زمان انتشار : ۲۱ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۱۳ | کد خبر : 455017 |

تکنولوژی برای رسانه‌نگاران هوشمند رقیب نیست

شفقنا رسانه- فرید قاسمی، پژوهشگر تاریخ روزنامه‌نگاری درباره خبرنگاری، حال و روز مطبوعات، تکنولوژی رسانه‌ای و دلایل از بین رفتن جایگاه مطبوعات بین مردم با مجله کرگدن گفت‌وگو کرده که در شماره هفدهم دوره جدید این مجله منتشر شده است. بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید:

در صحبت‌هایتان بارها مستقیم و غیرمستقیم به نقش و تأثیر رسانه‌های نو اشاره کردید. با این وصف به نظر شما تکنولوژی‌های جدید رقیب مطبوعات ‌هستند یا می‌توانند در خدمت مطبوعات باشند؟

برای رسانه‌نگاران هوشمند، تکنولوژی یک خدمت، یک امکان و یک وسیله تسهیل کننده است. ولی برای آنهایی که هوشمند نیستند و انگیزه‌ای برای کار و عشقی به این حرفه ندارند، تکنولوژی رقیب که هیچ حتی قاتل هم است. یقین بدانید با این وضعیتی که به وجود آمده اگر ما فکری نکنیم، قطعا رسانه‌های کاغذی آینده خوبی نخواهند داشت. باید در تحریریه‌های ما بازنگری صورت بگیرد. زمانی که تلگراف به کشور آمد، برای این که مردم به آن خو بگیرند ابتدا آن را مجانی در اختیار افراد گذاشتند و در سر در تلگراف خانه نوشتند «هر کسی حرف دارد، مفت استفاده می‌شود». مردم به تلگراف خو گرفتند بعد از این که مردم به آن عادت کردند بر سر در تلگراف‌خانه‌ها نوشتند «حرف مفت ممنوع». برای هر مکالمه قیمت تعیین کردند به این شکلی که با محاسبه تعداد حرف‌ها قیمت کلمه‌ها مشخص می‌شد و با جمع بندی کلمه‌ها بهای جمله‌ها تعیین می‌شد. چرا ما فکر نمی‌کنیم این تارنمای جهان گستر -یا به قول مشهور اینترنت- چنین وضعیتی پیدا می‌کند؟ اگر این اتفاق در کشور ما بیفتد تکلیف سیاست تولید متمرکز در عرصه روزنامه‌نگاری چه می‌شود؟ وقتی پایگاه‌های خبری پدید آمدند، ما در روزنامه‌ها می‌گفتیم اگر برق برود تکلیف روزنامه فردا چه می‌شود؟ حالا باید بگوییم با این گوشی‌های هوشمند و دیگر محمل‌ها و ابزارهای جانبی موضوع برق منتفی است. اما مثلا اگر حقوق پدیدآورنده اولیه خبر ضابطه‌مند شد، رسانه‌های کاغذی و پایگاه‌های خبرگزاری و خبربرداری چه خواهند کرد؟ ما الان در این عرصه مصرف گرا شده‌ایم. تصورمان این است که تجدد فقط مصرف است اما این طور نیست، تجدد تولید است. اشکال کشور ما در حوزه رسانه این است که همپای مهارت آموزی تفکرورزی نداشته‌ایم. این باعث شده کار رسانه‌ای بعضی جاها بلنگد. وقتی بینش ما درست شود، روش ما هم درست می‌شود. لازمه پایداری ما در امروز و آینده حفظ گذشته‌ها است. در حوزه رسانه با راحت‌طلبی و روزمرگی به جایی نمی‌رسیم، میانبری وجود ندارد، زحمت می‌خواهد و دقت.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here