زمان انتشار : ۱۷ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۳۳ | کد خبر : 455036 |

دوچرخه‌سواری سیاسی در روزنامه‌ها/ «اسباب دردسر»

شفقنا رسانه- شاید از معدود دفعاتی باشد که دوچرخه‌سواری، چنان اهمیت پیدا کرده باشد که به صفحه یکِ چند روزنامه بیاید. موضوعات دیگری از جمله بیانیه شورای عالی پولشویی هم از تیترهای اصلی امروز بود.

برنامه «سه‌شنبه بدون خودرو» که فراخوانی برای گردهمایی شهروندان و هنرمندان و استفاده از دوچرخه به جای خودرو بود، لغو شد. وقایع اتفاقیه، عکس خوب و مستندی انتخاب کرد اما در تیتر، هیچ موضعی نگرفت و تنها به بازنشر خبر پرداخت و نوشت به دلیل فقدان مجوزهای لازم، برنامه دوچرخه‌سواری خانوادگی لغو شد.

jaaar.com-vaghayeetefaghiye

آفتاب یزد به جای عکس، طرح خلاقانه‌ای را کار کرد و روی سه شنبه‌ای که قرار بود نمادی برای هوای پاک باشد، خط کشید و نوشت: «سه شنبه هم با خودرو». روزنامه اما اطلاعات و توضیحات بیشتری درباره علت لغو این برنامه، جایگزینِ آن و حتی واکنش‌ها به تیتر اضافه نکرد و کمی ناقص به آن پرداخت.

jaaar.com-aftab-e-yazd

امید ایرانیان به صراحت در برابر دستور پلیس امنیت موضع گرفت و نوشت که رکاب زدن مسئله‌ای امنیتی نیست و در توضیح، فراتر از این رفت و حق دوچرخه سواری برای شهروندان را به حق تنفس تشبیه کرد که هیچ کدام، نمی‌تواند و نباید با دستور پلیس، متوقف شود. روزنامه در تیترِ دیگر هم به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله طالقانی، به نقل از آیت الله موسوی تبریزی نوشت که «خاتمی نزدیک‌ترین چهره به آیت الله طالقانی است».

jaaar.com-omideiranian

روزنامه‌های اصولگرا از جمله کیهان و وطن امروز، دو موضوع را در چند روز اخیر پی گرفته‌اند تا به واسطه آنها، دولت را سلسله‌وار نقد کنند. یکی، قرارداد ایران با FATF یا گروه اقدام مالی بود که در کیهان بررسی شد و دیگری، پیگیری حادثه منا از سوی دولت که تیتر و عکس یکِ وطن را به خود اختصاص داد. دیروز، شورای عالی مبارزه با پولشویی در بیانیه‌ای درخواست کردند که قرارداد ایران با گروه اقدام مالی شفاف‌سازی شود و حالا روزنامه کیهان تاثیر آن بیانیه و درخواست را جدی نگرفته و در پاسخ به آن نوشته است که سایه شوم این قرارداد، با بیانیه برطرف نمی‌شود. وطن امروز، سه تیترِ خود را به رابطه ایران با عربستان اختصاص داد. عکسی معمولی از همسر یکی از شهدای فاجعه منا را انتخاب کرد که در پس‌زمینه‌ای شهری ایستاده و چهره‌ای نگران و ناراحت دارد و تلاش کرده که تیتری احساسی و تاثربرانگیز انتخاب شود: «جگرمان سوخت».  در چهار زیرتیتر انتخابی برای آن هم فقط از دولت و عملکردش و واکنش ظریف در قبال این حادثه انتقاد شده بود و هیچ نکته دیگری در خود نداشت. تیترِ دیگر، بیانیه حقوقدانان را پوشش می‌داد که از دولت خواسته‌اند بیش از این تعلل نکند و تیتری دیگر، نقل قولی از مفتی اعظم عربستان سعودی: «ایرانیان مسلمان نیستند».

jaaar.com-kayhan

jaaar.com-vatanemrooz (1)

همزمان، دو گفت‌وگو از الهه کولایی در دو روزنامه‌ منتشر شد با موضوعاتی متفاوت، اما امکان مقایسه صفحه‌بندی و عکس را فراهم کرد. ستاره صبح، عکسی نه چندان باکیفیت را از کولایی انتخاب کرد و در پس‌زمینه‌ای سبز قرار داد و می‌توانست در فضای خالیِ سمت چپ عکس، یک یا دو زیرتیتر قرار دهد اما روزنامه آن فضا را با چند زیرتیتر و با فونتی بزرگ، بسیار شلوغ کرد. ضمن این که در گزینشِ زیرتیتر، اگر یک دستی در انتخاب جمله یا عبارت را رعایت می‌کرد، نتیجه‌ی کار بهتر و مطلوب‌تر بود. در نقطه مقابل، روزنامه آرمان امروز به خوبیِ ستاره صبح، کولایی را معرفی نکرد و فقط به نامِ او بسنده کرد، اما عکس بهتری از او انتخاب شد که با موضوع هم هم‌خوانی دارد. کولایی از عدالت جنسیتی و حمایت از اشتغال زنان سخن گفته و تصویر هم او را در فضایی واقعی و نشان‌دهنده زندگی روزمره نشان می‌دهد. تیتر اما کلیشه‌ای، کلی و بدون حرف تازه‌ای انتخاب شده است.

jaaar.com-setare-sobh

jaaar.com-arman

اختصاصی‌ها:
شهروند، یکی از تیترهای اصلی خود را به گزارشی میدانی درباره انبارهای کالا در جنوب شهر اختصاص داد و آن‌ها را از زاویه جدیدی دید و رد پای یکی از مسائل جامعه ایران، یعنی طلاق را در آن یافت. گزارش، از اسباب و اثاثیه‌هایی نوشته است که پس از طلاق، روی دست زنان مطلقه باقی می‌ماند و آن‌ها را به اصلی‌ترین مشتری‌های این انبارها تبدیل می‌کند. تیتر، بسیار خلاقانه و معماگونه انتخاب شده است؛ دو واژه‌ای که ابتدا کمی گنگ است اما با خواندن بخشی از گزارش، معما کشف می‌شود و ارتباطِ «اسباب دردسر» با محتوای گزارش، روشن می‌شود.

jaaar.com-shahrvand
انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here