زمان انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۴۱ | کد خبر : 455056 |

روزنامه‌ها و روایت جدال‌های پیشاانتخاباتی/ «دود، داد و درد»

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها حالا بیش از هر زمان دیگری، صحنۀ مقابله دو جناح سیاسی شده که هر یک با رو کردن برگ تازه‌ای از تخلفات مالی طرف مقابل، تلاش می‌کند این بازی را در افکار عمومی ببرد. روزنامه‌ها حالا کم کم موضوع را تحلیلی‌تر و در ارتباط با چهره‌های آکادمیک یا اجرایی‌تر و در ارتباط با دولتمردان بررسی می‌کنند. جز این، موضوعات دیگری هم در تیترهای اصلی و فرعی قرار گرفتند.

گفت‌وگوی آفتاب یزد احمد نقیب‌ زاده، مدرس علوم سیاسی می‌توانست موضوع فساد مالی را از زاویه جامعه‌شناسی سیاسی یا اقتصاد سیاسی ببیند و بررسی کند اما بخشی از حاصلِ گفت‌وگو که در تیتر و زیرتیتر آمده، تفاوت چندانی با اظهارنظرهای شخصی و بدون به کارگیری استدلال و تحلیل علمی ندارد از جمله این که «دست اصولگرایان برای مردم رو شده است» یا «دولت اصلاحات، مظلوم‌تر از دولت روحانی بود». خودِ روزنامه اما موضع مشخص دیگری را در دو تیتر دنبال می‌کند؛ حمایت از نقدهای عارف از دولت و برخی وزرا، و همچنین زیرتیتری به نقل از نقیب زاده که گفته است نعمت‌زاده وزیر صنعت بهتر است تغییر کند.

jaaar.com-aftab-e-yazd

آرمان امروز در زیرتیترهایی که از میان سخنان علوی، وزیر اطلاعات انتخاب کرد به خوبی نوع نگاه تکنوکراتیک دولت روحانی به موضوع تخلفات مالی مدیران را نشان داد؛ این که برخورد تند و امنیتی مانند دستگیری در برابر تخلفات مالی یک کارآفرین یا سرمایه‌گذار یا مدیر، باید آخرین گزینه باشد و همچنین خانه و کارخانه داشتن، نباید فساد تلقی شود. این اظهارات، در پاسخ به شیوه انتقاد روزنامه‌ها و سیاستمدارانِ منتقد دولت مطرح شده است.

jaaar.com-arman

روزنامه ایران، در حالی از نشست و گزارش‌دهیِ ۶ عضو کابینه درباره «دستاوردهای فرهنگی» در صفحه یک پوشش داده که مدتی است بر سر برگزاری کنسرت‌ها در بعضی از مناطق بحث‌های زیادی شده است. حضور نویسندگان و شاعران و هنرمندان، بیش از هرچیز در این نشست خالی بوده و روزنامه دولت، می‌توانست با همراه کردنِ گفتارها و نوشتارهایی از آنها در کنار این خبر و نظرات‌شان درباره دستاوردهای فرهنگی دولت، این خلاء را پر کند. به پوشش این خبر در صفحه یک، از نظر فنی هم نقدهایی وارد است از جمله این که نام یا سمت این ۶ عضو حتی در زیرتیترها هم نیامد و عکس هم لانگ شات گرفته شده و چهره افراد به درستی دیده نمی‌شود درحالی که روزنامه، عکاس اختصاصیِ خود را در این مراسم داشته است.

jaaar.com-iran

بعد از آنکه عملکرد کشتی‌گیران ایران در المپیک، چندان رضایت‌بخش نبود، حالا محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی ایران چنان که خود می‌گوید، وقت خداحافظی‌اش رسیده است. روزنامه اعتماد عکس خوبی از او را که تنها روی تشک کشتی ایستاده انتخاب کرد و تیتر و زیرتیتر کوتاهی را با آن همراه کرد. جای زیرتیترهایی درباره گزارش یا گفت‌وگو یا تحلیل خبر اما خالی بود و مخاطب، با چیزی جز یک خبر خام رو به رو نمی‌شود. یکی از تیترهای فرعی روزنامه هم به درستی، به بخشنامه‌ وزارت بهداشت درباره پیوند عضو به مهاجران افغان اختصاص داده شد که در آن گفته شده، مهاجران قانونی و با مجوز، از این به بعد امکان پیوند عضو در ایران را دارند.

jaaar.com-etemad

احمدی نژاد بیاید یا نیاید؟ روزان، در دو گفت‌وگو با حسن بیادی و کیانوش راد، این موضوع را بررسی کرده و دو نظر کاملا متفاوت از هرکدام را منتشر کرده است. تحلیلگر اصلاح‌طلب، معتقد است احمدی نژاد رد صلاحیت خواهد شد و بیادیِ اصولگرا می‌گوید امکان رد صلاحیت او به اندازه رد صلاحیت روحانی است و این دو را دارای یک پایگاه اجتماعی می‌داند که اگر احمدی نژاد کاندید نشود، آرایش به سبد روحانی ریخته خواهد شد. اما این که این تحلیل چقدر جدی است و چرا دو روزنامه اصلاح‌طلب، یعنی آرمان امروز و روزان، در یک هفته، گفت‌وگوهایشان با حسن بیادی را تیتر اصلی صفحه یک قرار داده‌اند، هم قابل بررسی است. ضمن این که صفحه‌آرایی روزنامه شلوغ و عکس‌های دوربرشده به شکل نامناسبی در صفحه چیده شده‌اند.

jaaar.com-roozan

روزنامه جوان، به پوشش سیاست‌های ابلاغ‌شده از سوی رهبری انقلاب اسلامی درباره خانوده و ازدواج آسان پرداخت اما در تیتر و عکس، طعنه‌ای هم به فسادهای مالی و حقوق‌های نامتعارف مدیران بانکی هم زد. زیرتیتر، از «نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان» نوشت و تیتر، از «مهریه ۴۰ هزار میلیاردتومانی مدیران بانک‌ها!»

jaaar.com-javan

انتخاب حرفه‌ای:

یک گزارش اجتماعی تلخ و یک گزارش اجتماعی خوشحال‌کننده، در میان تیترهای روزنامه شهروند بودند. گزارش‌های صنفی، معمولا به بهانه یک خبر یا یک مناسبت تقویمی، به صفحه یکِ روزنامه‌ها می‌آیند اما شهروند به درستی، گزارش درباره شرایط سخت کارکنان ترمینال‌های مسافربری را در یکی از تیترهای اصلی خود کار کرد و در تیتر خوبی، از «داد، دود و درد» نوشت. گزارش مهم دیگری که در یکی از کادرهای سمت چپ روزنامه قرار گرفت هم درباره آبرسانی به هزار روستای گیلان بود که تا پیش از آن، دسترسی آسان به آب آشامیدنی نداشتند.

jaaar.com-shahrvand

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here