زمان انتشار : ۵ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۱۰:۴۷ | کد خبر : 454958 |

پاسخ «افکار» و «ستاره صبح» به تحلیل روزنامه شفقنا رسانه

شفقنا رسانه- تیتر طولانی روزنامه «ستاره صبح» و تیتر تخصصی روزنامه «افکار» که از سر واژه‌‌ی انگلیسی استفاده کرده بود، در مطلب امروز تحلیل روزنامه‌های شفقنا رسانه (اینجا) نقد شد. تیتر بخش مهمی از ویترین روزنامه‌ است و تکنیک‌های تیترزنی از نوشتن واژه‌های ساده تا توجه به‌ آوای کلمات را شامل می‌شود. ساده بودن واژه‌ها یعنی توجه داشتن به زبان مخاطب و زبان جاری و موجود در بین مردم چون آنها مخاطب اصلی رسانه‌ها هستند.

روزنامه «افکار» امروز در یکی از تیترهای اصلی خود از کلمه‌ی IVF استفاده کرد و نه در تیتر و نه در زیر تیتر از «لقاح خارج از رحم» نکته‌ای ننوشت. در حالی که توجه به اصل ساده و فارسی نویسی در تیتر نکته‌ی مهمی است که به مخاطب کمک می‌کند ارتباط بهتری با رسانه برقرار کند. زهرا صلواتی دبیر تحریریه روزنامه افکار درباره‌ی این انتقاد به شفقنا رسانه می‌گوید: ما برای این واژه اصطلاح فارسی مناسب را پیدا نکردیم، ضمن این که در خصوص این کلمه در خود متن توضیحات اضافی داده شده و سعی کرده‌ایم آن را شفاف سازی کنیم.

jaaar-com-afkar

او ادامه می‌دهد: از طرفی دیگر اگر یک واژه فارسی را به کار می‌بردیم، تیتر طولانی می‌شد،که از نظر بصری مناسب ندیدیم. و نکته دیگر در انتخاب این واژه، برانگیختن حس کنجکاوی برای مخاطب بود. در واقع ما می‌خواستیم با این کلمه مخاطب را دنبال مطلب خود بکشانیم.

اما ستاره صبح تیتری طولانی نوشته بود که مطابقت زیادی با اصول مهم تیترنویسی یعنی کوتاه نویسی و ساده نویسی نداشت. مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح درباره‌ی دلیل طولانی بودن تیتر گفت‌وگوی اختصاصی روزنامه با احمد خرم می‌گوید: من به عنوان مدیر مسئول روزنامه می‌توانم نیاز مخاطب را تشخیص بدهم و انتخاب این تیتر با توجه به این نیاز بود.

به نظر می‌رسد روزنامه‌ می‌توانست با استفاده از روتیتر یا زیرتیتر همین اطلاعات را به مخاطب بدهد اما گزیده‌تر و با رعایت نکات حرفه‌ای؛ علی صالح آبادی اگرچه این نقد را قبول می‌کند اما معتقد است: فضای مصاحبه ایجاب می‌کرد چنین تیتری را کار کنیم.

jaaar-com-setare-sobh

او ادامه می‌دهد: طبق گزارش هایی که ما قبلا از این موسسه گرفته‌ایم نتایج آن بسیار واقعی و به نوعی نتیجه‌بخش بوده است. به همین خاطر سعی کردیم چنین تیتری را به کار بردیم چراکه جامعه به شدت به شنیدن چنین خبرهایی نیازمند است. بعد از سالیان زیادی که ما در تحریم بودیم این خبر می‌تواند برای آینده کشور بسیار مسرت بخش باشد.

صالح آبادی می‌گوید: از سویی دیگر با توجه به معضل بیکاری در کشور، ایجاد این تعداد شغل در چند سال بعد می‌تواند خبری  بسیار گیرا و جذاب برای پیگیری ادامه مطلب از سوی خواننده باشد.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here