زمان انتشار : ۳۱ شهریور ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۴:۳۱ | کد خبر : 454979 |

عکس‌های خوب و بد روزنامه‌ها از موضوعات مشترک

شفقنا رسانه- امروز، سخنان رهبری انقلاب اسلامی، حمایت ناطق نوری از روحانی و البته واکنش احمدی نژاد به نهی شدن از کاندیداتوریِ مجددِ او، موضوعات مشترک روزنامه‌ها بودند. روزهایی که موضوعات مهم به روزنامه‌ها می‌آیند، پیدا کردن تمایز میان صفحه‌های یک، کار دشواری می‌شود.

روزنامه امید ایرانیان، تیترِ توجه‌برانگیزی را انتخاب کرد: «حمایت از کاندیدای در سایه». گزارشِ روزنامه، حاصل نظرخواهی‌هایی از چند چهره اصولگرا و اصلاح‌طلب درباره برنامۀ احمدی نژاد برای آینده است. پیش‌بینی آن سیاستمداران این بود که احمدی نژاد، به نهی رهبری انقلاب توجه نمی‌کند و راهی تازه را برای حضور در عرصه قدرت و مقاومت در برابر فراموشی، می‌یابد. با این حال، در متن گزارش دیگر خبری از موضوعی که در تیتر آمده، یعنی حمایت از «کاندیدای در سایه» نیست و مشخص نشده منظور از این ترکیب، چه کسی است. همزمان با حضور حسن روحانی در نشست سالانه سازمان ملل، روزنامه به مناسبتِ دیگری یعنی سالگرد ایدۀ «گفت‌وگوی تمدن‌ها» پرداخت که توسط رئیس دولت اصلاحات در همین نشست مطرح شده بود و با هادی خانیکی مصاحبه‌ای انجام داد؛ تیتر و زیرتیترِ انتخابی اما هیچ نکته یا زاویه دیدِ تازه‌ای را مطرح نکرد، به ویژه که مرتبط با مسائل روز جهان هم نبود؛ عباراتی کلی و کمی از موضع انفعال، درباره این که صدای افراط همواره بلندتر از صدای صلح است. امید ایرانیان در انتخاب تیتر، چندان قوی عمل نمی‌کند و رویکرد خبری و غیراستنباطی دارد اما از میان تیترهای امروز، تیتری درباره آمار ۴ هزار نفری خودکشی ایرانیان، و همچنینی خبر بازداشت دبیر اجتماعی روزنامه شرق را در صفحه یک قرار داد.

jaaar-com-omideiranian

روزنامه‌ها خوشبینانه از پایان احمدی‌نژاد می‌پرسند. شهروند کارتونی را از رئیس جمهور سابق کار کرد که ایدۀ خاصی پشت‌اش نبود و فقط یک پرتره به حساب می‌آید. در تیتر و زیرتیتر هم نکته تازه‌ای به موضوع اضافه نکرد و فقط به اخباری اشاره کرد که یکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرده است. شهروند که اغلب اوقات، تیترهای فرعیِ جذاب و متفاوتی را انتخاب می‌کند، امروز تنها یکی از تیترهایش متفاوت بود و مربوط می‌شد به گزارش و گفت‌وگوی مهمی درباره انتقال آب به دریاچه ارومیه؛ استنادِ گزارش، به مصاحبه‌اش با یکی از مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه است که خبر داده، رودخانه زاب کاربری کشاورزی نداشته و به همین دلیل آبِ آن، به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود.

jaaar-com-shahrvand

اعتماد هم در میان تیترهای اصلی امروزش، به موضوعی نپرداخت که دیگر روزنامه‌ها نپرداخته باشند؛ نقل قولِ ناطق نوری: «گزینه‌ای جز روحانی برای انتخابات ۹۶ ندارم»، دیدار روحانی و فیدل کاسترو و تاکید رهبری انقلاب اسلامی بر عدم تحریک احساسات اهل سنت. بهترین تیترِ امروز در صفحه یک اعتماد اما مربوط به تیتری فرعی با موضوعی بسیار مهم است؛ ارتش سوریه اعلام کرد که آتش بس پایان یافته و کمک‌های صلیب سرخ هم معلق شده‌اند. روزنامه با تیتری ساده، خبر را این گونه مطرح کرد: «سوریه نقطه سر خط».

jaaar-com-etemad

در نقطه مقابل اعتماد، روزنامه شرق یک گزارش و یک گفت‌وگوی اختصاصی را منتشر کرد؛ گزارش که در هفته دفاع مقدس هم منتشر شده، گزارشی خبری-تحلیلی و درباره اختلاف روایت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی درباره اتفاقات دوران جنگ تحمیلی است که با تیتری پرسش‌گر، مخاطب را دعوت به پیگیری و خواندنِ گزارش کند: «حق با هاشمی است یا رضایی». گفت‌وگو هم که در گوشواره سمت چپ صفحه قرار گرفته، با عباس آخوندی وزیر راه است؛ تیتر این مصاحبه هم نقد وزیر درباره‌ی خصوصی‌سازی در دولت قبل است: «تبدیل انحصار دولتی به انحصار خصوصی در دولت قبل». عکسِ مربوط به این مصاحبه اما انتخاب خوبی نیست و یک عکس‌ پرسنلی است.

jaaar-com-shargh

زیرتیتر ضعیف/ بیش از هر روزنامه دیگری، وقایع اتفاقیه صفحه یکِ خود را به دفاع مقدس اختصاص داد. عکسی بسیار حرفه‌ای و مناسب برای روزنامه، که علاوه بر مستند بودنِ آن، خطی که با صف سربازان در عکس ایجاد شده، آن را به هنر مدرن هم نزدیک کرده است. گزارش، روایتی از زندگی ۸ فرمانده دفاع مقدس است و می‌تواند بسیار هم خواندنی باشد اما نقطه ضعف روزنامه، متن کوتاه و بیانیه‌مانندی بود که زیرِ تیتر قرار گرفت؛ مفاهیمی که می‌توانست تا این حد گُل‌درشت و طولانی بیان نشود و روزنامه از ابزار ژورنالیستی خود برای بیان آن استفاده کند. وقایع اتفاقیه به دو موضوع متفاوت و مهم دیگر هم در تیترهای خود پرداخت؛ یکی واکنش یاران احمدی نژاد به خبر مخالفت رهبری با کاندیداتوری او، که با صفحه‌بندی درستی، نقل‌‌قول‌هایی از جوانفکر و داوری و مهدی فضائلی درکنار یکدیگر قرار گرفت.

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

انتخاب حرفه‌ای/ دیگری، گزارش اختصاصی روزنامه درباره وضعیت سهیلا جورکش، یکی از قربانیان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای دو سال پیش: «چشم‌ها بسته و نگاه خاموش؛ هنوز درد می‌کشم». در روزهایی که به وضعیت قربانیان آن حوادث، چندان در رسانه‌ها پرداخته نمی‌شود و روزنامه‌ها تسلیمِ سرعت سرسام‌آور خبرها و رویدادها شده‌اند، پرداختن به این موضوع و البته انتخابش در صفحه یک، کاری حرفه‌ای به شمار می‌آید.

عکس بد/ در میان عکس‌هایی که از ناطق نوری انتخاب شد، ضعیف‌ترین شاید متعلق به روزنامه اسرار بود؛ عکسی از او، که بارها و بارها در دوره‌های پیش از انتخابات و مطرح شدنِ نامِ او برای کاندیداتوری احتمالی، در روزنامه‌ها و مجلات منتشر شده بود. پس‌زمینه عکس هم سفید درنظر گرفته شد و شِمایی معنوی به تصویر داد. دیگر تیترهای روزنامه، تنها تکرارِ خبرهای خبرگزاری‌ها بودند و نه تنها تولیدی نداشتند بلکه دروازه‌بانیِ درستی هم نداشتند چراکه نقل قولی از صالحی امیری در کادر سمت راست صفحه قرار گرفت که هیچ موضوعیتی نداشت و تکراری و مبهم بود: «عده‌ای نشاط مردم را برنمی‌تابند».

jaaar-com-asrar

عکس خوب/ وطن امروز عکس خوبی از دیدار رهبری انقلاب اسلامی با مردم در روز عید غدیر را انتخاب کرد و تیتر کوتاهِ «به آینده خوشبینم» را روی عکس قرار داد و در زیرتیتر هم بر اهمیت «تحقق امامت» تاکید کرد. دیگر تیترهای روزنامه، در خطی مشترک، علیه کشورهای غربی و عربستان انتخاب شدند؛ نقل قولی از علی لاریجانی درباره عدم تعهد غربی‌ها به تعهداتشان، تاثیر آمریکا روی پایان آتش‌بس در سوریه، حمله عربستان با بمب‌های آمریکا به پزشکان بدون مرز در یمن، و اعلان جنگ تروریست‌ها علیه ایران از آنتن بی بی سی و دستگیری ۲ سعودی در غرب کشور.

jaaar-com-vatanemrooz

عکس بد/ صفحه‌بندی و انتخابِ عکس در روزنامه آرمان امروز، بارها و بارها نقد شده و اشکالاتِ آشکارِ آن گرفته شده و امروز هم یکی از روزهای پُر اشکال و شلوغِ این روزنامه بوده است. عکسی از حسن خمینی، که بی‌دلیل و بی‌توجیه، در پس‌زمینه‌ای با رنگ آبی آسمان قرار گرفته است و از رنگ‌های زرد و خاکستری هم برای پشتِ متن، استفاده شده که مجموعۀ گرافیکیِ غیراستانداردی را حاصل کرده است. تیترِ «خرده شیشه نداشته باشیم» هم به گونه‌ای کوتاه شده است که دستوری و شعاری به نظر می‌رسد و گویی راه حلِ خرده شیشه نداشتن، دستور به خرده شیشه نداشتن است. انتخاب نادرست دیگر، مربوط به گفت‌وگوی روزنامه با علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی است که علاوه بر پس‌زمینه زرد تند، تصویری خندان از علیزاده انتخاب شده که در کنار تیترِ «آخرین جزئیات پرونده مهدی هاشمی»، ترکیبی ناهماهنگ را ساخته‌اند.

jaaar-com-arman

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here