زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۳۰ | کد خبر : 455004 |

قربانیان زلزله ایتالیا زیرتیغ «شارلی ابدو»

شفقنا رسانه- شهر زلزله زده «آماتریچه» ایتالیا از نشریه فکاهی «شارلی ابدو» به اتهام ‘هتک حرمت شدید’ شکایت کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه بلژیکی نیو یوروپ، «ماریو چیکتی» (Mario Ciccheti) که وکالت شهر آماتریچه را بر عهده دارد مدعی است که توهین نشریه فرانسوی به قربانیان شهر ‘هولناک، احمقانه و باورنکردنی’ بوده است.
این شکایت در ایتالیا ثبت شده و دادرس منطقه اکنون باید در مورد انجام تحقیقات علیه کاریکاتوریست ها و مدیر نشریه تصمیم گیری نماید.
کاریکاتوریست شارلی ابدو با الهام از غذاهای ایتالیایی تصویری ‘طنزآمیز’ از مرگ ۱۸۰ نفر را ترسیم کرده بود. کارتون مذکور که ‘زلزله به سبک ایتالیایی’ نام داشت زنی زخمی با عنوان ‘پنه گراتینه’ در کنار ‘لازانیایی’ از انبوه قربانیان ایستاده بود.
زلزله ای ۶.۲ ریشتری در ۲۴ اوت امسال شهر آماتریچه را تخریب کرد.
جمعه پیش شارلی ابدو در پاسخ به انتقادها کارتون دیگری از مردی زیر آوار منتشر کرد و عنوان ‘ایتالیایی ها… خانه شما را شارلی ابدو نساخت، مافیا ساخت!’ را بر آن گذاشت.
آندرو اورلاندو وزیر دادگستری ایتالیا کارتون های شارلی ابدو را آزار دهنده توصیف کرد و نوشت: انتشار این کاریکاتورها در این هفته نامه یک رسوایی با هدف جلب توجه رسانه ها بوده است.
انتشار این کاریکاتورها بویژه خشم شهردار شهر زلزله زده آماتریچه ایتالیا را برانگیخت. سرگئی پروزی گفت: مطمئن هستم که این طنز شرم آور و ناخوشایند بازتاب احساسات مردم فرانسه نیست. شایسته نیست با فلاکت و مرگ مردم با طنز برخورد کرد.
سفارت فرانسه در رم در واکنش به این اقدام هفته نامه فرانسوی گفت: کاریکاتورهایی که این نشریه منتشر کرده است، بازتاب موضع فرانسه نیست.
این سفارتخانه با انتشار پیام تسلیت اعلام کرد که فرانسوی ها در این آزمون دشوار در کنار ایتالیا هستند.
زلزله ۶.۲ ریشتری در مرکز ایتالیا در ۲۴ اوت (۳ شهریور) خرابی های گسترده ای را برجای گذاشت و باعث کشته شدن ۲۹۴ نفر شد.
پیش از این نیز اقدام نشریه شارلی ابدو در به تصویر کشیدن کاریکاتوری از قربانیان واقعه سقوط هواپیمای ایرباس ۳۲۱ روسی در شمال جزیره سینا در مصر نیز بازتابی منفی در روسیه داشت.
شارلی ابدو بیشترین سابقه را در ترسیم کاریکاتورهای توهین آمیز علیه ادیان توحیدی بویژه اسلام و همچنین عقاید و باورهای ملت های آسیایی و آفریقایی بین نشریات فکاهی غربی دارد.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here