زمان انتشار : ۲۲ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۱۱ | کد خبر : 455011 |

چه طور عکس‌های «گتی ایمیجز» به نام «مهر» شد؟

شفقنا رسانه- چند روز بعد از المپیک ریو ۲۰۱۶ عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که عکس‌های آژانس گتی ایمیجز (Getty Images) را در کنار عکس‌های مشابهی با لوگوی خبرگزاری مهر و اسم مهدی زارع، عکاس قرار داده و ادعا کرده بود این خبرگزاری عکس‌ها را کپی و بدون اشاره به منبع اصلی، به نام عکاس خود زده است. زارع در جواب به منتقدان در متنی تلگرامی این اتهام را رد کرد و مدعی شد حضور او در المپیک خوشایند همکاران عکاس نبوده و با انتشار این عکس‌ها در فضاهای مجازی به دنبال تخریب او هستند تا گوشه‌ای از عدم حضور خود در المپیک را جبران کنند. پاسخ زارع در این متن اما نتوانست موج انتقاد را خاموش کند.

منبع عکس‌های‌ بدون واترمارک؟

به گزارش شفقنا رسانه، در این خبر یک ابهام اساسی وجود داشت. واترمارک عکس‌های گتی‌ایمیجز پاک نمی‌شود و امکان استفاده از عکس بدون واترمارک هم بدون پرداخت هزینه وجود ندارد. همچنین خرید عکس‌ از آژانس‌های خارجی به هزینه‌ی زیادی نیاز دارد، که همین موضوع، فرضیه خرید کامل یا بخشی از عکس‌های المپیک از سایت گتی ایمیجز توسط عکاس یا خبرگزاری را رد می‌کرد، ضمن این که پس از خرید عکس هم به خاطر قوانین کپی‌رایت بدون نام عکاس و منبع اصلی عکس امکان انتشار آن در رسانه‌ها وجود ندارد.

به گزارش شفقنا رسانه، حدود ۲۵ سال است که گتی ایمیجز با سایت بین‌المللی المپیک قرارداد دارد و آژانس عکس اختصاصی آنها در مسابقات است. بنابراین در هر رشته‌ای تعدادی از عکس‌های سایت گتی ایمیجز بر روی این سایت بدون واترمارک منتشر می‌شد، اگرچه وقتی روی عکس‌ها کلیک می‌شود، عکسِ بدون واترمارک را همراه با شرح عکس جداگانه باز می‌کند که این عکس‌ها امکان به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را دارند و البته به راحتی ذخیره می‌شوند.

7

65438910

چه اتفاقی افتاده؟

حیدر رضایی، دبیر عکس خبرگزاری مهر در گفت‌وگو با شفقنا رسانه معتقد است: قسمتی از این قضیه مربوط به عکاس است و قسمتی دیگر مربوط به خبرگزاری. اگر عکاسی برای ما به صورت حرفه‌ای کار می‌کند و عکس می‌فرستد، ما این عکس را از جانب او دریافت می‌کنیم و او را صاحب اثر می‌دانیم، مگر اطلاعاتی دریافت کنیم مبنی بر این که عکاس این عکس نیست. در این شرایط ما در رابطه با نحوه انتشار و دیده شدن عکس طبق ضوابط حرفه‌ای تصمیم می‌گیریم.

مهدی زارع یکی از چهار عکاس مسابقات المپیک که به صورت حق‌التصویر با خبرگزاری‌ مهر همکاری دارد، در گفت‌وگو با شفقنا رسانه از ماجرای پیش آمده اظهار ناراحتی می‌کند و آن را اشتباهی از جانب خود می‌داند: یکی از عادت های بد و نیز اشتباه بزرگ من این بود که هنگام ارسال عکس‌ها اسم عکاس را جداگانه ننوشتم. ۸۰ درصد عکس‌های ارسالی از طریق تلگرام بوده است. به عنوان مثال ۴ عکس تکواندو و ۵ عکس از کشتی ارسال می‌کردم و وقت برای توضیح هر عکس نداشتم. البته این کار درستی نیست و از این به بعد در این زمینه بیشتر دقت می‌کنم تا هر عکسی که دریافت یا ارسال می‌کنم با شناسنامه باشد. این افرادی که منتقد عکس شدند و به این ماجرا دامن می‌زنند، فشار و سختی کار را تجربه نکرده‌اند.

رضایی هم اشکال را در شکل اجرایی کار می‌داند. عکس‌ها بدون اسم توسط عکاس برای خبرگزاری ارسال شده‌اند و می‌گوید: در مجموع ۷۰۰ عکس منتشر کردیم که تقریباً برای ۲۰-۲۵ فریم این اتفاق افتاده است.

زارع در این زمینه می‌گوید: من در این مسابقات با بچه‌های سایت برگزاری مسابقات ارتباط داشتم و از آن‌ها عکس ورزش‌هایی که نمی‌توانستیم برویم دریافت و به خبرگزاری ایمیل می‌کردیم و این عکس‌ها با اسم عکاس و خبرگزاری منتشر می شد.

او ادامه می‌دهد: چون با ایمیل من ارسال شده است و من هم در ایمیل حواسم نبود اسم عکاس واقعی را بنویسم، عکس‌ها را به اشتباه به اسم من منتشر کردند. من عکس‌های زیادی فرستادم و در همه این عکس‌ها اسم عکاس خارجی و خبرگزاری خارجی نوشته شده است ولی یک یا دو گزارش از این عکس‌ها سهواً به اسم من منتشر شده است و قبول دارم باید دقت می‌کردم.

رضایی هم این را اشتباهی از جانب عکاس می‌داند و می‌گوید: اگر تعداد عکس زیاد بود می‌توانستیم ادعا کنیم این کار به صورت تعمدی از جانب عکاس صورت گرفته است، ولی چون نسبت این عکس‌ها کم است، می‌توان گفت اشتباه به خاطر بی‌دقتی بوده است.

چنین اتفاقاتی علاوه بر لطمه به اعتبار خبرگزاری و با توجه به قوانین کپی رایت در زمینه‌ی عکس در آژانس‌هایی مثل گتی ایمیجز می‌تواند شکایت و پیگیری‌های حقوقی به دنبال داشته باشد، آنچه شاید دلیل حذف بعضی از این عکس‌ها از این خبرگزاری باشد اگر چه بعضی گزارش‌ها هنوز جامانده است و شاید تعداد آن بیش از ۲۰ عکس باشد.

210621006

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here