زمان انتشار : ۲۷ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۴۹ | کد خبر : 455000 |

تکذیبیه سلیمانی با تأخیر در روزنامه‌ها/ بازگشت شجریان به وطن

شفقنا رسانه- برنامه اصولگرایان برای انتخابات آینده چیست و کدام چهره را در نهایت به عنوان چهره مورد توافق، به کارزار انتخابات و در برابر روحانی می‌فرستند؟ این موضوع، شاید یکی از اشتراکات روزنامه‌های امروز بود که البته شامل بازتاب دیرهنگامِ بیانیه سردار قاسم سلیمانی هم می‌شد. موضوع دیگر، مثل اغلب اوقات، اقتصاد است و دیگری، خبر خوشِ بازگشت محمدرضا شجریان به ایران.

پیش از این بحث‌هایی درباره‌ی دوگانۀ روحانی-سلیمانی برای انتخابات سال ۹۶ مطرح شده و زمزمه‌های حضور سردار قاسم سلیمانی، به عنوان تنها و بهترین گزینۀ مورد وفاق کل جریان اصولگرا، در انتخابات آینده شنیده می‌شد. آخر هفته، سردار سلیمانی بیانیه‌ای را منتشر کرد و نوشت خود را برای همیشه، سرباز می‌داند و نه سیاستمدار، و حتی احتمال حضور انتخاباتی‌اش را هم رد کرد. امروز چند روزنامه، با تأخیر و دیرهنگام به بازنشر آن بیانیه پرداختند و اشتباه بزرگ‌تر این که آن را در تیترهای اصلیِ خود قرار دادند. روزنامه ابتکار یکی از گزارش‌های اصلی خود را به «آب پاکی سردار روی دست شایعه‌سازان» اختصاص داد و روزنامه روزان حتی عکس یک را هم از طرحی از سردار، انتخاب کرد و بی‌آنکه تحلیل یا یادداشتی در بررسیِ بیشترِ موضوع، کار کند، فقط نقل قولی از او را برای تیتر انتخاب کرد. روزان البته در گزارش و تیتری دیگر، باز هم به موضوع اصولگرایان پرداخت و انتخاب آیت الله موحدی کرمانی به عنوان مسئول کمیته انتخاباتی جامعه روحانیت مبارز را، بازگشتِ اصولگرایان به گروه‌‌ها و چهره‌های سنتی‌تر و تلاش برای جبران ریزش‌های این جریان دانست.

jaaar-com-ebtekar

jaaar-com-roozan

وطن امروز به عنوان روزنامه‌ای اصولگرا اما لازم بود به این موضوع واکنش نشان دهد و موضع خود را مشخص کند. روزنامه هم در یادداشت خود که مانند همیشه، ادبیات بسیار ساده و کمی احساساتی‌ دارد، از بیانیه و تصمیمِ سردار سلیمانی حمایت کرد. عکس نسبتا خوبی هم از سردار کار شد اما از آنجا که فقط چهره‌ی او واضح است به نظر می‌رسد عکس اصلی با نرم‌افزار کمی دستکاری شده و بخش‌های دیگر حتی موهای سر، تار و ناواضح شده تا از روشی قدیمی برای تجسمِ معنویت، استفاده شود.

jaaar-com-vatanemrooz-1

کشکمش بر سرِ خصوصی یا دولتی بودنِ نظام آموزش و پرورش، نه بحث امروز و دیروز است و نه مختص ایران. سابقه تاریخی و جغرافیایی گسترده‌ای دارد و موافقان دولتی بودن فرآیند تربیت نیروی انسانی، و البته موافقان خصوصی‌سازی نظام آموزشی یک کشور، در سراسر جهان حضور دارند. حال دولت روحانی، براساس سیاست‌های خود، تلاش می‌کند آموزش و پرورش را از زیربیرق دولت خارج کند و روزنامه صبح نو، در انتقاد از این سیاست، از واژه «بازاری شدن» استفاده کرده و مبنای سخنش هم برنامه توسعه ششم است که این روزها مورد توجه و بررسیِ رسانه‌ها قرار دارد. روزنامه در روتیتر هم از این که هیچ کس نگران نیست، ابراز نگرانی کرده است.

jaaar-com-sobheno

در نقطه مقابل، روزنامه آفتاب یزد به شکل حامیِ سیاست‌های اقتصادی دولت، آن را با دولت گذشته مقایسه کرد و در گزارش و تیترِ یک، از خودکفایی کشور در تولید گندم و حتی «صادرات گندم به ایتالیا» نوشت؛ خودکفایی در گندم، در دولت اصلاحات رخ داد و بعد از آن اما دولت احمدی نژاد، دوباره به واردات گندم از کشورها از جمله انگلستان روی آورد و حالا روزنامه از خودکفاییِ مجدد، خبر می‌دهد.

jaaar-com-aftab-e-yazd

موسیقی ایران، به دو بهانه به صفحه یکِ روزنامه‌ها آمد؛ یکی، بازگشت محمدرضا شجریان به وطن، و دیگری، اظهارنظر مجدد علی جنتی درباره لغو کنسرت‌ها در مشهد. اعتماد، عکس خوب اما نه چندان جدیدی از استاد آواز ایران را کار کرد و جز خبر کوتاهِ بازگشت او پس از درمان، گفتارهایی هم از بهروز غریب پور و محمد سریر را با آن همراه کرد. همزمان، وقایع اتفاقیه از «تکرار جنتی» نوشت و انتقاد کرد که وزیر فرهنگ و ارشاد، بار دیگر در اظهارنظری جدید، بر لغو کنسرت‌ها در مشهد پافشاری کرد. روزنامه گزارش خود را این گونه آغاز کرد که «علی جنتی، اگر قبلا گفته بود که به دلیل احترام به علم الهدی از برگزاری کنسرت در مشهد منصرف شده است، حالا برای آن که انتقادات به او کمتر شود، می‌گوید به حرمت مرقد مطهر امام رضا(ع) کوتاه آمده است.»

jaaar-com-etemad

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here