زمان انتشار : ۵ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۸:۰۳ | کد خبر : 454961 |

تیتر طولانی «ستاره صبح» تا تیتر تخصصی «افکار»

شفقنا رسانه- اعتراض دانشجویی به پولی شدن سنوات مجاز تحصیلی، وضعیت اصلاح‌طلبان در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری و چند موضوع دیگر، به صفحه یکِ روزنامه‌های امروز آمدند.

موضوع اعتراض مدنیِ دانشجویان ارشد ۶ دانشگاه، به آنچه لغو قانون سنوات مجاز تحصیلی دانسته شده، به صفحه یکِ چند روزنامه آمد اما تنها بشارت نو بود که برخلاف اغلب روزنامه‌ها، به درستی تصمیم گرفت عکس این تجمع را هم کار کند. انتشار تصاویر تجمع‌های مدنی، نفسِ تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز را هم برای شهروندان عادی و هم برای تصمیم‌گیران تبدیل به امری هنجاری می‌کند. با وجود این انتخاب درست اما تیتر مبهم است و شاید اگر کلمه‌ی «مجاز» هم در تیتر می‌آمد، معنا مفهوم‌تر بود چون در فرهنگ دانشجویی اغلب سنوات به دوره‌ای گفته می‌شود که مجاز نیست و دانشجویان موظف به پرداخت هزینه هستند. انتخاب زیرتیتر با فونتی ریز و رنگ زرد روی پس‌زمینه‌ای شلوغ هم باعث شده است به سختی خوانده شود.

jaaar-com-besharateno

هیچ جریان سیاسی یکدست نیست و وحدت و پراکندگی گروه‌های مختلف یک جریان به وقتِ انتخابات، اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند و باعث می‌شود فعالان سیاسی از درون و بیرون از این جریان، درباره وحدت و اختلاف آن سخن بگویند. امروز، دو روزنامه در دو گفت‌وگوی اختصاصی، اشاره‌ای به این موضوع کردند. ادامه یا توقف فعالیت شورای عالی اصلاح‌طلبان یکی از موضوعاتی است که این روزها حولِ آن گفت‌وگوها شکل گرفته و امید ایرانیان هم به نقل از الهه کولایی، خطاب به منتقدانِ ادامۀ فعالیت این شورا، تیتری هشدارگونه انتخاب کرد: «همراهی نکنید، انتخابات ۸۴ تکرار می‌شود». آرمان امروز هم در گفت‌وگویش با علی تاجرنیا، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به اختلافات پرداخت و تیتری را هم برای آن انتخاب کرد که مربوط به پیش‌بینی تاجرنیا درباره عمومی‌تر شدنِ اختلاف میان اصلاح‌طلبان بود.

jaaar-com-omideiranian

jaaar-com-arman

عادتِ روزنامه روزان است که در کادر سمت چپ صفحه که مربوط به عکسِ یک می‌شود، پس‌زمینه را سفید درنظر بگیرد یا عکس را گرافیکی کند یا از طرح گرافیکی استفاده کند؛ ایجاد پس‌زمینه سفید به این شکل و تنها به این دلیل که فضایی برای تیتر و زیرتیتر باز کند، از نظر زیبایی‌شناسانه به صفحه لطمه می‌زند. امروز هم علاوه بر این، طرحی از هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ انتخاب شده که چه اختصاصی ِ روزنامه باشد و چه از رسانه‌ای خارجی برداشته شده باشد، هیچ‌ هماهنگی‌ای با سایر بخش‌های صفحه، چیدمان، رنگ و عکس ندارد؛ این طرح شاید چنان که بعضی از مجله‌های انگلیسی زبان بارها از مشابهِ آن استفاده کرده‌‌اند، برای تمام‌صفحه مناسب باشد به شرطِ آنکه نکته قابل تأملی در خود داشته باشد، اما برای بخش کوچکی از روزنامه‌ای که دیگر بخش‌هایش گرافیکی هم‌سو و نزدیک ندارد، انتخاب درستی نیست. روزان یک انتخاب خلاقانه اما داشت؛ تیتر پایین سمت چپ صفحه، مربوط به نامه بهرام افشارزاده خطاب به گودرزی وزیر ورزش است که گفته بود: «همه بد هستند فقط گودرزی خوب است!» روزنامه هم زیرکانه، «همه» را آبی کرد و «گودرزی» را قرمز و به این ترتیب، به گفتۀ دیگرِ افشارزاده هم اشاره‌ای کرد که گفته بود وزیر ورزش پرسپولیسی است.

jaaar-com-roozan

همشهری به‌ندرت در سرویس سیاسی سراغ سوژه‌های جدید می‌رود و معمولا اخبار خبرگزاری‌ها را دروازه‌بانی می‌کند. این بار اما تیتر یکِ خود را هشدار به فراموشیِ حقوق‌های نجومی انتخاب کرد و در زیرتیتر هم از سکوت دولت و دست‌به‌دست شدنِ طرح ساماندهی حقوق مدیران گلایه کرد. روزنامه اما به اتهام واگذاری املاک در شهرداری ‌توجهی نکرد و تنها تیتری که درباره شورای شهر انتخاب کرد، در تحسینِ «اقدام موثر شورای شهر در حمایت مشارکت بخش خصوصی» بود.

jaaar-com-hamshahri

آفتاب یزد که در تیترهایش اغلب نوعی صراحت و طنز دارد و به‌واسطه زاویه دیدش به مسائل سیاسی و انتخاب تیترهایش، به مرز رسانه‌های زرد نزدیک می‌شود. «خستگی مجلس از ۲۴ روز تعطیلی!» کنایۀ صریحِ روزنامه است به وضعیت اولین جلسۀ مجلس پس از تعطیلات تابستانه، که ۱۴۰ نفر در رای‌گیری در آن جلسه شرکت نکردند. تیتر دیگرِ روزنامه که بالا سمت راست قرار گرفته، در پاسخ به منتقدان دولت است و در توضیحاتش، ادبیاتی صریح دارد. پس از حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران و قطعیت در خرید از بوئینگ و ایرباس، بعضی از منتقدان، این مراوده را فراهم شدنِ فرصت برای ورود تکنیسین‌های خارجی به ایران و نفوذ آن‌ها دانستند؛ حالا روزنامه به هواپیماهای توپولوف اشاره کرده و این که تکنسین‌های روسی هم سال‌ها برای سرویس‌دهی، به ایران می‌آمدند پس آن‌ها ممکن بود بصورت بالقوه، عامل نفوذی باشند.

jaaar-com-aftab-e-yazd

تخصصی‌ترین تیتر امروز را روزنامه افکار انتخاب کرد، بی‌آنکه روزنامه‌ای پزشکی و تخصصی باشد. «خدمات رایگان IVF در کشور» خبری بود که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد و عین آن خبر را روزنامه، همراه با عکسی از دست یک نوزاد، در صفحه یکِ خود قرار داد. IVF یا لقاح خارج از رحم، واژه‌ تخصصی پزشکی است و روشی برای درمان ناباروری، که روزنامه عمومی‌ای مانند افکار، لازم بود معادل فارسی آن را هم به کار ببرد یا زیرتیتری اضافه کند و به موضوعِ درمان ناباروری اشاره کند.

jaaar-com-afkar

طولانی‌ترین تیتر امروز که انتخابش بسیار عجیب و ناشیانه است، در روزنامه ستاره صبح منتشر شده و مربوط به مصاحبه اختصاصیِ روزنامه با احمد خرم وزیر راه سابق است. یکی از نکات مهم در تیترزنی، این است که مهم‌ترین یا جذاب‌ترین نکته یک گفت‌وگو یا گزارش انتخاب می‌شود و باقیِ اطلاعات، در زیرتیتر و روتیتر می‌آید. روزنامه اما کارکرد زیرتیتر را فراموش کرده و تمام اطلاعاتی که لازم بود به مخاطب بدهد را در تیتر آورده است: «من به موسسه گزارش مک کنزی درباره ورود ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی و ایجاد ۹ میلیون شغل در ۱۹ سال آینده خوش‌بین هستم». عکس هم گویا بی‌هوا گرفته شده و موضوعِ عکس، به جایی خارج از کادر نگاه می‌کند و ژست و پس‌زمینه مناسبی هم ندارد.

jaaar-com-setare-sobh

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here