زمان انتشار : ۱۸ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۱۱ | کد خبر : 455029 |

یادی از «فرهنگ شریف»/ «واکنش ظریف به یک مفتی» عربستانی

شفقنا رسانه- سال‌ها بود که نامی از فرهنگ شریف، نوازنده معروف و صاحب‌سبکِ تار، که صدای تارش در آهنگ‌های بنان و گلپا و بسیاری دیگر جاودانه شده است، در رسانه‌ها مطرح نبود و کسی به سراغش نمی‌رفت تا آن که طبق معمول، دیروز با انتشار خبرِ درگذشت‌اش، سایت‌ها و امروز هم روزنامه‌ها از او یاد کردند.

اعتماد در تیترِ خود، به یکی از خصیصه‌های نوازندگی او یعنی «تک‌نوازی»هایش تکیه کرد و از چهار تن از اهالی موسیقی، آثاری را درباره فرهنگ شریف منتشر کرد؛ کیوان ساکت، داریوش پیرنیاکان، حسام الدین سراج و شهرام میرجلالی. عکس اما شریف را در موقعیتی جز به هنگام نواختن تار نشان می‌دهد و تمام معیارها از جمله ژست و کادر و نور، منطبق با انتشار در مطبوعات و حتی به عنوان عکس یکِ مجلات هستند.

jaaar-com-etemad

شهروند، بسته خبری و تحلیلیِ مفصل‌تری را برای انتشار درباره درگذشت فرهنگ شریف آماده کرد؛ چراکه علاوه بر گفتارهایی از چند همکار او که البته سه نام مشترک با گفتارهای روزنامه اعتماد هم در میان آن‌ها دیده می‌شود، با اکبر گلپایگانی معروف به گلپا هم گفت‌وگویی انجام داد. او یکی از نزدیک‌ترین دوستان و همکاران فرهنگ شریف بود. تیتر هم هماهنگ با روتیتر انتخاب شد. روتیتر، از سوگواری برای چهره‌های موسیقی غنی ایرانی سخن گفته و در تیتر هم با بازیِ ساده‌ای با نام آن هنرمند، مُهر تائیدی بر روتیتر زده است: «پایان فرهنگ شریف»

jaaar-com-shahrvand

شروع، از روزنامه‌هایی بود که تصویر تک‌نوازی شریف را انتخاب کرد که او را در فضایی بسته با نورپردازی حرفه‌ای و شبیه به آتلیه نشان می‌دهد. تیتر هم بسیار کلیشه‌ای انتخاب شد چراکه از ترکیبِ «سفر ابدی» استفاده کرد و این بار، به جای نام هر هنرمند دیگری، «کرشمه» را که نام یکی از بهترین آلبوم‌های تک‌نوازی او است، قرار داد.

jaaar-com-shoro

همزمان با درگذشت شریف، و گلایه از بی‌توجهی به هنرمندان قدیمی و کم‌کارتر، روزنامه آرمان امروز طرح خوبی از محمدرضا شجریان را کار کرد و به نقل از مدیرعامل مجمع هنرمندان خراسان، از بزرگداشت شجریان در مشهد خبر داد. روزنامه اگرچه به موسیقی و تجلیل از شجریان پرداخته اما در هیچ‌ کجای صفحه، هیچ اشاره‌ای به درگذشت چهره نوازندگی تار ایران نکرد و به این موضوع بی‌توجه بود. در عین حال، روزنامه در حالی خبر از تجلیل شجریان در مقابل شهرام ناظری و همایون شجریان را داده است که در هفته‌های گذشته، اجازه اجرای کنسرت در مشهد داده نشده و احتمال دارد این مراسم هم با مشکلات یا حاشیه‌هایی رو به رو شود. آرمان امروز می‌توانست کمی جلوتر را ببیند و با مسئولان این مراسم یا مدیرعامل مجمع هنرمندان خراسان، درباره این احتمالات گفت‌وگو کند.

jaaar-com-arman

روز گذشته روزنامه وطن امروز در چندین تیتر، از عدم واکنش وزارت خارجه در برابر تندی‌ها و عملکرد عربستان انتقاد کرده بود و در تیتری فرعی اما با فونتی بزرگ، به نقل از یک مفتی اعظم نوشته بود که ایرانی‌ها مسلمان نیستند. امروز، روزنامه وقایع اتفاقیه در پاسخی تلویحی به تیترِ وطن امروز، تیتر یکِ خود را به توئیت محمدجواد ظریف در پاسخ به آن مفتی انتخاب کرد و در زیرتیتر، عینِ توئیت را آورد: «هیچ شباهتی بین اسلام ایرانیان و اکثریت مسلمانان با این نوع افراط‌گرایی که مفتی سعودی و بانیان وهابی تروریسم تبلیغ می‌کنند، وجود ندارد».

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

وطن امروز اما این واکنش را بازتاب نداد و به جای آن، مجددا تیترهایی را از افرادی انتخاب کرد که در چند روز گذشته با آن‌ها مصاحبۀ تیترِ یک انجام داده بود؛ حرف مشترک هم انتقاد از عملکرد دولت روحانی در برابر فاجعه منا و عملکرد آل سعود. تیتر یک هم به دیدار رهبری انقلاب اسلامی با خانواده شهدای منا و بعضی از مسئولان سیاسی اختصاص داشت و دستور برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب.

jaaar-com-vatanemrooz

رویارویی ایران و عربستان، موضوع یکی از تیترهای روزنامه همدلی هم بود و از زاویه‌ای تازه به آن پرداخت که شاید کمتر مهم‌ به نظر برسد اما تلاشی برای بیان حرف و نکته‌ای غیرتکراری بود. روزنامه، خبرِ استخدام ۱۰۰ هزار نفر توئیت‌نویس و فعال در دیگر شبکه‌های اجتماعی را جالب دید و در گزارش خود بررسی کرد که پس از هر حادثه‌ای که عربستان در آن مقصر به نظر می‌رسد از جمله سقوط جرثقیل در مسجدالحرام یا بی‌احترامی به ایرانیان در فرودگاه جده، هزاران هزار توئیت و نوشته در شبکه‌های مجازی در حمایت از آل سعود منتشر می‌شود که سازماندهی‌شده هستند. روزنامه در تیتر خود، از «دستِ بستۀ ایرانی‌ها» در مقابله رسانه‌ای با عربستان نوشته است که شاید قضاوت درستی نباشد چراکه تنها در صورتی می‌توان با آن شکل از سازماندهیِ رسانه‌ای مقابله کرد که به روشِ خود آن‌ها متوسل شد. ضمن این که شاید به کار بردن «رسانه»، بیش از آن که یادآور شبکه‌های اجتماعی باشد، یادآور سایت‌ها و مطبوعات است و بهتر بود در تیتر، به قالب و فُرم مجازی و اجتماعیِ این رسانه‌ها، اشاره شفاف‌تری می‌شد.

jaaar-com-hamdeli

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here