زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۵:۴۰ | کد خبر : 454953 |

روایت روزنامه‌ها از یک توصیه انتخاباتی/ روتیتر شعاری «کلید»

شفقنا رسانه- مهر تائید رهبری انقلاب اسلامی بر عدم ورود محمود احمدی نژاد به حضور در انتخابات، رونمایی از آلبوم جدید محمدرضا شجریان و چند موضوع دیگر به صفحه یکِ روزنامه‌های امروز آمده بود.

بعد از مطرح شدن خبر نهی در روزهای گذشته، پرسشِ پیش‌آمده این بود که واکنش جریان‌‌های مختلف سیاسی به این اتفاق چه خواهد بود؟ برخی از روزنامه‌ها ترجیح دادند به نقل قول و گزارش خبری روی بیاورند و موضع خود را چندان شفاف نکنند و برخی دیگر مانند روزنامه وقایع اتفاقیه، نه فقط از این موضوع استقبال کردند که واکنش اصولگرایان را هم به عنوان مُهر تائیدی بر موضعِ خود، منتشر کردند. روزنامه علاوه بر پوشش سخنرانی رهبری انقلاب اسلامی، گزارش-گفت‌وگویی درباره این موضوع نوشت و نظر کوتاه و تک‌جمله‌ای از جوانفکر، داوری و چند تن از نمایندگان و فعالان اصولگرا را در گزارش آورد که همگی، از پذیرش توصیه رهبری سخن گفته بودند.

jaaar-com-vaghayeetefaghiye

شرق اما از جمله رسانه‌هایی بود که خود را در موقعیت موضع‌گیری درباره این نظر رهبر انقلاب قرار نداد و به همین دلیل هم گزارشی به قلمِ تحریریه درباره آن ننوشت و تنها، متن منتشرشده در «پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری» را به نقل از همین منبع، بازنشر کرد.

jaaar-com-shargh-1

کیهان به سراغ مفهوم «دشمن» رفت و در انتخاب تیتر، بر آن تکیه کرد و این اظهارنظر رهبری را مصداق پنبه کردن رشته دشمن دانست. زیرتیتر هم عین بخش‌هایی از این سخنرانی را نقل کرد اگرچه عبارت «به صلاح کشور» حذف شده است. جالب آنکه کیهان و دیگر روزنامه‌های اصولگرا مانند وطن امروز، هیچ‌کدام در تیترها اشاره‌ای به نام رئیس جمهور سابق نکردند و سخنرانی را به طور کلی پوشش دادند. چنان که وطن امروز هم از «اتحاد نیروهای انقلابی» در تیترِ خود نوشت.

jaaar-com-kayhan

jaaar-com-vatanemrooz-1

شهروند هم ازجمله روزنامه‌هایی بود که به استقبال این خبر رفت و این را از صفحه‌بندی ویژه‌ برای این خبر می‌توان دریافت. روزنامه، شاید به عنوان نمادی از هشدار، از رنگ قرمز استفاده کرد اما خواندن متن با فونت سفید روی پس‌زمینه‌ای با رنگ دیگر به‌ویژه قرمز، کار مخاطب را دشوار می‌کند؛ با این حال ترفندی برای بهتر دیده شدن در میان دیگر روزنامه‌ها است. این گزارش هم مانند گزارش وقایع اتفاقیه و چند روزنامه دیگر، کاملا قابل پیش‌بینی و تکراری نوشته شده بود چراکه ابتدا به سخنان رهبری پرداخت، بعد کمی عقب رفت و درباره خبر یکی از خبرگزاری‌ها نوشت و بعد به تحرکات و تلاش احمدی نژاد برای بازگشت به عرصه رسمی سیاست.

jaaar-com-shahrvand

متفاوت‌ترین عکس را روزنامه صبح نو انتخاب کرد؛ نه محل سخنرانی را نشان داد و نه تریبون را، تصویری از رهبری انقلاب در میان جوانان را انتخاب کرد و از «فصل الخطاب» نوشت و «وحدت قلوب». هماهنگی تیتر و زاویه دیدِ روزنامه به محتوای سخنرانی، ترکیب متفاوتی از این موضوع را نشان داد که فارغ از محتوای گزارش‌ها، نوآوری روزنامه در صفحه‌بندی را نشان می‌دهد.

jaaar-com-sobheno

شعاری‌ترین روتیتر درباره این خبر را روزنامه کلید انتخاب کرد و آن را با تیتری کاملا تکراری تکمیل کرد: «با نصیحت سرنوشت‌ساز پدرانه: احمدی نژاد رفت». در صفحه‌بندی روزنامه، فضای خالی بسیاری دیده می‌شود و فاصله میان تیترهای فرعی بیش از حد است و در چنین صفحه‌ای، برای آنکه تیتر کوتاهِ احمدی نژاد رفت، به درستی در کادر جای بگیرد، به کشیده کردنِ حروفِ این دو کلمه روی آورده‌اند که در مطبوعات معمول نیست.

e0040614

در پوشش رونمایی از تازه‌ترین آلبوم محمدرضا شجریان با همکاری پرویز مشکاتیان، بهترین عکس را روزنامه اعتماد انتخاب کرد؛ دیگر روزنامه‌ها، همایون شجریان را که به جای پدر آواز خواند و گروه نوازندگان را که به جای گروه اصلی و مشکاتیان به روی صحنه آمده بودند، نشان ندادند و به عکسی از مانیتور و چهره شجریانِ پدر، و البته پرویز پرستویی پشت تریبون بسنده کردند. تیتر هم به خوبی انتخاب شد: «اینجا جای پدر بود». موضوع مهم دیگری که در یکی از گزارش‌های داخلی اعتماد به آن پرداخته شده، وضعیت ۱۵۰ گود خطرناک زیر پای شهروندان تهران است که مربوط می‌شود به ساختمان‌های نیمه‌کاره و امنیت ساختمان‌های اطراف را به خطر انداخته است.

jaaar-com-etemad

شاید یکی از کم‌ارتباط‌ ترین عکس‌ها به رونمایی از آلبوم شجریان، انتخابِ روزنامه امتیاز باشد که نه محمدرضا شجریان و نه همایون، در آن دیده نمی‌شوند. حتی بیش از تصویرِ پس‌زمینه از مشکاتیان، پرویز پرستویی به عنوان مجری برنامه است که به صورت کامل در عکس حضور دارد. حتی تیتر هم نقل قولی است از پرستویی درباره شجریان، نه تیتری استنباطی درباره برنامه یا آلبوم یا استاد آواز ایران.

f4dd765c

اختصاصی‌ها:
روزنامه‌های امروز، کمتر گزارش و گفت‌وگویی اختصاصی و جذاب داشتند اما روزنامه شرق، این خلاء را در صفحۀ خود پُر کرد و از «نامه وزارت نیرو به قالیباف» به دلیل برداشت غیرمجازِ شهرداری از آب‌های زیرزمینی خبر داد؛ موضوعی که درست به هنگام اتهام‌های مالی به شهردار، و همچنین شائبه نشست زمین به دلیل برداشت‌های نادرست از آب‌های زیرزمینی مطرح شده است و هم موقعیت سیاسی شهردار تهران را و هم جایگاهش در افکار عمومی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. عکس هم با موضوع هماهنگ بود.

هفت صبح هم گزارشی اختصاصی کار کرده با تیتر «جنجال سانتافه» و از آگهی‌های دیجیتالی نوشته که از واردات انبوه سانتافه خبر می‌دهد و البته منبع آگاه گزارش این روزنامه درباره‌ی چگونگی این واردات هم اطلاعاتی برای مخاطب ارائه داده است.

jaaar-com-haft-e-sobh

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here