زمان انتشار : ۲۳ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۵۱ | کد خبر : 455010 |

نورافکنی به قسمتهای تاریک یک ماجرا

شفقنا رسانه- بعد از المپیک ریو درباره‌ی بعضی از عکس‌های منتشر شده از این مسابقات در خبرگزاری مهر ابهاماتی مطرح شد که گزارش شفقنا رسانه درباره‌ی این موضوع را اینجا می‌‌توانید بخوانید. بعد از انتشار این گزارش روشن نوروزی، عکاس یادداشتی برای شفقنا ارسال کرد که در ادامه می‌خوانید. اما پیش از آن بیان چند نکته ضروری است: یک- شفقنا به هیچ عنوان قصد ورود به مناقشاتی را ندارد که ممکن است شائبه‌ی بحث‌های فردی را به وجود آورد و صرفاً موضوع را از منظر حرفه‌ای آن پیگیری می‌کند، شاید با تعامل صنف دریچه‌ی گفت‌وگویی برای حل مسائل این چنینی باز شود. دو- شفقنا آمادگی انتشار پاسخ‌های احتمالی ذی‌نفعان این یادداشت را دارد. سه- مثال چند خطی در پایان این یادداشت به خاطر رعایت مورد یک حذف شد.

روشن نوروزی- بنا نبود در مورد این ماجرا چیز جدیدی بنویسم. بعد از صحبت تلفنی با مهدی زارع، ابراز پشیمانی او و درخواستش از من برای ادامه نیافتن این موضوع تصمیم گرفتم افشاگری این ماجرا در همین حد باقی بماند و موضوع جدیدی اضافه نشود. اما گویا آقای زارع قصد ندارد مسئولیت رفتار «غیرحرفه‌ای» و «غیراخلاقی» خود را بر عهده بگیرد. از همین روی پس از مطالعه گزارش بخش رسانه شفقنا تصمیم گرفتم جنبه‌های جدیدی از این موضوع را مطرح و درباره عملکرد ایشان شفاف سازی کنم:

۱. من بنا به وظیفه‌ام، در ایام المپیک سایت رسانه‌های مختلف منتشر کننده عکس، بخصوص سایت کمیته بین المللی المپیک (www.olympic.org) را برای مشاهده عکس‌های آژانس‌ها و عکاسان مختلف بررسی می‌کردم. سایت olympic.org علاوه بر عکسهای عکاسان خودش که با Credit کمیته بین المللی المپیک منتشر می‌شد، بنا به قراردادی که با آژانس گتی‌ایمیجز دارد (و در گزارش شفقنا هم به آن اشاره شده است) عکس‌های این آژانس را هم روی وب‌سایت خود بر اساس تفاهم Pool (اشتراک گذاری محتوای رسانه‌ای میان رسانه‌ها) منتشر می‌کرد.

۲. در خبرگزاری مهر به گزارش تصویری کشتی حسن یزدانی برخوردم که با اسم مهدی زارع منتشر شده بود. یکی از عکسهای این گزارش عکسی از جاوید نیکپور (یکی دیگر از عکاسان حاضر در المپیک بود) که پیش از این در خبرگزاری تسنیم منتشر شده بود. (این عکس هنوز هم روی خط خبرگزاری مهر موجود است!). موضوع برایم جالب شد و بقیه عکسهای آقای زارع در خبرگزاری مهر را دنبال کردم. عکسهای ایشان از مسابقات خارجی برایم آشنا بود و پس از بررسی متوجه شدم برخی از عکسهای کمیته بین‌المللی المپیک (Olympic.org) هم به نام ایشان در خبرگزاری مهر منتشر شده است.

6

5

۳. عکسهای منتشر شده در خبرگزاری مهر را همراه با اطلاعات نسخه اصلی عکسها در کنار یکدیگر قرار دادم و در کانال تلگرام «عکس آنلاین» (@aks_online) منتشر کردم. موضوع به سرعت رسانه‌ای شد و همه از این رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای عکاس و خبرگزاری در شوک بودند.

4

۴. مهدی زارع با من تماس گرفت. (فایل صوتی گفتگوی تلفنی من با ایشان موجود است و در صورت نیاز در اختیار شفقنا قرار می‌گیرد) ایشان در مورد عکسی که از جاوید نیکپور به اسم ایشان در خبرگزاری مهر منتشر شده اعلام کرد که خود جاوید نیکپور این عکس را به وی داده و قرار بوده که این عکس و چند فریم دیگر مال مهدی زارع باشد! فارغ از اینکه خود این حرف چقدر غیرحرفه‌ای است، جاوید نیکپور در گفتگو با بنده این مساله را اکیدا تکذیب کرد! در مورد عکس‌های منتشر شده از سایت olympic.org هم اعلام کرد که این اتفاقات همه بخاطر اشتباهات خبرگزاری و مسئول عکس صورت گرفته و او در این ماجرا بی‌تقصیر است. (آقای حیدر رضایی دبیر عکس خبرگزاری مهر در گفتگو با من –همانطور که به شفقنا هم گفته‌اند- اعلام کرد که خبرگزاری بنای اعتماد به عکاس را دارد و اگر جهت عکس آن ثابت شود اقدامات تنبیهی را انجام خواهد داد.)

در این گفتگوی تلفنی، مهدی زارع پس از روبرو شدن با مجموعه از اسناد متقن که رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی او را در طول این سالها برملا می‌کرد، به من گفت که از این ماجرا سخت پشیمان است و این موضوع تنبیه بزرگی برای او بوده و از من خواست که این ماجرا بیش از این ادامه پیدا نکند. (فایل صوتی گفتگوی تلفنی موجود است)

۵. با گسترش موضوع در شبکه‌های اجتماعی، ماجرا به طنز بدل شد. عکسها و لطیفه‌ها به شدت گسترش پیدا کرد و دغدغه اصلی من که پیگیری وضعیت کپی‌رایت بود از هدف خود دور شد. در چنین وضعیتی تصمیم گرفتم موضوع را علی‌رغم نکات تاریک فراوان آن دیگر دنبال نکنم تا بعدها شرایط مساعدی برای پیگیری مساله کپی‌رایت عکس فراهم آید. همه این اتفاقات در شرایطی می‌افتاد که تعداد زیادی از همکاران عکاس ورزشی از طرق مختلف با من تماس می‌گرفتند و اسناد جدیدی از فعالیتهای غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی پیشین ایشان در زمینه عدم رعایت کپی‌رایت عکس را ارائه می‌دادند. از جمله شاهکارترین آنها، صحنه گل پرسپولیس در داربی که از دو زاویه مختلف عکاسی شده و هردو به نام ایشان در سایت نسیم آنلاین منتشر شده بود! (بخش زیادی از این اسناد همچنان موجود است)

3

۶. اما در این حال بود که مهدی زارع بیانیه‌ای منتشر کرد و با علم به اینکه تمامی افشاگری این موضوع توسط من صورت گرفته بود، در آن اعلام کرد که: «… من به عنوان یک عکاس حرفه ای در اکثر سفرهای خارجی حضور دارم برای همکاران عکاسم خوشایند نبوده و با ترویج این عکس ها در فضاهای مجازی به دنبال تخریب اینجانب بوده اند تا گوشه ای از عدم حضور در المپیک را این گونه جبران کنند…» این پاسخ عجیب در حالی منتشر شد که تمامی عکاسانی که دور یا نزدیک من را می‌شناسند مطلع هستند که مجموعه فعالیت‌های من در عکاسی ورزشی شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد و اساسا هیچوقت هم تلاشی برای حضور در هیچ رویداد ملی یا بین‌المللی در حوزه ورزش نداشته‌ام!

اما نکته جالب ماجرا قسمت پایانی این بیانیه بود که آقای زارع در آن اعلام کرده بود: «می توانید گوشه ای از عکس های برتر اینجاب را در اینستاگرام خودم به ادرس photozare مشاهده نمایید». از قضا آقای زارع در صفحه شخصی اینستاگرام خود که گوشه ای از عکس های برتر خود را در آن منتشر می‌کند نیز عکس‌هایی از آژانس گتی ایمیجز و کمیته بین‌المللی المپیک را منتشر کرده بود! (برخی از این عکس‌ها هنوز هم در صفحه اینستاگرام ایشان موجود است!)

2

1

۷. مساله عدم رعایت حقوق مولف سالهاست که یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های فتوژورنالیست‌های ایرانی است. این مساله علاوه بر بسترهای حقوقی، نیازمند رعایت مسائل حرفه‌ای و اخلاقی از سوی خود عکاسان نیز هست. متاسفانه این مساله محدود به مهدی زارع نیست و به طور کلی در فضای عکاسی مطبوعاتی به خصوص عکاسی ورزشی چندان جدی گرفته نمی‌شود. در این سالها بارها دیده شده است که یک عکاس، بعدازظهر در استادیوم آزادی تهران در حال عکاسی است (و پخش زنده تلویزیون سراسری هم چهره او را نشان داده است) و چند ساعت بعد از بازی، عکسهایش از یک دیدار فوتبال در خوزستان در خبرگزاری منتشر شده است! مسائلی چون انتشار همزمان یک عکس به نام دو عکاس، جابجا کردن عکس، به اشتراک گذاشتن بی حساب و کتاب عکس‌ها، انتشار عکس دیگری به نام خود و عکس خود به نام دیگری و … از جدی‌ترین مسائلی است که متاسفانه گریبانگیر عکاسی مطبوعاتی ایران است.

بدون شک سکوت و رفتار منفعلانه نهادهای حرفه‌ای و صنفی عکاسی از جمله «انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران» یا « انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران» در قبال چنین رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی، کمکی به توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای نخواهد کرد.

مهدی زارع نه تنها مسئولیت رفتار زشت و غیراخلاقی خود را نمی‌پذیرد، بلکه در مصاحبه‌اش با شفقنا این رفتار غیرحرفه‌ای را به یک «اشتباه فنی» تقلیل داده و مدعی شده است که «افرادی که منتقد عکس شدند و به این ماجرا دامن می‌زنند، فشار و سختی کار را تجربه نکرده‌اند.» از طرف دیگر مهدی زارع در این مدت در محافل مختلف بارها اعلام کرده که این افشاگری باعث شهرت او شده است و باید میلیاردها تومان هزینه می‌کرده تا به این معروفیت دست پیدا کند. […].

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here