زمان انتشار : ۴ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۲۴ | کد خبر : 454967 |

«ترین‌»های روزنامه‌ها از عکس تا تیتر

شفقنا رسانه- حضور محمدجواد ظریف در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، و حضور حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی، بازتاب گسترده‌ای در روزنامه‌های امروز داشت اما غیر از آن، موضوع محیط زیست هم یکی از موضوعات اصلی بود.

همشهری، خودرو را متهم اصلیِ آلودگی هوا اعلام کرد اما فارغ از درستی و نادرستی یا نگاه تک‌بُعدی به موضوعِ پیچیده و چندلایۀ آلودگی هوا در کلان‌شهرها، روزنامه در روتیتر یا زیرتیتر، ننوشت که استنادش به کدام منبع است درحالی که اعلام منبع می‌تواند به دقیق‌تر دیده شدن مطلب صفحه یک کمک کند. با این حال، دو آمار در زیرتیترها آمد؛ این که ۸۵ درصد آلودگی ناشی از وسایل نقلیه است و دیگری، ۶۰۰ هزار خودروی فاقد معاینه فنی سالانه ۶۰ هزار تن گاز آلاینده تولید می‌کنند. تیتر امروزِ همشهری، دنبالۀ تیتر دیروز است که مربوط بود به اجبار در مراجعه به مراکز معاینه فنی برای خودروهایی که مقابل دوربین راهنمایی و رانندگی تخلف می‌کنند. پیگیری یک خبر در چند روز و پررنگ کردنِ آن در افکار عمومی، یکی از قدرت‌های رسانه‌ است که اغلب در ایران، برای موضوعات سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این بار، همشهری به خوبی و در موضوعی حیاتی، آن را به کار گرفت. روزنامه، در یک بازی با کلمات، تیترِ «چاقوکُشی در مجلس» را که شاید بتوان یکی از خشن‌ترین تیترهای امروز و البته خلاقانه‌ترین به خاطر بازی با واژه‌ها دانست، برای یک لایحه مهم انتخاب کرد؛ لایحه‌ای که بعد از ده سال بالاخره به مجلس رفت و در صورت تصویبش در جلساتِ هفته آینده، حمل سلاح سرد جرم محسوب خواهد شد. اهمیت این لایحه زمانی مشخص می‌شود که به آمار اعلام شده توسط رسانه‌ها توجه کنیم که از کشته شدن بیش از ۱۰ هزار نفر با سلاح سرد در طی ۱۰ سال گذشته خبر داده‌اند.

jaaar-com-hamshahri

روزنامه وقایع اتفاقیه اغلب اوقات، تیترهای مهم اجتماعی و نه فقط سیاسی را به صفحه یکِ خود می‌آورد؛ و این رویه به این دلیل اهمیت دارد که همواره سهم مسائل و اخبار اجتماعی (به استثناء حوادث که فروش روزنامه را بالا می‌برد)، در برابر اخبار سیاسی بسیار اندک است. امروز هم مصاحبه با عیسی کلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مردی باسابقه در حوزه آب و کشاورزی، درباره وضعیت دریاچه ارومیه به صفحه یک آمد، همراه با تصویری که یکی از هماهنگ‌ترین عکس‌های امروز به شمار می‌آید؛ تجسمِ کلافگی و تاحدی ناامیدی در برابر بی‌اعتنایی به دریاچه مهمِ ارومیه. تیتر هم با عکس همراهی می‌کند: «احیای دریاچه نه برای خزانه مهم است نه برای خزانه‌دار» و زیرتیتر، راه حل را «حکم حکومتی» می‌داند؛ جالب آنکه این ابراز ناتوانی از سوی کسی است که در جایگاه مشاوریِ اسحاق جهانگیری در امور محیط زیست قرار دارد. تیتر اجتماعی دیگرِ روزنامه، مربوط به خشونت خانگی علیه زنان متاهل در ایران است که انتظارشان و حق‌شان برای زندگی در خانه‌ای آرام و امن، برآورده نشده است.

jaaar-com-vaghayeetefaghiye
یکی از سوخته‌‌ترین تیترهای امروز مربوط می‌شود به روزنامه همدلی. اگرچه کاریکاتور جذاب و خلاقانه‌ای از محمود احمدی نژاد کار شده است اما تیتر و روتیتر، یعنی پرداختن به موضع یاران احمدی نژاد در برابر خبر نهی از نامزدی، باید هفته گذشته منتشر می‌شد نه امروز. خبر غیررسمی نهی رهبری انقلاب اسلامی، هفته گذشته بارها مورد بررسی قرار گرفت و حتی واکنش نزدیکان احمدی نژاد، همان روزها در روزنامه وقایع اتفاقیه کار شد. نقد دیگری که می‌توان به این شماره از روزنامه وارد کرد، مربوط می‌شود به عکسِ نویسنده یادداشت ۲ در پایین صفحه، که اشتباه بُرش خورده و بخشی از صورت بیرون از کادر قرار گرفته است.

jaaar-com-hamdeli

یکی از مواردِ پیگیری در روزنامه‌ها، توسط روزنامه وطن امروز صورت می‌گیرد و تقریبا همیشه، مربوط به مسائل سیاسی و نقد دولت است. «هیچ»، واژه مشترک تیترهای چند شماره از این روزنامه بوده که اعتقاد دارد بعد از برجام، هیچ بهبودی در اقتصاد، سیاست خارجی و … حاصل نشده است. این بار هم عکسی غیرخندان را از ظریف انتخاب کرد از «هیچِ ظریف» نوشت که در شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود به دلیل بدعهدی آمریکا، هیچ بانک بزرگ اروپایی با ایران همکاری نمی‌کند.

jaaar-com-vatanemrooz

شرق هم به سخنان ظریف پرداخت اما بی‌کیفیت‌ترین عکس امروز از این نشست را انتخاب کرد؛ گاهی عکس‌های مناسب و باکیفیتی از بعضی نشست‌ها و سخنرانی‌ها و گفت‌وگوها در دست نیست؛ می‌توان از خیرِ انتخاب عکس برای آن مطلب گذشت و می‌توان به عکس‌های غیراستاندارد متوسل شد؛ روزنامه شرق دومی را انتخاب کرد و تصویری از گفت‌وگوی فرید زکریا با ظریف را کار کرد. هماهنگی خوبی اما میان تیتر و عکس بود. در تصویر، هر دو در حال خندیدن هستند و تیتر هم کنایه‌ای طنازانه به عربستان و آمریکا است که مستقیم و غیرمستقیم، از داعش حمایت کرده‌ و می‌کنند: «فرشته‌ها پول و اسلحه به داعش نمی‌دهند».

jaaar-com-shargh

ضعیف‌ترین عکس امروز از حضور روحانی در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز تحصیلی را روزنامه شاخه سبز کار کرد؛ عکس از روحانی با حضور فانی وزیر آموزش و پرورش است و عناصر اضافه‌ای مانند یک مرد پشت سر آن‌ها و گل‌ها و پرچم نصفه و نیمه در کادر، آن عکس را نامناسب کرده است به ویژه برای عکسِ یک. لوگوی روزنامه، هم چندان مطابق اصول طراحی لوگو از نظر به‌روز بودن و متناسب بودن با اهداف و سیاست‌های روزنامه به عنوان یک روزنامه‌ی عمومی سراسری نیست. چینش تیتر‌ها هم چندان جالب نیست، از نوع و اندازه‌ی فونت تا نحوه‌ی قرارگیری تیترها در کنار یکدیگر. آن قدر از فضای نگارش و خلق مطلب دور است که حتی جایی برای یادداشت روز یا سرمقاله در صفحه در نظر گرفته نشده است.

186a157b

انتقاد از پرسش مهرِ رئیس جمهور، رویکرد اصلی روزنامه جوان در پوشش خبر مربوط به رئیس جمهور بود. روحانی به یکی از مسائل مبتلابه منطقه و سراسر جهان پرداخت یعنی «خشونت»، اما جوان، چنانکه در تیتر و زیرتیتر و توضیح اضافه‌ای زیرِ تیتر نوشت، انتظار داشت موضوعِ بدعهدی آمریکا، پرسش رئیس جمهور از دانش آموزان باشد. استدلال روزنامه هم این بود که درحال حاضر، این موضوع اصلی‌ترین مشکل دولت است.

jaaar-com-javan

اختصاصی‌ها:
رفتگری که شب‌ها کار می‌کند، صبح‌ها به کلاس زبان انگلیسی می‌رود و بعد از ظهر به باشگاه برای تمرین کاراته، قطعا موضوع جذابی برای گفت‌وگو است. روزنامه شهروند مصاحبه‌اش با یدالله جوانیان را که قهرمان کاراته ایران هم شده است، به صفحه یک آورد اما عکس و تیترِ خوبی برای آن انتخاب نکرد؛ عکسی که در صفحه یک کار می‌شود باید رنگ، نور و پس‌زمینه مناسبی داشته باشد که عکس یکِ امروزِ روزنامه، تقریبا هیچ‌کدام از این مؤلفه‌ها را در خود نداشت و باغچه کوچک پس‌زمینه هم اضافه بود و تغییر محیط برای عکاسی از مصاحبه‌شونده، شاید می‌توانست به جذابیت عکس و سوژه کمک بیشتری کند. تیترِ «رنجش از لباس نارنجی» هم آهنگ و آوای خوبی ندارد و چندان هم کنجکاوی‌برانگیز و جذاب به نظر نمی‌رسد.

jaaar-com-shahrvand

 

گزارشی از واکنش‌ها به تحلیل شفقنا رسانه از صفحه اول «هفت صبح» روز ۳ مهر را اینجا بخوانید.

 

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here