چیزی از ارزش تو کم نشده است. افکار عمومی از رسانه انتظار دارد و رسانه هم نباید شیوه برخورد با این مسئله را برعهده خبرنگار بیندازد. به عبارتی نیاز به سیاستگذاری رسانه‌ای است که در زمان پیروزی و شکست، یا مسائل حاشیه‌ای ورزشکاران خبرنگار باید چه کار کند؟

مشاور رسانه‌ای برای هر فدراسیون

دهنادی با تعریف وظایف «مشاور رسانه‌ای» گفت: او در اردوی تیم ملی اجازه نمی‌دهد شبکه‌های اجتماعی روحیه تیم را تضعیف کنند. بنابراین همان طور که تیم های ملی به روان‌شناس احتیاج دارند، به مشاور رسانه‌ای هم نیاز دارند.

dscf3968

این کارشناس رسانه توضیح داد: در عصر اطلاعات، رسانه‌ها حرف اول و آخر را در هر حوزه‌ای بخصوص حوزه قدرت می‌زنند که یکی از جنبه‌های آن قدرت ورزشی و قهرمانی است. بسیاری از قهرمانان و پهلوانان در ایران به لحاظ روانی قوی هستند، اما در المپیک تحت تأثیر قرار می‌گیرند. ما به تیم‌های رسانه‌ای کار بلد احتیاج داریم. تیم‌هایی که جریان‌شناسی رسانه را بشناسند و در حوزه‌های مختلف مدیریت رسانه، سیاست‌گذاری کنند. این سیاست گذاری را در ورزش هایی مثل کشتی استفاده کنند که مطمئن هستیم به المپیک می‌روند، و برای آن برنامه‌ریزی شود.

نشست برررسی «ابعاد رسانه‌ای المپیک ریو ۲۰۱۶» با حضور حمید قاسمی مدیر شبکه رادیو ورزش، سید مهدی هاشمی‌ رئیس فدراسیون تیراندازی و دهنادی کارشناس رسانه، ۹ شهریور در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

گزارش از زهرا حکیمی

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here