زمان انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۱۶ | کد خبر : 455060 |

روایت روزنامه‌ها از انتقاد عارف به دولت/ انتخاب غیرحرفه‌ای «همدلی» و «امید ایرانیان»

شفقنا رسانه- انتقاد‌های محمدرضا عارف به دولت روحانی پیش‌ از این بیشتر در روزنامه‌اش امید ایرانیان به چشم می‌آمد اما امروز و به دلیل علنی‌تر شدن این نقدها، روزنامه‌های اصلاح‌طلب هم به آن پرداختند. موضوع دیگر، ورود دولت و مجلس به پرونده واگذاری املاکی بود که از سوی حامیان دولت، نامِ «املاک نجومی» روی آن گذاشته شد.

اعتماد، عکسی با ژست‌هایی مشابه را از عارف و عباس عبدی انتخاب کرد که حاصلش چندان حرفه‌ای و جدی از آب درنیامده است. هر دو تیتر هم در ارتباط با انتخابات آینده انتخاب شد؛ عارف، در آخرین نظرات از دولت خواست تا پیام تغییر مردم در اسفند ۹۴ را بهتر بشنود و حالا وقت آن رسیده که دولت در سیاست داخلی هم تغییراتی را ایجاد کند؛ برخی از وزرا باید استیضاح شوند و بعضی مدیران دولت گذشته و ناهمراه با روحانی باید تغییر کنند. تیتر، کوتاه و صریح است: «وقت تغییر است». تیترِ عبدی اما کمی گنگ است و صراحت کلام تیتر عارف را در خود ندارد و اگر چه در گفت‌وگو با اعتماد هم بیان شده اما نکته تازه‌ای ندارد یا درست بیان نشده است: «اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۶ بازی خودشان را داشته باشند».

abd81528

گزارش-یادداشت اختصاصی از دیدار عارف با روحانی در پاستور را روزنامه آفتاب یزد کار کرد. درحالی که اعتماد در زیرتیترش، از «مطالبه‌ها و گلایه‌های عارف و اصلاح‌طلبان» نوشته بود، آفتاب یزد به نقل از عارف نوشت که لفظ گلایه را نمی‌پسندد. با این حال، آنچه در روزنامه‌ها در رابطه با انتقادهای عارف از سیاست داخلی و عملکرد برخی وزرا مطرح شد، جدی به نظر می‌رسند.

5878a7ab

آرمان امروز، صفحه‌ای انتخاباتی بست و در دوتیتر خود که یکی گزارش بود و دیگری گفت‌وگوی اختصاصی، کمی خوشبینانه از «ناک اوت شدن دلواپسان» نوشت و تلاش کرد تا همه پیچیدگی‌های سیاست را ساده‌سازی کند و تکلیف وضعیت اصولگرایان در انتخابات ۹۶ را روشن کند. روزنامه تیتر هندسی‌ای انتخاب کرد که بسیار کلیشه‌ای و از «مثلث طلایی انتخابات ۹۶!» نوشت و در گزارش خود، بر اساس چند استدلال، به این نتیجه رسیده است که آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات آینده، در دست جامعه روحانیت مبارز خواهد بود یعنی ناطق نوری، محتشمی پور، و روحانی. آرمان امروز البته به سیاق همیشگی‌اش، با ادبیات ستایشگرانه‌ای نوشت که این سه نفر، «زیر چتر هاشمی» فعال هستند. همزمان، تیتر دیگرِ روزنامه به نقل از حسن بیادی، درباره تک‌چهره‌های اصولگرایان یعنی احمدی نژاد و قالیباف انتخاب شد و حضور آن دو را در انتخابات پیش‌بینی کرد. روزنامه، بخشی از اصولگرایان را به کلی نادیده گرفته است که شاید باعث شود تحلیل و پیش‌بینی‌هایش درباره انتخابات آینده، کاملا درست از آب درنیاید.

5ef698cd

شرق، تقریبا در تمامِ صفحه خود، به تخلفات شهرداری تهران پرداخت اما جز سرمقاله، هیچ گزارش یا گفت‌وگوی تولیدی و اختصاصی‌ کار نکرد. تیتر «تخفیف‌ها در بزنگاه رسیدگی»، مربوط به دستور وزارت کشور برای پیگیری واگذاری املاک به کار گرفته شد و عکس سر به زیرِ قالیباف هم در ارتباط با پیگیری ۲۱ نماینده مجلس برای تحقیق و تفحص درباره این پرونده انتخاب شد. سرمقاله احمد غلامی هم تیتر خوبی دارد و پرسیده است: «این هیولا با قالیباف چه خواهد کرد» و در متن، به این پرداخته که قالیباف در روزهای پایانی کارش است و اگر این پرونده رسانه‌ای نمی‌شد، ممکن بود جدی‌تر پا به عرصه سیاست بگذارد به ویژه در انتخابات ۹۶.

352fe25d

روزنامه جوان، عکسی خوب اما با کیفیتی نه چندان مطلوب را از پیروزی تیم ملی ایران بر قطر انتخاب کرد و با لحنی عامیانه تیتر زد و در توضیح، از ۹۰ دقیقه بازی خسته‌کننده نوشت و دو دقیقه هیجانیِ پایانی که برای ایران پیروزی آورد و باعث شد تصویرِ آن بازی، در ذهن تماشاگرانش به خوبی ثبت شود.

9b861925

انتخاب غیرحرفه‌ای:
یکی از نکات در صفحه‌بندی و قراردادنِ تیتر روی عکس، رعایت تضاد رنگ تیتر با رنگ پس‌زمینه است تا تیتر، به سادگی دیده و خوانده شود. روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان، با فونت سیاه، روی عکسی تیتر زد که یکدست نیست و بخشی از آن، روشن است و فونت به خوبی دیده می‌شود اما بخش‌هایی از آن، تیره است. بهتر بود در انتخاب عکس یا رنگ فونت، تجدیدنظر می‌شد.

bcc0d400

روزنامه همدلی، برای گزارشی که به معضل مهمِ بازار سیاه، این بار درباره فیلم فروشنده پرداخته بود، عکسی را انتخاب کرد که چند روز پیش از این، در چند روزنامه و سایت، به عنوان تصویرِ همراهیِ اصغر فرهادی با مردم در اولین روز اکران فروشنده، کار کرده بودند. عکس، قدیمی و تکراری به حساب می‌آید و بهتر بود برای چنین گزارشی، تصویری از جمعیت دم در سینماها و یا صف برای خرید و فروش بلیط انتخاب می‌شد.

cd758e8f

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here