زمان انتشار : ۱۶ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۴۸ | کد خبر : 455043 |

پیام اعتراضی به عربستان به روایت روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- در آستانه سالگرد فاجعه منا پیام اعتراضی و صریحِ مقام معظم رهبری نسبت به حکومت عربستان سعودی، موقعیت جدید رابطه ایران و عربستان را نشان می‌داد و تقریبا در تمام روزنامه‌ها بازتاب پیدا کرد. همزمان، دیروز دیداری صورت گرفت که نشانه بهبود رابطه ایران با کشوری دیگر است؛ انگلستان، که روزنامه‌های حامی دولت، آن را به فال نیک گرفتند.

یکی از نمادهای حکومت آل سعود، پوشش آن‌هاست و روزنامه وطن امروز، تلاش کرد تناسبی میان سخنان رهبری انقلاب اسلامی با عکسِ انتخابی ایجاد کند. زیرتیتر از رها نکردنِ گریبان سعودی‌ها به دلیل فاجعه منا می‌گوید و عکس، سرهای آنان را با پوشش مخصوص و پشت به دوربین نمایش می‌دهد. تیتر هم البته قابل پیش‌بینی بود و از ترکیب «شجره ملعونه» در پیام رهبری انقلاب که به حکام عربستان نسبت داده شد، استفاده کرده است. روزنامه گفت‌وگویی هم با برادرِ غضنفر رکن‌آبادی، دیپلمات شهید در حادثه منا انجام داد و از زبانِ او، در ستون راست صفحه، نقدهایی را به کم‌کاری دولت و وزارت خارجه در پیگیری آن حادثه وارد کرد. روزنامه دو عکسِ مربوط به عربستان و حادثه منا را در صفحه کار کرد که از نظر محتوا، قرینه یکدیگر به شمار می‌آیند؛ یکی، توده حکام سعودی را نشان می‌دهد و دیگری، انبوهی از جسدهای این حادثه را.

jaaar.com-vatanemrooz

سطح روابط ایران و انگلیس، از کاردار به سفیر ارتقا پیدا کرد؛ بعیدی نژاد، سفیر ایران در بریتانیا و هاپتون، سفیر بریتانیا در ایران. روزنامه آرمان امروز، شاید مفصل‌تر از هر روزنامه دیگری، اطلاعاتی را درباره فاز جدید رابطه دو کشور در صفحه یکِ خود آورد، اگرچه، عکس، به سنت همیشگی روزنامه، بسیار گرافیک ضعیفی دارد و به شکلی تصنعی، تصاویر دوربُرشده در صفحه‌ای سبزآبی قرار گرفته است. در توضیح، روزنامه به درستی اولین اظهارنظر سفیر بریتانیا را که در توئیتر منتشر شده بود، در کنار تیتر خود قرار داد؛ تیتری البته بسیار ساده و خبری که از «احیای روابط ایران-انگلیس» اطلاع می‌داد. در آرمان امروز هم مانند چند روزنامه دیگر که به این موضوع پرداختند، خبری از نظر تخصصی کارشناسان سیاست بین‌الملل یا گفت‌وگویی با اعضای وزارت خارجه نیست و احتمالا در روزهای آینده باید منتظر یادداشت‌های تخصصی‌تر درباره تاثیر انتخاب سفیر بر وضعیت سیاست خارجی و حتی سیاست داخلی و اقتصاد ایران بود.

jaaar.com-arman

سعید جلیلی، بعد از مدت‌ها که از شکستش در انتخابات ۹۲ می‌گذرد، با نزدیک شدنِ انتخابات ۹۶، بار دیگر به صفحه یکِ چند روزنامه آمد و این بار هم بهانه‌اش انتخابات است. روزنامه روزان، تصویر خندانی از او را کار کرد و به نقل از محسن غرویان، او را بهترین گزینه پایداری‌ها نامید و البته خبر تازه‌ای درباره جلسات انتخاباتی او در تهران و قم داد. بشارت نو اما کاملا برعکس به او و نقش و جایگاهش در آرایش سیاسی اصولگرایان نگاه کرد. چنانکه تصویر هم جلیلی را سر به پایین و درحالِ بیرون آمدن از پشت پرده نشان می‌دهد، تیتر هم می‌پرسد که او «بازی خراب کن اصولگرایان» است یا «پدیده مغلوب ۹۶». روزنامه حتی پیشاپیش، او را مغلوبِ انتخابات آینده دانسته است. در توضیح هم، بدون اشاره‌ای به تحرکات جبهه پایداری نوشت برخی از اصولگرایان معتقد هستند حضور جلیلی، باعث تمرکز آرا در سبد روحانی شد و بخشی از آرای خاموش را هم به پای صندوق‌های رأی آورد.

jaaar.com-roozan (1)

jaaar.com-besharateno

همشهری امروز هم دو تیتر به نقل از صادق لاریجانی، رئیس قوه‌ی قضائیه و سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور انتخاب کرد و در زیرتیتر هم موضعِ مشخصِ قالیباف را بازگو کرد که گزارش کارشناس سازمان بازرسی را دارای جزئیات مخدوش شده دانسته بود و به برخی رسانه‌ها اتهامِ تحریف زده بود. همزمان، تیتر دیگری هم برای یادآوری حقوق‌های نجومی مدیران به افکار عمومی و پیگیریِ آن انتخاب شد و از «ناگفته‌های کشف حقوق‌های نجومی در بانک‌ها» نوشت.

jaaar.com-hamshahri

اختصاصی‌ها:

وضعیت نامناسب معتادان در مراکز بازپروری، بارها و بارها سوژه روزنامه‌ها به ویژه گزارش‌های میدانیِ روزنامه شرق بوده است و واکنش‌های بسیاری را هم تا مدت‌ها پس از انتشار، برانگیخت. روزنامه اعتماد، حالا در تیتر فرعی سمت چپ روزنامه، از گزارش تحقیقیِ این روزنامه درباره کاهش توان باروری معتادانی خبر می‌دهد که از طریق متادون درمان می‌شوند.

jaaar.com-etemad

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here