زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۱۰ | کد خبر : 455006 |

«اختلاف آمارها مردم را بی‌اعتماد می‌کند»/ادامه‌ی واکنش‌ها به عذرخواهی مرتضوی

پشفقنا رسانه- امروز، روزِ اظهارنظرهای مهم بود، که هر کدام از روزنامه‌ها، تریبون بخشی از این نظرات شدند. اما همان طور که دو روزنامه همدلی و امید ایرانیان نوشته‌اند، همیشه هم تریبون‌ها ابزار آگاهی بخشی نیستند.

همدلی، در گزارش خود به سیر چندماهۀ فحاشیِ جناحی و سیاسی در عرصه عمومی پرداخت و با ادبیات کنایه‌آمیزی، خبر از «فحش تازه در قاموس دلواپسان» نوشت. روزنامه به کاربرد کلمات توهین‌آمیز نشریه یالثارات به هنرمندان اشاره‌ کرد و بعد، به مورد تازۀ این اهانت‌ها پرداخت که از سوی یک مداح، خطاب به نمایندگان مخالف لغو کنسرت‌ها مطرح شده بود.

jaaar-com-hamdeli

امید ایرانیان، موضوع را سیاسی‌تر دید و اصلاح‌طلبان را هدفِ اصلیِ این حملات دانست و در روتیتر، از سیاسی شدنِ بعضی تریبون‌های مذهبی انتقاد کرد. در تیتر اما کلمه اشتباهی انتخاب شد؛ روزنامه از «جنبش مداحان سیاسی علیه اصلاح‌طلبان» نوشته حال آن که مفهوم «جنبش»، تعریف مشخصی در علوم سیاسی دارد و یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌هایش، بسیجِ گروهی از مردم است و با آنچه از سوی چند مداح انجام می‌شود، تفاوت آشکاری دارد.

jaaar-com-omideiranian

روزنامه شرق، بعد از مدت‌ها صفحه‌ای خواندنی و جذاب بست و تیترهای درستی را انتخاب کرد؛ هرچند هیچ‌کدام از تیترهای اصلی، تولیدی و اختصاصی نبود. روزنامه گزارشی نوشته است از همه واکنش‌های مهم به نامه پشیمانیِ سعید مرتضوی، و آن‌ها را در عبارت‌های کوتاهی در زیرتیتر قرار داد تا به سادگی در دسترس مخاطبِ روزنامه باشد. واکنش‌ها از عدم پذیرش عذرخواهی، تا درخواست اعدام بود. نظر سعید حجاریان اما به صورت مستقل آورده شد: «شرایط قبول توبه را به جا آوَرَد». در بحبوحه روابط ایران و عربستان، تیتر کوتاه با عکس سرلشکر صفوی و پیشنهادش درباره مدارا با سعودی‌ها هم به خوبی در صفحه جای گرفته است. این فرمانده سپاه تاکید کرده نباید به سوی تنش با عربستان برویم و همین موضوع هم مورد توجه چند روزنامه قرار گرفت.

jaaar-com-shargh

موضوع دیگر، سخنرانی رهبری انقلاب اسلامی ایران بود که تقریبا اغلب روزنامه‌ها، عبارت مشترکی را برای پوششِ آن، در تیتر یک کار کردند. وطن امروز، عکس یک را به رهبری انقلاب اسلامی ایران و چند تن از مسئولان ستاد سرشماری نفوس و مرکز آمار ایران اختصاص داد و تیتر هم، همان بود که دیگر روزنامه‌ها انتخاب کردند: «اختلاف آمارها مردم را بی‌اعتماد می‌کند»؛ بی‌آنکه با گزارش یا گفت‌وگویی، به اهمیتِ محتوای این عبارت و زوایای مختلف اهمیتِ آمار صحیح بپردازد و نمونه‌هایی را از دستکاری در آمار، در دولت‌ها بیاورد.

jaaar-com-vatanemrooz

در این میان، روزنامه شهروند در یکی از گزارش‌های خبریِ خود که بر اساس گفتۀ یکی از اعضای شورای شهر است، به موضوع شهریِ بسیار مهمی پرداخته است؛ تجاری شدنِ تهران و رشد سرسام‌آور مراکز تجاری در جای جای این شهر. تیتر، هشداری است درباره وضعیت ۱۰ سال آینده پایتخت، که «مراکز تجاری تهران را می‌بلعند». زیرتیتر هم، همین موضوع را از زاویه محیط زیست نگاه کرده و هشدار داده که پهنه‌های سبز تهران تا ۱۰ سال دیگر نابود می‌شوند. این البته موضوع مناسبی برای گفت‌وگو با جامعه‌شناسان شهری و شهرسازان و حتی مسئولان شهرداری درباره رشد مجتمع‌های تجاری در تهران بود اما روزنامه فقط به یک گزارش خبری بسنده کرد.

jaaar-com-shahrvand

اختصاصی‌ها:

در روزهای اکران فیلم فروشنده، واکنش‌ها و بعضی نوشته‌ها در بعضی روزنامه‌ها باعث شد تا نه فقط فروشنده که اصغر فرهادی و واکنش احتمالی‌اش هم در مرکز توجه قرار بگیرد. روزنامه اعتماد، گفت‌‌وگوی به‌هنگامی با فرهادی انجام داد و تیتری از او نقل کرد که اگرچه بیشتر درباره‌ی فیلمسازی او است اما می‌تواند در واکنش به حمله‌ها هم باشد: «ناچارم گاهی فاصله بگیرم و دوباره برگردم». عکس هم کاملا هماهنگ با تیتر انتخاب شده اما بهتر بود که برای بهتر دیده شدنِ عکس، تیتر را روی عکس کار نمی‌کردند. روزنامه، گزارش مهم دیگری هم دارد که نشان می‌دهد با توافق برجام، سود ۹۰ میلیارد دلاری برخی که از تحریم سود می‌بردند، از بین رفت.

jaaar-com-etemad-1

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here