زمان انتشار : ۲۰ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۳۳ | کد خبر : 455027 |

بازتاب جناحی نقدهای جنتی در روزنامه‌ها/ فتوشاپی‌های «هفت صبح» و «صبح نو»

شفقنا رسانه- خبرهای پراکنده امروز تیتر و عکس روزنامه‌ها بود و کمتر موضوعی توجه اغلب روزنامه‌ها را به خود جلب کرد. یکی از آنها راهپیمایی دیروز نمازگزاران در محکومیت جنایات عربستان بعد از نماز جمعه بود که اطلاعات و جمهوری اسلامی به آن پرداختند و البته با توجه به صفحه‌آرایی‌های این دو روزنامه‌ی قدیمی نوآوری خاصی در پوشش این خبر نداشتند.

jaaar-com-ettelaat

jaaar-com-jomhouri-eslami

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان روز گذشته در خطبه‌های نماز جمعه هم مباحث مربوط به سازمان FATF  را نقد کرد و هم حقوق‌های نجومی و هم خیلی کمتر ماجرای واگذاری املاک شهرداری. رسالت در پوشش اخبار نماز جمعه علاوه بر راهپیمایی به بخشی از صحبت‌های او درباره‌ی حقوق‌های نجومی پرداخت و از ماجرای املاک شهرداری چیزی ننوشت.

jaaar-com-resalat

در مقابل مردم‌سالاری به بخش املاک شهرداری در صحبت‌های جنتی توجه کرد که روزنامه‌های دیگر کمتر به آن پرداختند و حتی در بخش خبر بیست و سی تلویزیون اگرچه بخش حقوق‌های نجومی به تفصیل بازتاب پیدا کرد اما به بخش مرتبط به واگذاری املاک شهرداری هیچ توجهی نشد. اختصاصی/ این روزنامه همچنین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را در سال های گذشته بررسی کرد و از «دیپلماسی جنگ تا لبخند ظریف» نوشت. به جای یک عکس هم مجموعه ی متفاوتی از عکس‌های کوچک کنار هم گذاشت که دولتمردان وزارت امور خارجه در سال‌های پس از انقلاب در نماهای متفاوت دیده می‌شوند.

jaaar-com-mardomsalari

روزنامه جوان هم در مطلبی از تحولات جدید در مرزهای دریایی جنوب ایران خبر داد و نوشت: «ایران در تدارک نظم غیرآمریکایی در خلیج فارس» است.

jaaar-com-javan

اما بحث های انتخاباتی هم در روزنامه‌ها داغ است، تا جایی که آفتاب یزد در تصویرسازی مشابه روزهای پیش از انتخابات از فراخوان بزرگ فعالان سیاسی اجتماعی برای حمایت از لزوم کاندیداتوری روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نوشته است. چینش ضفحه که شبیه یک پوستر انتخاباتی روی دیوار است حتی در روزهای نزدیک به انتخابات چندان به صفحه‌آرایی حرفه‌ای یک روزنامه جدی شبیه نیست و بهتر است روزنامه از طرح‌های خلاقانه‌تری برای بیان ایده‌های سیاسی خود استفاده کند.

jaaar-com-aftab-e-yazd

آیت‌الله علم الهدی، امام جمعه مشهد دیروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت: «کسانی که استحاله فکری پیدا کردند و روزی دنباله‌روامام(ره) بودند حالا در طرف مقابل رفته‌اند، یادشان رفته آمریکا شیطان بزرگ است و می گویند باید با سعودی‌ها رابطه برقرار کنیم تا مشکلات منطقه حل شود» اما این گفته‌ها و همزمانی با سفر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مشهد باعث شد تا بعضی از تحلیلگران سیاسی این صحبت‌ها را خطاب به هاشمی بدانند. نتیجه‌ی این تحلیل‌ها در روزنامه‌ها بازتاب پیدا کرد و وقایع اتفاقیه از «طعنه میزبان به میهمان مشهد» نوشت.

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

امید ایرانیان، روزنامه‌ی الکترونیکی هم یک روز پس از سالگرد فوت آیت‌الله طالقانی، به بهانه‌ی مراسم یادبود او کانون توحید، زندگی‌نامه‌ی اعظم طالقانی دختر او را هم مرور کرد و از فراز و فرودهای زندگی سیاسی «اعظم» نوشت.

jaaar-com-omideiranian

فتوشاپی‌ها:

امروز هفت صبح و صبح نو هر دو عکس یک خود را با فتوشاپ کمی تغییر دادند. هفت صبح اگرچه با تغییر رنگ عکس هم تلاش کرد تا آن را به کلی از حالت یک عکس خبری و الزامات مربوط به آن خارج کند اما باز هم با یک جستجوی ساده اینترنتی می‌توان به اصل عکس دست پیدا کرد. صبح نو هم اما بدون هیچ تغییر رنگی عکسی از فیلم فروشنده را عکس یک انتخاب کرد اما به بخشی از شال بازیگر این فیلم اضافه کرد.

untitled-2

untitled-1

اختصاصی‌/روزنامه شهروند امروز در گزارشی به مراسم‌های ختم‌ تجملی پرداخت و از «کاسبان ترحیم» نوشت که بازی خوبی با کلمات و کلید‌واژه‌های سیاسی سال‌های گذشته یعنی «کاسبان تحریم» در یک فضای اجتماعی است. روزنامه البته در عکسی از نمای بالا درباره‌ی فاجعه منا از «داغی که هنوز تازه است» نوشت و اما در روتیتر و تیتر از محتوای خاص مطلب اطلاعاتی نداد و عکس یک را بیشتر به یک پوستر شبیه کرد.

jaaar-com-shahrvand

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here