زمان انتشار : ۲۹ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۲۳ | کد خبر : 454988 |

خداحافظی روزنامه‌ها با «بهمن گلبارنژاد»/ «خرید هواپیما با جیب خالی»

شفقنا رسانه- خبری که بیش از روزنامه‌ها، در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی واکنش ایجاد کرد، درگذشت بهمن گلبارنژاد، دوچرخه ‌سوار پارالمپیک ایران بود که در مسابقه دچار حادثه شد و پیش از آنکه به خط پایان برسد جان خود را از دست داد؛ حادثه‌ای کم‌نظیر که از جهت تلاش گلبارنژاد برای به دست آوردن موفقیت در این مسابقه، بسیار تأثربرانگیز بود. هفت صبح تیترِ خوبی را انتخاب نکرد و به شانس و اقبال متوسل شد و او را «بداقبال» خواند درحالی که این اتفاق، برای هرکس دیگری می‌توانست رقم بخورد و روزنامه، بهتر بود ورزشکار ایران را با عبارتی بهتر بدرقه می‌کرد. علاوه بر این موضوع، هفت صبح دو تیترِ بالای صفحه خود را به دو خبر از صفحه حوادث اختصاص داد که اطلاعات جالبی به دست می‌دهند. یکی، مصاحبه با داماد خانواده‌ای که محکوم به اعدام شده بود و بعد از بخشیده شدن، می‌گوید بار آخر است که تیتر یک صفحه حوادث می‌شود. دیگری هم مربوط به حادثه تصادف اتوبان حکیم است؛ تصادفی که در آن، یک کارگر افغان به شدت مجروح شده است و مشخص شده است که راننده، یک بازیگر بوده که حالت عادی نداشته‌ و با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی می‌کرده است.

jaaar-com-haft-e-sobh

در نقطه مقابل هفت صبح، روزنامه‎های نوآوران و آفتاب یزد با واژه «آسمانی» گلبارنژاد را بدرقه کرد؛ ساده‌ترین‌ و دردسترس‌ترین استعاره‌ای که به جای مرگ می‌نشیند و سابقه‌اش به انشاهای مدرسه می‌رسد و ظاهرا هنوز در روزنامه‌ها هم کاربرد دارد. نوآوران شاید بهترین طرح را در صفحه کار کرد؛ زاویۀ طرح، به درستی انتخاب شده و پای مصنوعی او را نشان می‌دهد و البته پس‌زمینه آسمانی و دو بالی که یادآور بال فرشتگان در مجسمه‌های عصر رنسانس در اروپا است.

jaaar-com-noavaran

آفتاب یزد طرحی ساده اما با ایده‌ای متفاوت را کار کرد و راهِ دومی را در مسابقه دوچرخه نشان داد که به خط پایان نمی‌رسد و به خورشید ختم می‌شود. با این حال، با کم‌سلیقگی در صفحه‌بندی، روی طرح را شلوغ کرده‌اند و علاوه بر تیتر و روتیتر، عکس کوچکی را هم از ورزشکار ایران قرارداده‌اند که به هیچ‌کدام نیازی نبود و بهتر بود تیتر با فونتی کوچک‌تر، پایینِ طرح قرارداده می‌شد. موضوع دیگر، نشست دو روزۀ سرمایه‌گذاران و شرکت‌های هواپیمایی در تهران است که آفتاب یزد، با کمی بدبینی درباره آن تیتر زد و از «خرید هواپیما با جیب خالی» نوشت و بیشترین تاکیدش را روی فقدان بودجه دولت برای خرید هواپیما گذاشت.

jaaar-com-aftab-e-yazd

روزنامه ایران اما بدون حتی اشاره‌ای به مشکل اقتصادی دولت، مجموعه تیتر و زیرتیترهای نویددهنده‌ای درباره این نشست را انتخاب کرد و با واژه «غول‌های هوایی»، اهمیت این نشست را نشان داد. اطلاعات درباره تعداد شرکت‌کنندگان و البته اظهارنظرهای آخوندی وزیر راه و شهرسازی درباره رشد ۱۰۰ درصدی پروازهای ایران بعد از برجام، تبلیغ مضاعف رسانۀ دولت برای عملکرد وزارت راه در حوزه هوایی است.

jaaar-com-iran

شهروند، از زاویه‌ای شاید مرتبط به سخنرانیِ دیروزِ رهبری انقلاب اسلامی به حضور شرکت‌های هواپیمایی در تهران پرداخت. درحالی که شرکت‌های هوایی آمریکا، برای کار با ایران دچار محدودیت شدند، حالا ۱۵۰ شرکت هوانوردی از ۲۰ کشور جهان، آماده همکاری با ایران هستند و روزنامه، این را رویاروییِ اروپا با آمریکا، بر سرِ آسمانِ ایران دانسته است. نقطه قوت دیگر، مصاحبه اختصاصی روزنامه با وزیر راه است. با این حال، عکس بیش از حد رسمی و عاری از خلاقیت انتخاب شده است.

jaaar-com-shahrvand

تیتر بعضی از روزنامه‌های امروز، از میان سخنان فرمانده کل قوا درباره اهمیت قدرت و اقتدار نظامی و ایجاد ترس در دشمن و البته بی‌اعتماد بودن به آمریکا انتخاب شد. کیهان تیتر و زیرتیتر را به این موضوع اختصاص داد. علاوه بر آن با انتخابی ناشیانه، عکس دیگری را که مربوط به عید غدیر بود، از یک گل رز انتخاب کرد؛ انتخاب گل در صفحه یکِ روزنامه، هیچ توجیه حرفه‌ای و حتی زیبایی‌شناختی ندارد اما شیوه معمول کیهان و چند روزنامۀ دیگر، به هنگام اعیاد است در حالی که می‌توان با روش‌های جدیدتر و نگاه نوتری به این موضوعات پرداخت. روزنامه، در تیتر دیگری که به عنوان «سند دیگری بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا» انتخاب کرده، از عملیات مشترک آمریکا و داعش، و فریب بودنِ آتش بس می‌گوید.

jaaar-com-kayhan

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here