زمان انتشار : ۳ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۶:۲۲ | کد خبر : 454972 |

قضاوت روزنامه‌ها از گزارش نیویورک/ تکراری‌ترین عکس امروز کدام بود؟

شفقنا رسانه- رویکرد روزنامه‌های جریان‌های سیاسی مختلف، منتقد و حامیِ دولت، در پوشش سخنان او در سازمان ملل بسیار نزدیک به یکدیگر بود؛ همگی بر انتقاد روحانی از آمریکا دست گذاشتند. تنها تفاوت در این بود که برخی از روزنامه‌ها، واکنش آمریکا را هم پوشش دادند و برخی دیگر، آن را نادیده گرفتند.

صندلی‌های خالی در صحن عمومی سازمان ملل، سوژه اصلی وطن امروز بود. روزنامه، در سرمقاله خود نوشت: «این صندلی‌ها مهم نیستند…» و در متن هم به اصلاح‌طلبان اشاره کرد که موضوع صندلی‌های خالی را نخستین بار به عنوان انتقاد از محمود احمدی نژاد مطرح کردند و حالا، وطن امروز معتقد است عزت و ذلت یک کشور را این صندلی‌ها نشان نمی‌دهند. با این توضیح مفصل اما عکسِ یک، نمایی از صحن عمومی است به گونه‌ای که صندلی‌ها نمایش داده شود و حسن روحانی، تنها روی مونیتور در عکس دیده شود. تیتر هم «گلایه‌های نیویورکی» بود و روتیتر هم، سیاهه‌ای از این گلایه‌ها. وطن امروز، معمولا هر روز، تیتر یا تیترهایی را در نقد وضعیت اقتصادی منتشر می‌کند و امروز هم دو تیتر بالای صفحه را به سرگردانی مردم در برابر کارت‌های اعتباری، و البته بیکاری در یک‌چهارم خانوارهای ایران اختصاص داد.

jaaar-com-vatanemrooz

تکراری‌ترین عکس امروز که قبل‌تر هم در روزنامه‌ها کار شده و امروز هم حداقل سه روزنامه آن را به صفحه یک آورده‌اند، مربوط به روحانی پشت تریبون سازمان ملل، آن هم با معمول‌ترین و ساده‌ترین زاویه دوربین، یعنی از روبه‌رو است.

2

آفتاب یزد هم همین عکس را کار کرد و از «هشدار روحانی؛ قول آمریکا!» نوشت. رویکرد روزنامه چه در این تیتر و چه در تیتر دوم، مثبت بود. همزمان با سخنرانی روحانی در نقد عهدشکنی آمریکا به ویژه کنگره، و البته استقبال چند روزنامه از این نقدها، آفتاب یزد نوشت: «وتوی اوباما علیه یک طرح ضدایرانی». متن گزارش، نگاهی مثبت به اوباما و سیاست‌هایش در برابر ایران دارد و خوشبینانه، او را به خاطر ایستادگی‌هایش در برابر جمهوری‌خواهان کنگره ستوده است اما انگار پرسش احتمالی در ذهن مخاطب را هم پیش‌بینی کرده و در روتیتر قرار داده است؛ این که هدف اوباما در روزهای پایانی ریاست جمهوری‌اش از وتوی این طرح چیست؟

jaaar-com-aftab-e-yazd

همدلی با آن که هیچ گزارش یا گفت‌وگوی اختصاصی‌ در صفحه خود کار نکرد اما در پرداخت به خبرهای منتشرشده در خبرگزاری‌ها، نسبتا خوب عمل کرد. عکسِ روحانی، کمی متفاوت با دیگر روزنامه‌ها است و زاویه دوربین، ژست رئیس جمهور و نور تصویر، ترکیب مناسبی را ایجاد کردند و تیتر هم، هماهنگ با تصویر انتخاب شد: «ترجمه اعتدال ایرانی». درحالی که اغلب روزنامه‌ها از آمریکا و عربستان در تیتر نوشته بودند، همدلی موضوعی فراملی را مهم دید. تیتر دیگرِ روزنامه اما به مسائل میان ایران و آمریکا، و تذکر ۵ کشور به آمریکا درباره خروج از مسیر برجام هم پرداخت و نقل قولی کوتاه از آمریکا را آورد: «اصلاح می‌کنیم».

jaaar-com-hamdeli

هفت صبح را شاید بتوان یکی از زردترین روزنامه‌های سیاسی دانست که البته برخلاف دیگر روزنامه‌های زرد، قواعد فنی ژورنالیستی را رعایت می‌کند و در انتخاب تیتر و عکس، حرفه‌ای‌تر است. امروز هم به سراغ حاشیه‌ای‌ترین مسائلِ حولِ یک موضوع مهم رفت؛ روزنامه، سفر حسن روحانی و محمدجواد ظریف به نیویورک را باتوجه به پرسش‌هایی که در زیرتیتر مطرح کرده، از جهت «برند تبلت رئیس جمهور» و «علت خندیدن رئیس جمهور» بررسی کرده و شاید در این میان، تنها مورد قابل تامل، پرسش درباره «راز صندلی‌های خالی در نطق روحانی» باشد. زردترین تیتر امروز، مربوط به همین مطلب است. روزنامه در بالای صفحه، آدرسِ گفت‌وگویش با رضا مقصودی فیلمنامه‌نویسِ فیلم شیدا ساخته کمال تبریزی و فیلم من سالوادور نیستم ساخته منوچهر هادی را قرار داده اما پرداختش، چنانکه موضوعِ گفت‌وگو پتانسیل‌اش را داشته، حق را ادا نکرده است. شیدا، یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های کمال تبریزی و یکی از معروف‌ترین درام‌های جنگی در سینمای ایران است که در این مصاحبه، ناگفته‌هایی بعد از سال‌ها، درباره آن مطرح شده اما روزنامه، به تیتر کلیِ «ناگفته‌های شیدا و…سالوادور!» و عکسی از لیلا حاتمی در این فیلم، بسنده کرده است.

jaaar-com-haft-e-sobh

موضوع مهم دیگر، نهایی شدن خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ بود که عباس آخوندی خبرش را اعلام کرد و روزنامه‌های اصولگرا آن را نادیده گرفتند. بی‌ربط‌ترین عکس برای این خبر را روزنامه عصر رسانه انتخاب کرد؛ موضوع، درباره خرید هواپیما است اما روزنامه به اشتباه، تصمیم گرفت عکس وزیر راه را کار کند، با ژستی مصنوعی در کنار پرچمِ نصفه و نیمه ایران با چهره‌ای که مناسب اعلام چنین خبر مثبتی نیست. علاوه بر این، در نقل قول آورده شده از آخوندی گوینده مشخص نیست و هیچ اشاره‌ای به نام یا سمتِ او نشده است. عبارت هم با فونتی روی پرچم قرار گرفته که باعث شده به سختی خوانده شود. باقیِ تیترها هم اگرچه درباره موضوعات مهمی هستند اما اعضای تحریریه احتمالا حتی زحمتِ تغییر تیترِ خبرگزاری‌ها را هم به خود نداده‌اند و حاصل آن، ادبیاتی رسمی و نامناسب شده است، مانند این تیتر: «رهگیری قاچاق با سامانه جامع گمرکی».

jaaar-com-asr-e-resaneh

وقایع اتفاقیه هم اگرچه مطلبی را به اصلِ خبر اضافه نکرد اما به درستی به آن پرداخت و نقل قول‌های کاملی را در زیرتیتر آورد و تیترِ خوبی هم انتخاب کرد: «آسمان ایران نفس می‌گیرد»؛ تیتر که البته اگر بدون توجه به زیرتیترها خوانده شود، ممکن است به نظر برسد که مربوط به بهبود وضعیت آلودگی هوا باشد. روزنامه، اطلاعات مهمی را در همان صفحه یک به مخاطب می‌دهد که وظیفه هر رسانه‌ای است. اینکه خزانه‌داری آمریکا مجوز خرید هواپیما را از سوی ایران صادر کرده، به زودی ۱۷ فروند ایرباس به ایران فروخته خواهد شد و این که فرودگاه‌های بی‌پرواز یا کم‌پرواز هم فعال خواهند شد. علاوه بر این موضوع، روزنامه در آستانه آغاز سال تحصیلی، یکی از تیترهای اصلی خود را به گزارش اختصاصی‌اش به چالش‌ها و مشکلات صنفیِ دانشجویان اختصاص داده است. فارغ از نوع پرداخت به این موضوع و متن گزارش، صِرفِ توجه کردن به حقوق دانشجویان به عنوان یک صنف، رویکردی حرفه‌ای است.

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

همشهری به جای تکرار تیتر و عکس درباره روحانی و سخنرانی‌اش در سازمان ملل، ترجیح داد دو تیتر از اجرایی شدنِ دو قانون مهم را در صفحه خود کار کند. مبارزه با قاچاق، با رسانه‌ای شدنِ امحاء چند‌بارۀ کالاهای قاچاق وارد فاز جدی‌تری شد و حالا همشهری، از «توپ قاچاق در زمین اصناف» خبر داده و توضیح روان و کاملی هم در زیرتیتر آورده که کنایه‌ای هم به دولت در خود دارد؛ اینکه سه سال تعلل در اجرای قانون مبارزه با قاچاق، حالا تبدیل به فرصت دوهفته‌ای به اصناف شده که سندِ اصالتِ کالاهای خود را نشان دهند. موضوع دیگر هم درباره جریمه‌های دوربینی و مراجعه ۹ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی است که با عکس، تیتر و زیرتیتری ساده و خبری، به آن پرداخته شد.

jaaar-com-hamshahri

اعتماد، صفحه‌ای متنوع‌تر بست و به درستی، تیتر و عکسِ یک را به سخنرانی دو روز پیشِ رئیس جمهور در نیویورک اختصاص نداد چراکه دیگر رسانه‌ها، به حد کافی به آن موضوع پرداخته بودند. اعتماد به بهانه اظهارنظر دری نجف آبادی، دادستان کل سابق کشور درباره بی‌اثر بودنِ عذرخواهی مرتضوی، دوباره به سراغ او رفت و در متن گزارش، درباره گذشته و آینده احتمالی‌اش نوشت. در زیرتیتر، به یکی از پرونده‌های جنجالی مرتضوی، یعنی مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی-کانادایی هم اشاره کرد. تیتر اما ساده انتخاب شد: «رازهای اوین تا کهریزک». سه موضوع مهم دیگر، در تیترهای فرعی روزنامه جای گرفته‌اند؛ یکی احتمال تلاش احمدی نژاد برای ورودِ خود یا یارانش به شورای شهر تهران، کشف نخستین محموله روانگردان‌های جدید و همچنین یادداشتی از زیگموند باومنِ فیلسوف درباره بحران بشریت.

jaaar-com-etemad

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here