زمان انتشار : ۲۵ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۲۶ | کد خبر : 455001 |

روز مسائل اجتماعی در مطبوعات ایران

شفقنا رسانه– امروز، بی‌آنکه چندان موضوع اجتماعی مشترکی موردنظر روزنامه‌ها باشد اما روزِ مسایل اجتماعی بود که مطبوعات در صفحه یکِ خود به آن‌ها بپردازند. در کنار آن، سعید مرتضوی هنوز هم موضوع دامنه‌دار روزنامه‌ها و اهالی سیاست است.

عناوین اخبار روزنامه ایران در روز پنجشنبه ۲۵ شهریور :  اولویت‌های پنج گانه در مهار آسیب‌های اجتماعی ؛ سفر متفاوت روحانی به <نیویورک> ؛ دیگر صفحه‌ها ؛ ضرورت پرهیز از انکار در آسیب‌های اجتماعی ؛ <برجام> از افتخارات سیاست خارجی دولت است ؛ شمخانی: شورای امنیت ملی درباره «اف‌ای‌تی‌اف» به جمع‌بندی رسیده است ؛ هشدار درباره <سبک زندگی> ایرانی‌ها ؛ فروش 1200 میلیارد تومان اوراق گندم در یک روز ؛ شش دلیل گریز برخی بانک‌ها از رعایت <نرخ سود> ؛ بازخواست از <کامرون> بابت سرنگون کردن <قذافی> ؛ سایه روشن سرخابی‌ها به روایت پیشکسوتان ؛ <برجام> از افتخارات سیاست خارجی دولت است ؛ خسارت سالانه 2400 میلیاردتومانی تصادفات ؛ واریز 1 نقره و 2 برنز به حساب پارالمپیکی‌های ایران ؛ ۸ فیلم در فهرست اولیه هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار ؛

عکس یکِ روزنامه ایران، نمایی از یک خانواده در رستوران را نشان می‌دهد و تیتر، به نقل از وزیر بهداشت، از چاقی ۲۵ میلیون ایرانی و روند رو به رشدِ مصرف غذاهای فست فود و به طور کلی سبک زندگی و عادات غذایی جامعه ایران هشدار می‌دهد. نقل قول دیگری هم این بار از وزیر کشور منتشر شده که برای چندمین بار، این بار با احتیاط و محافظه‌کاریِ بیشتری در ارائه آمار، از آسیب‌های اجتماعیِ پنجگانه گفته است؛ اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، مفاسد و مناطق بحرانی. در میان زیرتیترها، تنها عبارتی که درباره اقدامات وزارت کشور انتخاب شده، عبارتی است درباره سه جلسۀ وزیر کشور با رهبر انقلاب و دیگر هیچ اشاره‌ای به برنامه‌های این وزارتخانه برای ناهنجاری‌های اجتماعی نشده است. زیرتیترِ دیگری هم که با «اگر» شروع شده، لحنی شبیه به آرزو را دارد و از ایده آلِ جمع‌آوری ۷۰۰۰ معتاد سخن گفته که باعث کاهش دزدی و خرده‌فروشی مواد می‌شود؛ وزیر و البته روزنامه، فقط از «جمع‌آوری» نوشته‌اند که رویکردی حذفی در برابر آسیب‌های اجتماعی است و سال‌های سال در ایران اتخاذ شده و اثر کاهنده‌ای نداشته است. حداقل وظیفه روزنامه دولت بود که بپرسد یا بررسی کند که آیا گمان این است که پس از جمع‌آوری این تعداد معتادان، معتادان به پایان می‌رسند یا روند اعتیاد متوقف می‌شود؟ و اینکه برنامه توسعه پایدار در دیگر کشورها و کاهش فقر و به تبعِ آن اعتیاد، چگونه انجام شده است؟

%d8%b3%d9%be%db%8c%d8%af

موفق نبودن در مقابله با اعتیاد، اعتراف کارشناسان و مسوولانی بود که در یک گردهمایی سخنانی را مطرح کرده بودند و روزنامه پزشکیِ سپید همین موضوع را تیتر کرد: «در مقابله با اعتیاد موفق نبوده‌ایم». در عکسِ انتخابی هم چهره افراد مشخص است و به همین دلیل، بیش از آنکه واقعی باشد ساختگی به نظر می‌رسد. با این حال، نمایشی است از اعتیاد و اگر تیتر روی تصویر کار نمی‌شد، اثر بیشتری هم می‌توانست روی مخاطب بگذارد. یکی از زیرتیترها هم اظهارنظر علی ربیعی وزیر کار است که از زنانه شدنِ اعتیاد در ایران خبر داده است.

عناوین اخبار روزنامه اعتماد در روز پنجشنبه ۲۵ شهریور :

برخورد قاطع با کالاهای قاچاق، چیزی نیست جز انهدام آن کالاها و چنانکه تیتر روزنامه اعتماد شده، دیروز هم برای چندمین بار در ماه‌های اخیر، ۱۴ میلیارد تومان کالای قاچاق منهدم شد. روزنامه تیتر و گزارش خود را خبری انتخاب کرد و به روند اقدام‌ دولت در برابر قاچاق و دستگیری برخی مدیران دولتی پرداخت. گزارش دیگرِ روزنامه، قرار بود نظرسنجی‌ای باشد از چند چهره اصولگرا درباره نامه مرتضوی. سکوتِ چهره‌ها و رسانه‌های اصولگرا به استثنای علی مطهری، باعث شد تا روزنامه به سراغ آن‌ها برود و در واکنش نشان دادن به این ماجرا سهیم‌شان کند. حاصل اما چیزی نبود جز طفره رفتن و عبارت‌هایی چون «هنوز نامه را نخواندم» و «از چهره‌های دیگر بپرسید» و «نظری ندارم». روزنامه نام این افراد را منتشر نکرده اما توضیح داده که در دفتر روزنامه محفوظ است.

%d8%a7%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%82%db%8c%d9%87

وقایع اتفاقیه امروز صفحه خوبی بست؛ یک گزارش اختصاصی از ملاقات سعید مرتضوی با احمدی نژاد در دفتر ولنجک، که باتوجه به دادگاه‌های مرتضوی و تحرکات سیاسی احمدی نژاد، معنادار و مهم است. عکس هم اگرچه محیط یک همایش را نشان می‌دهد اما به دلیل بُرش درست، متناسب با موضوع است و دستی ناشناس را نشان می‌دهد که در حضور رئیس جمهور سابق، بده بستانی را با مرتضوی انجام می‌دهد. گزارش دوم، درباره اهمیت ترویج امیداندیشی در جامعه ایران است و نقل قولی از مصطفی مهرآئین، جامعه شناس را آورده که به موضوع مبتلابه جامعه اشاره دارد؛ تاکید بر معیارهای فردگرایانه و روانشناسی مدرن که راه حل شاد زیستن را چشم بستن به روی مشکلات خود و دیگران بیان می‌کنند و مهرآئین تاکید می‌کند که راه درست، توجه به عوامل اجتماعی و رویکرد جمعی برای بهبود شرایط زندگی و شاد زیستن است.

عناوین اخبار روزنامه شرق در روز پنجشنبه ۲۵ شهریور :

شرق، اگرچه تیترها و عکس‌های اصلی‌اش، مربوط به اظهارات نعمت احمدی و علی مطهری درباره سعید مرتضوی بود اما دو تیتر فرعی را هم به موضوعات اجتماعی مهمی اختصاص داد؛ سلامت جنسی و عدالت جنسیتی. سمت راست صفحه، آدرس گزارشی قرار داده شده است درباره آموزش سلامت جنسی در کتاب‌های درسی ایران و تیترِ خلاقانۀ «+۱۸ در مدارس» هم برایش انتخاب شده است. سرمقاله هم به قلم ژاله شادی طلب، جامعه شناس است که درباره لایحه برنامه ششم توسعه و موضوع عدالت جنسیتی که در این لایحه مطرح شده پرداخته است و از چیستیِ این عدالت گفته است.

%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%b2

روزنامه‌های اصولگرا، نسبت به دادگاه‌ها و نامه عذرخواهی مرتضوی، خود را بی‌تفاوت نشان دادند و بعد از گذشت چند روز، روزنامه سیاست روز به این موضوع پرداخت. گزارش، در انتقاد از نه تنها مرتضوی بلکه روند برگزاری دادگاه او نوشته شده و تیتر «تاوان قصور» را درباره عملکرد ۷ سالۀ دادستان سابق تهران انتخاب کرده است؛ اینکه پس از حادثه کهریزک، مرتضوی نه تنها عذرخواهی نکرد بلکه پُست‌های جدیدی از جمله ریاست سازمان تامین اجتماعی و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برعهده گرفت، بدون بازرسی بدنی و با موبایل در دادگاه‌هایش حضور پیدا می‌کرد و درمقابل دوربین‌های خبرنگاران لبخند می‌زد؛ این روزنامه اصولگرا در پایان گزارش در حمایت از خانواده قربانیان کهریزک آورده است: « حق می‌دهیم به خانواده‌هایی که بارها و بارها به عنوان شاکی در این مسیر بازرسی شدند، مرتضوی را نبخشند».

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here