زمان انتشار : ۱۵ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۰۳ | کد خبر : 455048 |

بررسی ادعای «مرتضوی» درباره‌ی تبرئه/ انتخاب غیرحرفه‌ای «ستاره صبح»

بررسی ادعای «مرتضوی» درباره‌ی تبرئه/ اشتباه حرفه‌ای «ستاره صبح»

شفقنا رسانه- بعد از هفت ماه، دادگاه سعید مرتضوی برای تخلفات مربوط به سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد و روزنامه‌ها از زاویه‌های مختلف به آن پرداختند و در تیتر مشترکِ دیگری هم پای سیاست‌های خصوصی‌سازی به صفحه یکِ روزنامه‌ها باز شد.

اشتباه حرفه‌ای/ در این جلسه از دادگاه سعید مرتضوی، نام بابک زنجانی هم بارها به میان آمد و از همکاری و تفاهم این دو سخن گفته شد اما روزنامه ستاره صبح در پوشش این موضوع کمی بی‌دقتی کرد و اگرچه تصویری از زنجانی را همراه با تصویر مرتضوی کار کرد، در زیرتیترها نامی از زنجانی نیاورد. یکی از زیرتیترها از «ابهام در پرداخت ۴۴۲ میلیارد ین به سازمان تامین اجتماعی» نوشته که مربوط به زنجانی است اما برای خواننده‌ای که پیش‌تر، از این خبر از طریقِ دیگری آگاهی پیدا نکرده، کاملا گنگ است و بهتر بود اشاره‌ای به نام بابک زنجانی می‌شد. عکس‌ها هم با کیفیت پایین و با بُرشِ غیرحرفه‌ای، در صفحه قرار گرفته‌اند حال آنکه تصاویر باکیفیتِ بسیاری از هر دو فرد در دسترس است.

jaaar.com-setare-sobh

اعتماد پرسید: «دوباره تبرئه؟» و در گزارش خود، بیش از آنکه به آنچه در دادگاه مطرح شد، بپردازد از جمله پرداختی‌های زنجانی به سازمان یا دیگر تخلفات، یا حتی به جای آن که به سراغ وکلا برود و در مصاحبه با آن‌ها تلاش کند خبر تازه‌ای به دست بیاورد، درباره حکم نهایی دادگاه تردیدهایی را مطرح کرد. مرتضوی پس از دادگاه، در برابر خبرنگاران قرار گرفت و با خونسردی و لبخند همیشگی‌اش گفت «بر اساس نظر کارشناس‌ رسمی دادگستری در اکثر موارد بی‌گناه و تبرئه شدم» و پرسش اصلی روزنامه و تاکیدش در گزارش، این است که یک هفته قبل از رأی نهایی دادگاه، چه قدر می‌توان گفته‌ مرتضوی را جدی گرفت؟

jaaar.com-etemad

دو وزیرِ کار و اقتصاد، نقدهایی را درباره سیاست‌های خصوصی‌سازی در سال‌های پیش و اکنون، مطرح کردند. روزنامه شهروند، تاکید کرد منظور، نه خصوصی‌سازی بلکه «خصوصی‌سازی اشتباه» است که می‌تواند منجر به افزایش فقر شود. روزنامه خود را به یک تریبون تقلیل داد و بی‌آنکه تحلیلی بر این موضوع و اظهارنظرها بنویسد، تنها به بازنشر آن‌ پرداخت. روزنامه شروع هم در تیتر اصلی خود به این موضوع پرداخت اما به نفسِ این نوع «خصوصی‌سازی» حمله کرد و آن را عامل بیکاری و تضعیف اشتغال دانست. مشخص نیست که تیتر، استنادش به چه اطلاعات یا اظهارنظری است و اگر گزارش یا یادداشتی هم باشد، باید در روتیتر به آن اشاره شود. حاصلِ این کم‌دقتی، تیتری معلق، بالای صفحه است که از بیکاری کارگران به دلیل واگذاری‌های نسنجیده می‌گوید.

jaaar.com-shahrvand

jaaar.com-shoro

ترجیع‌بند روزنامه‌های اصولگرا در روزهای اخیر، «خودتحریمی» و «FATF» و «خیانت» بوده است. امروز وطن امروز، هم در گزارش اصلی و هم سرمقاله، به واکنش‌های منفی در برابر توافق با FATF پرداخت و این توافق و الزاماتی که در آن برای محدودیت برخی فعالیت‌ها در ایران مطرح شده را خیانت‌بار دانست. عکس و تیتر هم کنایی انتخاب شدند. تیترِ «داموکلس» تلمیحی به یک اسطوره یونانی است و اصطلاحی رایج در ادبیات دیپلماتیک محسوب می‌شود که به شمشیرِ زور بالای سرِ صاحبان قدرت و همچنین نوعی تهدید اشاره دارد.

jaaar.com-vatanemrooz

درحالی که نظرات مختلفی درباره علت نشست زمین در خیابان «پیامبر» مطرح می‌شد و یکی از آن‌ها هم گودبرداری اشتباه برای ایجاد مترو بود و شهرداری چند بار این علت را رد کرد، امروز روزنامه همشهری هم برای تاکید مجدد بر این موضوع، تیتری با فونت بزرگ انتخاب کرد و مقصر را نشت آب در تهران دانست؛ استناد روزنامه هم به حادثه مشابه دیگری است که روز گذشته در خیابان شوش رخ داد اما همشهری بی‌ هیچ اشاره‌ای به آنچه در خیابان شوش رخ داده و حتی این که برنامه شهرداری برای مدیریت و پیشگیری از این نشست‌ها چیست، تنها به شباهت این دو حادثه پرداخت تا نتیجه بگیرد علت نشست‌ها در تهران، آب است و نه مترو.

jaaar.com-hamshahri

اختصاصی‌ها:

تیتر یکِ امروزِ وقایع اتفاقیه، مربوط به موضوعی است که حتی در مطبوعات و در میان نخبگان فرهنگی هم ممکن است تابو باشد و پرداختنِ علنی به آن، با محافظه‌کاری روبه‌رو شود؛ اختلالات جنسی و پرهیز از مراجعه به مراکز بهداشت جنسی، که در اغلب موارد می‌تواند منجر به جدایی زوج شود. تیتر هم به خوبی انتخاب شده است: «تابویی که کور می‌کند». روزنامه پا را از گزارش خبری-تحلیلی فراتر گذاشته و نقل قول‌هایی را هم از یک روان‌پزشک و اورولوژیست انتخاب کرد اما آنچه جایش در گزارش هم خالی است، رویکرد جامعه‌شناختی به موضوع است و پرداختن به نقش فرهنگ و نهادهای مؤثر در جامعه‌پذیری از جمله خانواده و محیط‌های آموزشی، در مواجهه با مشکلات جنسی و درمان آن‌ها.

jaaar.com-vaghayeetefaghiye

شهروند امروز دو گزارش خاص هم دارد، یکی درباره‌ی مردمی که زندگی‌شان از صد سال پیش تغییر نکرده است و تنها نماد زندگی مدرن آنها یک نیسان است و دومی گزارشی از «کافه فولکس» کسب و کار یک زوج جوان است.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here