زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۱۲ | کد خبر : 455003 |

عکس سوریه به جای بغداد در «صبح نو»؛ چه طور این اتفاق افتاد؟

شفقنا رسانه- عکس یک روزنامه «صبح نو» روز یکشنبه ۲۱ شهریور به جای بغداد، سوریه را نشان می‌داد.

یک خبرنگار که متوجه این اشتباه شده بود در صفحه‌ی توئیتر خود نوشت: «عکس یک روزنامه صبح نو از «انفجار در بغداد» در واقع عکسی است مربوط به ۱۰ سپتامبر در ادلب سوریه بعد از یک حمله هوایی است.» صادق قربانی ادامه داد:«بعد از بازتاب زیاد این موضوع، اکانت توئیتر روزنامه صبح نو به من پاسخ داد و گفت که تصویر را از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و تحت عنوان انفجار در بغداد خریداری کرده‌اند. بعد از بررسی، مشخص شد که بخش عکس خبرگزاری ایرنا در یک اشتباه ، ۱۶ عکس خبرگزاری فرانسه از حمله هوایی به ادلب را با عنوان انفجار در بغداد منتشر کرده و به روزنامه‌ها هم فروخته است. در حالی که با کمی دقت در عکس‌ها ، از جمله با دیدن حضور امدادگرهای کلاه سفید و افراد مسلح با ریش بلند می‌شد از این اشتباه جلوگیری کرد.»

photo_2016-09-14_03-39-00

علی‌مددی دبیر عکس خبرگزاری ایرنا، در گفت‌وگو با شفقنا رسانه، درباره‌ی چگونگی رخ دادن این اشتباه، توضیحی نداد و آن را خطای فردی دانست و از مخاطبان به خاطر اشتباه پیش آمده عذرخواهی کرد.

او در ادامه درباره‌ی مطلب منتشر شده در فضای مجازی گفت: ایرنا عکس این گزارش را به این روزنامه نفروخته و برداشتن عکس از روی سایت ایرنا بدون هیچ محدودیتی امکان پذیر است. این خطاهای فردی در رسانه‌ها پیش می‌آید، مهم این است که ظرفیت پذیرش خطا از سوی رسانه‌ها وجود دارد.

photo_2016-09-14_03-38-32

359f3846

در طرف دیگر، یکی از همکاران روزنامه صبح نو در گفت‌وگو با شفقنا رسانه، به تشریح ماجرا پرداخت و گفت: ما تعدادی عکس از سایت‌های مختلف با اطلاع از این که انفجار در شب اتفاق افتاده است، جمع آوری کردیم. ولی با توجه به عکس‌ها احتمال دادیم که این اتفاق در نزدیکی‌ صبح و هوا نیمه روشن بوده است.  هنگام بستن صفحه در لحظه آخر متوجه شدیم که خبرگزاری ایرنا از این انفجار گزارش تصویری دارد. عکس های این گزارش با توجه به این که لینک، منبع رسمی از آ.اف.پ، تاریخ و ساعت داشت و دقیق ثبت شده بود و بر اساس اعتبار ایرنا احتمال دادیم که منبع صحیح است و به این عکس استناد کردیم.

او در ادامه گفت: ما باز هم در این مسیر شک کردیم و از همکاران خواستیم با ایرنا تماس بگیرند و درخواست کردیم مسیری که عکس را پیدا کردند به ما بدهند و به ما گفتند که تحت قرارداد آ.اف.پ هستند و این عکس ها برای آن‌ها ارسال شده است. به همین دلیل این عکس را اشتباه منتشر کردیم و این یک اشتباه سهوی از طرف روزنامه صبح نو و ایرنا بود.

photo_2016-09-14_03-38-40

او در پاسخ به این سوال که آیا روزنامه صبح نو عکس را خریداری کرده بود، گفت: ما با ایرنا تماس گرفتیم تا عکس را بخریم ولی با توجه به این که در آن لحظه شرایط پرداخت نداشتیم و همکاران بخش بازرگانی ایرنا در آن لحظه نبودند، از عکس سایت استفاده کردیم که رایگان بود و احتمالا دوستان در توئیتر اشتباه متوجه شده‌اند و پیام را اشتباه منتقل کرده اند.

این گزارش تصویری البته بعد از مشخص شدن این اشتباه در سایت ایرنا از دسترس خارج شده است.

عکسها از توئیتر صادق قربانی

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here