زمان انتشار : ۳۰ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۳:۳۹ | کد خبر : 454980 |

تلاش می‌کنیم مانع لابی‌گری‌ها در اعزام‌های ورزشی شویم؛ رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران مطرح کرد

شفقنا رسانه- استفاده از عکس بدون منبع، انتشار هم زمان یک عکس به نام دو عکاس، جابه‌جا کردن عکس بین عکاس‌ها، استفاده از عکس رسانه‌های دیگر بدون ارجاع و … مواردی از دغدغه‌های همیشگی عکاسان مطبوعاتی ایرانی است که بیشتر در جمع‌های خودمانی عکاسی شنیده می‌شود و کمتر به فضای رسانه‌ای آمده و درباره‌ی آن صحبت شده است. اما انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران چه نقشی در حل این مسائل دارند که بیش از هر موضوع دیگری درباره‌ی مسائل صنفی است. حمید فروتن، که در آخرین انتخابات انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، منتخب هیئت مدیره برای ریاست انجمن شده است، درباره‌ی برنامه‌های انجمن برای حل چنین مشکلاتی به شفقنا رسانه می‌گوید: با وجود مشکلات و خطرهایی که در پیش روی عکاسان خبری است، اما این رشته جایگاه ویژه‌ای پیدا نکرده‌ است و چون دغدغه‌های مالی مزید بر علت شده بعضی از این عکاس‌ها برای رفع آن، دست به شیطنت می‌زنند که البته این اتفاق‌ها خیلی کم است.

او توضیح می‌دهد: مثلاً در المپیک، عکاسی با لابی‌گری، همزمان با چند رسانه همکاری می‌کرد و اگرچه این مسئله در جامعه حرفه‌ای عکاسی مردود است ولی به‌ندرت در بخش هایی از حوزه ها به ویژه ورزشی تشدید شده است. این در حالی است که در رسانه‌های جهان یک عکاس فقط در یک رسانه می‌تواند فعالیت کند. مسئله کپی پیست در بخش خبری هم وجود دارد ولی در بخش عکس چون امکان مقایسه دو عکس و زاویه و فریم آن وجود دارد، این مسئله سریع‌تر خود را نشان می‌دهد.

رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران با تشریح این موضوع ادامه می‌دهد: در حال حاضر ما عکاسانی داریم که در طول سال برای نشریات کار می‌کنند و وقتی مسئله خبری بین‌المللی(المپیک، جام جهانی و…) پیش می‌آید، با خبرگزاری‌ها و چند نشریه لابی‌گری می‌کنند و با قیمت پایین‌تر عکس‌های خود را همزمان در اختیار چند رسانه قرار می‌دهند و این باعث می‌شود حق عکاس‌هایی که در این خبرگزاری ها یا رسانه‌ها کار می‌کنند، به نوعی ضایع شود.

فروتن برگزاری جلسه با کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش را یکی دیگر از برنامه‌های انجمن برای حل این مشکلات می‌داند و می‌گوید: خبرگزاری‌ها در طول برنامه کاری خود اکثر برنامه‌های ورزشی را پوشش می‌دهند و بیشترین تولید عکس را دارند، ولی هنگام انتخاب عکاسان برای پوشش برنامه‌های بین‌المللی، عده‌ای با لابی‌گری حضور پیدا می‌کنند و از اعزام عکاس خبرگزاری‌ها که در طول سال کلیه برنامه‌ها و رشته‌های مختلف را پوشش دادند، خبری نیست. بنابراین لازم است تا انجمن جلسه‌ای با وزیر ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک و انجمن‌های مربوطه داشته باشد و این مسئله را حل کنیم.

معیارهای انتخاب عکاس در برنامه‌های بین‌المللی

به عقیده فروتن برای انتخاب عکاس‌های خبری در برنامه‌های بین‌المللی  باید معیاری تعیین شود و خبرگزاری‌ها نقش اصلی در انتخاب آن‌ها داشته باشند. او می‌گوید: در حال حاضر در کمیته عکاسانی که باید اعزام شوند، خبرگزاری‌ها حضور ندارند. من فکر می‌کنم بعضی از مسئولان رسانه‌ها حقوق مادی و معنوی عکاسان را رعایت نمی‌کنند، البته بعضی از مسئولان هم سنگ تمام می‌گذارند و حقوق عکاسان خود را رعایت می‌کنند و از این نظر می‌توانند الگوی خوبی باشند.

رتبه‌بندی عکاسان مطبوعاتی

رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ادامه می‌دهد: خبرنگارها برای شرکت در محافل عمومی و رسمی نیاز به کارت خبرنگاری دارند. این کارت قبلا برای طرح ترافیک هم استفاده می‌شد و به علت سوءاستفاده‌ی عده‌ای سازمان ترافیک جلوی این کار را گرفت. سعی کرده‌ایم با مسئولان رسانه‌ها ارتباط برقرار ‌کنیم تا انجمن اعضای اصلی خود را به گونه‌ای مناسب و با تعریف و معیار مناسب معرفی کند. همچنین طبق معیارها، تعاریف، معرفی‌نامه‌ها و نمونه‌کارهای انجام شده عکاسان مطبوعاتی رتبه بندی شوند و با همکاری معاونت مطبوعاتی که نفوذ قابل توجهی در رسانه‌ها دارد، کار مشترکی انجام دهیم.

فروتن ادامه می‌دهد: در رابطه با کارت عکاسان خبری لازم است سازماندهی صورت گیرد تا کسانی که می خواهند عکاس خبری حوزه خاصی باشند براساس رتبه و شایستگی و حرفه خود معرفی شوند نه براساس معرفی و سفارش دیگران. این عکاسان باید قبل از ورود به محافل خبری مهم آموزش‌ دیده و آماده باشند.

به عقیده او برای حل مشکلات خبرنگاران عکاس باید معاونت مطبوعاتی و انجمن ها وارد عمل شوند و ساز و کار مشخصی را در نظر بگیرند. فروتن می‌گوید:  همان طور که روزنامه‌ها رتبه‌بندی می‌شوند، عکاس‌ها هم باید رتبه‌بندی شوند و براساس رتبه‌بندی، به محافل خبری مهم اعزام شوند. بنابراین در برنامه کاری انجمن است تا در صدور کارت خبرنگار عکاس و آموزش در حوزه‌های مختلف نقش داشته باشد و در برنامه‌ی اعزامی‌ها در جریان باشد و براساس استانداردها و مدل‌های تعریف شده عکاس را معرفی کند.

مشکلات عکاسان حق‌التصویر

رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اشاره به مشکلات عکاسان حق‌التصویری و تلاش انجمن برای رفع آنها می‌گوید: در حال حاضر در ایران عکاسان حق‌التصویری هستند که بیمه نشده‌اند. این مسئله را با آقای انتظامی در میان گذاشتیم و قرار شد عکاسان عضو انجمن که بیمه نیستند، از طریق انجمن بیمه کنیم. مسئله بعدی وسایل و تجهیزات عکاسان حق‌التصویری است که حساس و گران قیمت هستند، زود خراب می‌شوند و این مسئله برای آن‌ها معضل است. یک خبرنگار با حداقل امکانات (ضبط صوت، گوشی موبایل، کاغذ و خودکار) می‌تواند گزارش تهیه کند ولی یک عکاس حق التصویری باید تجهیزات ۱۵ میلیونی داشته باشد تا بتواند با یک رسانه کار کند. با توجه به این که این وسایل شخصی است و استهلاک دارد و اگر خراب شود خود عکاس باید هزینه تعمیر آن را بپردازد، شاید عکاسان دغدغه‌های مالی بیشتری نسبت به بخش‌های دیگر رسانه داشته باشند. بنابراین شاید یکی از علت‌های همکاری عکاسان حق‌التصویری با رسانه‌های مختلف دغدغه مالی باشد. البته در طرف دیگر رسانه‌ها هم چون با حداقل قیمت عکس را تهیه می‌کنند، باعث می‌شوند عکاسان حق‌التصویر با چند رسانه همکاری کنند.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here