زمان انتشار : ۲۹ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۱۷ | کد خبر : 454986 |

شکایت سینماگران از اهانت‌های یک نشریه‌

شفقنا رسانه- جشن منتقدان سینما با معرفی «ابد و یک روز» به عنوان بهترین فیلم، اعتراض سینماگران و اعلام شکایت چند سینماگر نسبت به اهانتهای یک نشریه، به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، در این جشن همچنین مینا اکبری یادداشتی درباره لزوم به نتیجه رسیدن سریع‌تر پرونده پزشکی عباس کیارستمی قرائت کرد و در ادامه منوچهر شاهسواری نیز با بیان این که این یادداشت خواسته قانونی و حقیقی بخش اعظمی از مردم ایران است، گفت: از کسانی که بیانیه‌ای علیه نشریه‌ توهین کننده به سینماگران تنظیم کردند تشکر می‌کنم و به آن نشریه هم می‌گویم که این رفتار و بی‌اخلاقی‌ها چاره‌ای برای شما باقی نمی‌گذارد جز اینکه صحنه را ترک کنید.

مانی حقیقی کارگردان «اژدها وارد می‌شود» که در غیاب لیلا حاتمی برای دریافت جایزه او روی صحنه آمده بود، با اشاره به اتفاقات اخیر درباره او  گفت: در چند روز گذشته دوستان بسیاری از من، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی بابت مطلبی که نشریه … منتشر کرده بود دلجویی کردند. از اینجا به همه مژده می‌دهم که ما سه نفر تصمیم گرفتیم اعتراض خودمان را نسبت به این کار در قالب یک شکایت کیفری پیگیری کنیم.

حقیقی ادامه داد: بدیهی است تمام کسانی که ما را می‌شناسند و حتی نمی‌شناسند اما این مطلب را خوانده‌اند می‌دانند این مطلب کذب محض است و اصلا نیازی به تکذیب آن نیست. هدف ما از این شکایت نیز تکذیب این مطلب نیست. در این کشور، نشریه‌ای که مجوز دارد و پشت نام امام حسین (ع) مطالبی را منتشر می‌کند که هم فکاهی است و هم هرزه‌نگاری و ما نمی‌توانیم جلوی مجوز آن بایستیم. دلیل شکایت ما این است که ما سه نفر حاضر نیستیم در کشوری زندگی کنیم که کارمان زیر سایه قلدری نقد شود و ما وظیفه داریم با آن مقابله کنیم.

کارگردان «پذیرایی ساده» در پایان گفت: ما به تنهایی نمی‌توانیم این کار را به سرانجام برسانیم و نیاز به همکاری صنفی و همکاری تمام ایرانیانی داریم که فکر می‌کنند این طرز برخورد از اساس غلط است. من روی همکاری مسئولان حساب نمی‌کنم گرچه خوشحال می‌شوم وزیر ارشاد و رییس قوه قضاییه هم به ما کمک کنند بلکه بیشتر روی کمک اهالی سینما و مردم حساب می‌کنم.

در ادامه ابراهیم حاتمی‌کیا نیز که برای دریافت جایزه ویژه بخش کارگردانی به روی صحنه دعوت شده بود با بیان اینکه قصد داشت به همین موضوع اشاره کند اما حقیقی پیش‌دستی کرد، گفت: من از انتشار این مطلب مطلع نبودم و به تازگی آن را خواندم اما وقتی دیدم چنین اتفاقی افتاده و حرمت قلم زایل شده است فکر می کنم همه باید در مقابل آن واکنش داشته باشیم. نمی‌دانم این خشونت از کجا آمده است که چنین مطالبی را علنا منتشر می‌کنند و اخلاق را زیر پا می‌گذارند.

کارگردان «آژانس شیشه‌ای» ادامه داد: متاسفم در کشوری زندگی می کنم که با نام امام حسین (ع) و خون امام حسین (ع) چنین بازی هایی انجام می‌شود. این نشریه مرا هم کم ننواخته است. از سال‌ها پیش که یک ورق بود و در نمازجمعه‌ها پخش می‌شد مطالبی علیه من منتشر می کرد اما اگر اهل قلم واکنش نشان ندهند و آن‌ها عذرخواهی نکنند این بی غیرتی است.

رضا کیانیان نیز که برای اهدای جایزه روی صحنه آمده بود با کنایه به این اتفاق اشاره کرد و گفت: زمانی که آقای علم‌الهدی در مشهد درباره کنسرت‌ها حکومت خودمختار اعلام کرد دیدیم که آقای وزیر با سکوت خود کار او را تایید کرد اما فکر می‌کردیم ایشان درباره مطلبی که منتشر شده واکنشی نشان می‌دهد اما دیدیم ظاهرا ایشان به هیچ چیز کاری ندارد.

پیمان معادی که تندیس بهترین بازیگر مرد دهمین جشن خانه سینما را برای بازی در «ابد و یک روز» به دست آورد پس از قدردانی از سعید روستایی و عوامل این فیلم چهارمین جایزه خود از جشن منتقدان سینمایی را به مادر خود تقدیم کرد و درباره توهین یک نشریه به سینماگران نیز گفت: من سال‌هاست که با مانی حقیقی، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی دوستی خانوادگی دارم و همه می‌دانند که من به سختی دوستانم را انتخاب می‌کنم. من به اخلاق و نجابت و شرافت این ۳ نفر افتخار می‌کنم و می‌دانم که آدم‌های این سینما چقدر شریفند. بنابراین تمام قد کنار آن‌ها می‌ایستم.

مطلب کامل را در ایسنا بخوانید.

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here