زمان انتشار : ۱ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۲۸ | کد خبر : 454978 |

بدترین‌ و بهترین‌ انتخاب‌های امروز / «قلم پلاستیکی» به کدام روزنامه رسید؟

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امروز رژه‌ی نیروهای مسلح را بازتاب دادند که در آغاز هفته‌ی دفاع مقدس برگزار شد. آنها که این خبر را به عنوان تیتر مهم خود برگزیدند، سعی کردند با عکس‌های بیشتری ابعاد مختلف این مراسم را پوشش دهند.

01

بین این انتخاب‌ها بهترین انتخاب عکس خبری مربوط به روزنامه جوان است که با چهار انتخاب اصلی و تمرکز بر تجهیزات عکس‌ها را در صفحه اول خود چید. اگر چه تیتر یک مربوط به موضوع دیگری است اما با این پرداخت هم هماهنگی تیتر و عکس را رعایت کرد و هم ابعاد مختلف تجهیزات را با عکس‌های خوب و اولویت‌بندی انتخاب عکس پوشش داد.

jaaar-com-javan

آنچه روزنامه کیهان اغلب و مثل همین مورد رعایت نمی‌کند و چند عکس هم اندازه را کنار هم قرار می‌دهد و هیچ اولویت‌بندی در انتخاب عکس ندارد. و حتی در نگاه اول به خاطر تشابه نماها تفاوتی در موضوع عکس هم دیده نمی‌شود. انتخاب عکس پنجم وسط چهار عکس هم اندازه دیگر هم باعث شده تا بدترین انتخاب عکس خبری و چینش به این روزنامه اختصاص پیدا کند.

jaaar-com-kayhan

سیاست روز و قدس هم اگرچه تفاوت اندازه عکس را رعایت کردند که باعث جلب توجه بهتر مخاطب و ارتباط او با موضوع می‌شود اما در تعداد و سوژه‌های عکس اولویت بندی نکردند. عکس نزدیک از لباس‌های رنگی سربازان در روزنامه قدس چندان با تیتر همخوانی ندارد اگرچه انتخاب‌های دیگر عکس از زمین، دریا و آسمان درست و همه جانبه به نظر می‌رسد. ضمن این که جای تیتر هم در این روزنامه درست انتخاب نشده است و بعد از دیدن عکس‌ها نمی‌توان به راحتی تیتر را پیدا کرد و اصل مهم صفحه‌آرایی در روزنامه یعنی عکس نشان بدهد تیتر بگوید را نادیده گرفته است؛ اصلی که به پیوستگی تیتر و عکس اشاره دارد.

jaaar-com-quds

سیاست روز اما ترکیبی از اشتباهات کیهان و قدس را در صفحه‌آرایی انجام داد. اولویت‌بندی نکردن در تعداد عکس و نماهای مشابه که تمایز عکس‌ها را نشان نمی‌دهد و به چشم مخاطب همه یکی به نظر می رسد. ضمن این که اگرچه تیتر در جایگاه نسبتا خوبی قرار گرفته است اما آن قدر استعاری است که اگر عکس‌ها دیده نشود یا روتیتر نباشد مشخص نیست مطلب درباره‌ی چه موضوعی است.

jaaar-com-siasatrooz

بدترین عکس مطبوعاتی امروز مربوط به روزنامه آرمان امروز است که عکسی معمولی از روحانی را بد برش زده است و آن را برای مطلب مهمی با تیتر «ترافیک دیپلماتیک در سفر نیویورک» انتخاب کرد. عکس نه تنها ربطی به موضوع ندارد و خبری نیست که عکس غیرخبری خوب هم نیست.

jaaar-com-arman

ایران و اطلاعات عکس‌های از دیدارهای مهم روحانی را برای صفحه اول انتخاب کردند. انتخاب عکس‌های ایران از اطلاعات بهتر است اگرچه تصاویر هم از نظر موضوع و هم نما مشابه است و روزنامه می‌توانست نوع دیگری از چینش انتخاب کند تا تفاوت‌ افراد در عکس‌ها بهتر دیده شود. سوژه‌ی همه‌ی عکس‌ها در این روزنامه «نشسته» انتخاب شده اما اطلاعات هر چهار عکس را «ایستاده» انتخاب کرده است و حداقل در نسخه جار نور بعضی عکس ها مناسب نیست. و رنگ مو و محاسن افراد متفاوت با واقعیت دیده می‌شود.

jaaar-com-iran

jaaar-com-ettelaat

زردترین تیتر امروز هم مربوط به تیتر هفت صبح درباره‌ی دیدار روحانی و ترزا می نخست وزیر انگلستان است که روزنامه نوشته تصویری از این دیدار به خاطر پوشش او و تفاوت با پروتکل‌های دیدارهای تشریفاتی ایران حاشیه‌ساز شده است.

jaaar-com-haft-e-sobh

عکس دوربر شده که حاشیه‌های سوژه‌ی اصلی از بین می‌رود تا بنا به اهداف رسانه تمرکز بر موضوعی بیشتر یا کمتر شود و عکس را از رده‌ی عکس مطبوعاتی هم خارج می‌کند، اغلب در روزنامه‌ها به درستی استفاده نمی‌شود. و روزنامه‌هایی که صفحه‌بندی شلوغ دارند،  بیشتر از این ابزار گرافیکی و به صورت سطحی استفاده می‌کنند. بدترین عکس دوربر شده امروز مربوط به روزنامه روزان است که عکس بدی از روحانی انتخاب کرده است و  بخشی از صندلی او را دوربر کرده و بقیه را رها کرده است. و البته عکس دوربر شده روزنامه صدای اصلاحات نیز در این بخش رقیب روزان است و عکس دو گزینه جایگزین احمدی‌نژاد به شکلی سردرستی و بی‌حوصله دوربُر شده در یک پس زمینه‌ی آبی روی هم قرار گرفته است. در چنین مواقعی می‌توان از طرح استفاده و حرفه‌ای‌تر عمل کرد.

jaaar-com-roozan

jaaar-com-sedayeeslahat

پیچیده‌ترین تیتر/ روزنامه نوآوران عکس بعضی از افراد در دیدارهای روحانی در سفر به نیویورک را دور بر کرده و کنار هم گذاشته و پس‌زمینه‌ی آبی به آن داده است اگرچه تصویر به دست آمده، کمی مرتب‌تر و با چینش بهتر است اما این سبک تصاویر بیشتر برای وقتی است که قرار است اتحاد چند نفر یا هم‌پیمانی بر یک موضوع مشترک نشان داده شود و نه چند دیدار مجزا. تیتر هم ساده و روان نیست و تلاش روزنامه برای تحلیل از این دیدارها در نیویورک بهتر و ساده‌تر می‌توانست بیان شود. ساده بودن تیتر منافاتی با تحلیلی بودن آن ندارد در حالی که اغلب تیترهای نوآوران با چنین چینشی نوشته می‌شود و شاید نویسنده‌ی آن بیش از مخاطبان عام با معنای تیتر ارتباط برقرار کند.

jaaar-com-noavaran

بی‌ربط‌ترین تیتر امروز هم مربوط به روزنامه سایه است که به بهانه‌ی بازگشایی مدارس، مطلبی منتشر کرده درباره‌ی روز اول مدرسه در کشورهای مختلف اما تیتر «از جلو نظام…» را انتخاب کرده است. جمله‌ای آشنا که مختص روز اول مدرسه نیست و البته در محیط‌های دیگری به غیر از مدرسه نیز شنیده می‌شود.

jaaar-com-sayeh

قلم پلاستیکی امروز هم به روزنامه‌ی حُسبان می‌رسد که بدترین صفحه‌بندی و برش عکس را دارد و نسخه‌ی جار آن بیشتر شبیه یک صفحه‌آرایی اشتباهی است و حتی مطالب ستون سمت راست آن درست چیده نشده است.

jaaar-com-hosban

انتهای پیام

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here