زمان انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۶:۴۷ | کد خبر : 455066 |

پشتوانه‌های علمی هرگز از بین نمی‌روند؛ در یادبود «حمید نطقی» مطرح شد

شفقنا رسانه- محمدمهدی فرقانی در «گرامی‌د‌اشت پدر روابط عمومی نوین» بیان کرد: برگزاری چنین مراسم‌هایی هم برای جامعه روابط عمومی و هم برای جامعه دانشگاهی سرمایه است و به نوعی می‌توان گفت این سرمایه‌ها پشتوانه‌های یک ملت هستند. چنین پشتوانه‌هایی هرگز از بین نمی‌رود و تکیه‌گاه تاریخی یک ملت هستند.

به گزارش شفقنا رسانه، در ابتدای این یادبود داوود زارعیان گفت: همه ما به نوعی مدیون تلاش‌های علمی استاد حمید نطقی هستیم. هرچند توفیق نداشتم به مدت زیاد شاگرد استاد باشم ولی در همین مدت کوتاه به‌شدت تحت تأثیر ارزش‌های اخلاقی اش قرار گرفتم، و ما همیشه خود را خدمتگزار راه ایشان می‌دانیم.

او در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری چنین مراسم‌هایی بیان کرد: ما امروز به پیشنهاد خانه روابط عمومی ایران مراسمی را برای پاسداشت و مرور خاطرات استاد نطقی برگزار کردیم و مصمم هستیم از این به بعد چنین مراسم‌هایی را با اشتیاق هر چه بیشتر بر پا کنیم چون این یادبودها می‌تواند کمترین کار ما برای این معلم بزرگ اخلاق و عمل باشد.

این مدرس ارتباطات در پایان صحبت‌های خود با مرور خاطرات دوران دانشجویی خود گفت: دو سال بیشتر نتوانستم شاگرد این استاد فهیم باشم ولی در طول این دو سال به حدی با آرامش و متانت همه دانشجویان را به نظم و داشتن برنامه در زندگی و کار تشویق می‌کرد که همان درس‌ها در حال حاضر توانسته ملاک ارزیابی کارهای علمی من شود و امیدوارم من و همه دوستان فعال در این حوزه بتوانیم با الگوگیری از رهنمودها و آموزش‌های پرفسور نطقی حوزه روابط عمومی را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهیم.

در ادامه این مراسم محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با آرزوی سعادت و موفقیت برای همه فعالان عرصه ارتباطات و روابط عمومی بیان کرد: دانشکده ارتباطات تا قبل از انقلاب اسلامی سه یا چهار چهره مؤثر و تأثیرگذار داشت که در واقع این چهره‌ها به نوعی آیینه، جاذبه‌ی توریستی و معلم بزرگ در این دانشکده بودند، به گونه‌ای که روش، سلوک و منش رفتاری متواضع در این چهره‌ها یک جا جمع شده بود. یکی از این چهره‌های ماندگار حمید نطقی بود که یک نماد و تجسم کننده روابط عمومی در معنای خاص و عام بود.

نطقی و معتمدنژاد جزء اولین ها بودند

این مدرس روزنامه‌نگاری گفت: نطقی شخصیتی بود که هیچ وقت لبخند از لبانش محو نمی‌شد؛ بسیار پر انرژی و شیرین بود و هر دانشجویی دوست داشت همه وقتش را با این استاد عالی مرتبه بگذراند.

او توضیح داد: از دیگر چهره‌های ماندگار در آن سالها دکتر الهی مدیر گروه روزنامه‌نگاری و دکتر کاظم معتمدنژاد بود که اینها هم سمبل و نمادی در دانشکده برای آموزش روزنامه‌نگاری و روابط عمومی بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به خصوصیات اخلاقی استاد نطقی بیان کرد: در واقع این اساتید پایه‌گذار یک سری اصول و استانداردها در زمانه‌ی خود بودند که در نوع خود عالی، بی‌نظیر و کارآمد بودند و تلاش ما این است که به آیین آنها نزدیک شویم چرا که می‌بینیم در جامعه ما اساتیدی تا به این حد تمام عیار کم هستند.

فرقانی گفت: پیشنهاد من به همه همکاران این بوده و هست که خود را به راه و روش این عزیزان نزدیک کنیم. این که هر کسی جزء اولین ها باشد، شانس هر کسی نیست حداقل در زمانه ما این اتفاق کمتر می‌افتد چرا که به حدی فعالیت‌ها متنوع و موازی شده‌اند که فرصت اولین شدن در رشته و حرفه هر فرد نادر و کمیاب شده است. این اتفاق برای نطقی و معتمدنژاد افتاد و آنها جزء اولین‌های زمانه خود بودند و ماندند.

او یادآورشد: استاد نطقی علاوه بر داشتن اطلاعات وسیع از علم ارتباطات و روابط عمومی به ادبیات و زبان فارسی هم مسلط بود. همین طور به تاریخ و هنر هم علاقه عجیبی داشت، برای همین در تدریس خود از ضرب‌المثل‌ها و شعر و داستان‌هایی بهره می‌گرفت که واقعا گوش‌نواز بود. به همین خاطر یاد آن بزرگوار در خاطره همگی ما ماندگار شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با توضیح درباره‌ی امانتداری این میراث گرانبها بیان کرد: با توجه به پیشکسوت بودن این اساتید ارتباطی می‌توان گفت که در حال حاضر همگی ما چه در حوزه روابط عمومی یا روزنامه‌نگاری از میراث این بزرگان تغذیه می‌کنیم و امیدوارم بتوانیم این خیمه را به درستی تا پایان راه نگه داریم و آن را به نسل آینده هم انتقال دهیم. بنابراین، به نظرم همه معلمان این حوزه وظیفه دارند در کنار رشته تخصصی خود به دانشجو درس زندگی و اخلاق هم آموزش دهند. دانشجو باید یاد بگیرد چگونه وارد یک رابطه شود، و رابطه را به صورت  تعاملی حفظ کند.

او تاکید کرد: لازمه این آموزش این است که خود مدرس مصداق این ویژگی‌ها باشد و دکتر نطقی خود مجسم کننده تمام عیار یک روابط عمومی بود.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات در پایان صحبت‌ها گفت: ما بسیار خوشحالیم چنین میراثی برای ما به جا مانده است. لذا باید با اهتمام هرچه بیشتر یاد و خاطره این میراث را زنده نگه داریم و آن را به نسل آینده هم انتقال دهیم. به همین خاطر برگزاری چنین مراسم‌هایی هم برای جامعه روابط عمومی و هم برای جامعه دانشگاهی سرمایه است و به نوعی می‌توان گفت این سرمایه‌ها پشتوانه‌های یک ملت هستند. چنین پشتوانه‌هایی هرگز از بین نمی‌رود و تکیه‌گاه تاریخی یک ملت هستند.

تفکر و شناخت علمی نطقی

دیگر سخنران این مراسم حمید شکری خانقاه با ارائه اسلایدهایی از کتاب «مدیریت و روابط عمومی» نطقی بیان کرد: من همیشه خود را عضو کوچکی از خانواده ارتباطات و روابط عمومی می‌دانم و همیشه این حس وظیفه و مسئولیت را در خود می‌بینم که برای این خانواده کاری انجام دهم. من افتخار شاگردی این استاد را نداشتم ولی با استفاده از روش‌های پژوهشی و تحقیقی تلاش کردم به عمق زندگی، مطالعه و روش دکتر پی ببرم وآن را به دیگر اعضای آن خانواده نشان دهم.

شکری خانقاه ادامه داد: برای همین به مطالعه تنها کتاب این استاد پرداختم و دنبال این سؤال بودم که چه چیزی باعث شد نطقی پدر روابط عمومی نوین ایران شود. با مطالعه این کتاب جواب سؤالم را گرفتم، در جای جای این کتاب استاد توجه جدی به علم روابط عمومی و نقش آن در سازمان‌ها دارد.

او توضیح داد: به طور مثال در فصل‌های سوم و چهارم این کتاب به مسئولیت‌های اجتماعی مدیران روابط عمومی و روابط انسانی این حرفه و روش‌ها و تکنیک‌های و آینده‌نگری این حرفه نگاه شده است. همه این بخش‌ها به مدیران روابط عمومی نگاه جامع و مفید ارائه می‌دهد که بسیار کارساز است.

این پژوهشگر با تاکید بر تحصیلات و علایق نطقی در زمینه‌های غیر ارتباطی گفت: در طول این تحقیق و واکاوی درباره‌ی استاد برایم علامت سؤال بود که واقعا چرا به این استاد چنین عنوان به یاد ماندنی و بزرگی داده‌اند؟ تحصیلات یا ویژگی ذاتی خاصی داشتند؟ آوازه خوش اخلاقی استاد را هم همه شنیده‌اند، آیا هر خوش اخلاقی می‌تواند نماد پدر روابط عمومی ایران شود؟

این مدرس روابط عمومی توضیح داد: قطعاً جواب همه اینها منفی است. به نظر من یکی از دلایل تفکر و شناخت علمی استاد بود و این که هیچ کاری را بدون شناخت علمی و پژوهشی به سرانجام نمی‌رساند. به همین خاطر پس از ۲۰ سال سابقه مدیریتی در شرکت نفت، کتاب خود را نوشت که بسیار ماندگار شد.

روابط عمومی متن است نه حاشیه

او  ادامه داد: از دیگر دلایل ماندگاری نام این استاد در حرفه روابط عمومی تلاش و نقش بسزا در تأسیس انجمن روابط عمومی ایران بود. همچین نوشتن اساسنامه این انجمن را بر عهده داشت که بسیار کارآمد و دقیق مدون شده بود. نکته دیگر، پرفسور حمید نطقی بسیار به شفافیت اهمیت می‌داد و از پنهان‌کاری -که به فساد منجر شود- بیم داشت و به همین خاطر به  فکر تأسیس انجمن روابط عمومی افتاد.

این مدرس روابط عمومی تصریح کرد: این استاد روابط عمومی برای ارتقای این حرفه معتقد بود؛ روابط عمومی در متن است نه در حاشیه؛ روابط عمومی ضرورت است نه یک کار لوکس و روابط عمومی از مدیریت جدا نیست.

او یادآور شد: استاد درباره‌ی جایگاه و شأن روابط عمومی می گفت به من بگو کارشناس روابط عمومی‌ات چه کسی است تا بگویم چه مؤسسه‌ای داری؟ نکته‌ای که ۴۵ سال پیش استاد به آن رسیده بود و بسیار مهم و کلیدی است.

به گزارش شفقنا رسانه، دیگر سخنران این مراسم جواد قاسمی، رئیس هیئت مؤسس خانه روابط عمومی ایران بود که ضرورت این مراسم را بسیار مهم و از وظایف خانه روابط عمومی ایران دانست.

قاسمی تشریح کرد: سعی می‌کنیم با سندهای مکتوب، تصویری یا صوتی به جای مانده از نطقی از تلاش‌های استاد قدردانی کنیم. کتاب هایی را برای هر چه شناخت بیشتر این استاد منتشر کنیم و آن را به جامعه ارتباطاتی و روابط عمومی تقدیم کنیم. همچنین با توجه به این که روز «روابط عمومی» در تقویم نداریم و این روز در همان روز ارتباطات است، می‌توان  زادروز استاد حمید نطقی را به نام روز روابط عمومی  گرامی داشت.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here