زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۳۲ | کد خبر : 454950 |

توضیح «انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی» درباره‌ی یک مصاحبه‌

شفقنا رسانه- «انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی» درباره‌ی یکی از مصاحبه‌های فتوژورنالیسم با رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران (اینجا) متنی را در اختیار شفقنا رسانه قرار داده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

مدیریت محترم سایت شفقنا

با سلام

احتراما مستدعی است پیرو مصاحبه جناب آقای حمید فروتن مورخ پنجم مهرماه ۱۳۹۵ با عنوان «رئیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران: تلاش می‌کنیم مانع از لابی‌گری‌ها در اعزام‌های ورزشی شویم» در آن سایت معظم، پیرامون موضوع عملکرد عکاسان ورزشی؛ مطابق قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه کمیته عکاسان انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران اقدام فرمائید. لازم به ذکر است که «انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی» به عنوان نهاد صنفی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه رسانه‌های ورزشی آمادگی آن را دارد که تجربه بیست ساله خود را در اختیار منتخبین جدید هیات‌مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران قرار دهد.

«انجمن نویسندگان، خبرنگاران وعکاسان ورزشی» یک نهاد صنفی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه رسانه‌های ورزشی با قدمتی بیست ساله است. کمیته عکاسان این انجمن نیز جمعی از عکاسان حرفه‌ای ورزشی هستند که بنا بر قوانین اساسنامه در بازه‌های زمانی مشخص از طریق انتخابات به عضویت کمیته درمی‌آیند. لذا  پیرامون مصاحبه‌ی رئیس محترم هیات‌مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران جناب آقای حمید فروتن با عنوان «تلاش میکنیم مانع لابی‌گری‌هادراعزام‌های ورزشی شویم» که در تاریخ ۳۰ شهریور۹۵ در خبرگزاری شفقنا منتشر شده است، توجه به نکات زیر ضروری است:

۱- باتوجه به راه اندازی کمیته عکاسان نهاد بین المللیAIPS، انتخابات «کمیته عکاسان انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۲ جهت تعیین پنج نفر از هفت عضو کمیته برگزارشد. در این انتخابات آقایان پیام پارسایی، مهدی زارع، جاویدنیک‌‎پور، رضاسعیدی‌پور و نعیم احمدی به عنوان ۵ عضو انتخابی و آقایان فرشاد عباسی و ابوالفضل امان‌الله به عنوان اعضای انتصابی، کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان را تشکیل دادند. اولین جلسه این کمیته نیز در تاریخ ۷ دی۱۳۹۲برگزار شد و در آن آقایان ابوالفضل امان‌الله و جاوید نیکپور به ترتیب به عنوان رییس و دبیر این کمیته انتخاب شدند. (سند شماره۱)

1

۲- در پی درخواست «کمیسیون رسانه‌های کمیته ملی المپیک» از «کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان» برای ارائه راهکارهای اعزام عکاسان رسانه‌ها به مسابقات ورزشی، کمیته عکاسان درتاریخ۱۳اردیبهشت ۹۳ به صورت مکتوب پیشنهادات خود را به کمیته رسانه‌های کمیته ملی المپیک ارایه داد (سند شماره ۲ و ۳) و در فاز اول با ترکیب پیشنهادی بازیهای آسیایی اینچئون موافقت گردید.

22

درتاریخ۳۰ اردیبهشت ۹۳ پس از قرعه کشی میان خبرگزاری‌های عضو کمیسیون رسانه‌ها، خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا برای پوشش مسابقات انتخاب شدند. (سند شماره۴) و عکاسان اعزامی موظف شدند علاوه بر پوشش تصویری مسابقات، نسخه اصلی عکس‌ها را به طور کامل در اختیار آرشیوکمیته ملی المپیک قرار دهند. متاسفانه تا امروز فقط نماینده خبرگزاری ایسنا جناب آقای فروتن(رییس فعلی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران)عکس‌های خود را به آرشیوکمیته ملی المپیک تحویل نداده است. (سند شماره ۵). با توجه به دغدغه‌های رئیس محترم انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران درباره رعایت اخلاق حرفه‌ای، از ایشان درخواست می‌شود درباره این اقدام خود توضیحات لازم را به اطلاع عموم برسانند.

33

۳- علی رغم این که تمامی هزینه‌های اعزام و حتی هزینه‌‌های جاری عکاسان اعزامی توسط کمیته ملی المپیک تامین می‌شود و طبیعتا این کمیته در انتخاب نیروهای خود مختار است، با این حال پیش از بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶،کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان مجددا بنا به درخواست «کمیسیون رسانه‌های کمیته ملی المپیک» برنامه خود را برای اعزام عکاسان تقدیم کرد و مقررشد علاوه بر عکاس کمیته ملی المپیک، دو عکاس POOL و یک نماینده از خبرگزاری‌ها به قید قرعه با هزینه کمیته ملی المپیک به این مسابقات اعزام شوند. جلسه قرعه‌کشی در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۴ برگزارگردید و آقایان مهدی زارع و پیام پارسایی به عنوان عکاسان Poolو محمد حسن زاده از خبرگزاری تسنیم به عنوان نماینده خبرگزاری‌ها مشخص شدند. (سند شماره ۶) (متن خبر در سایت ایسجا: http://www.isja.ir/fa/news/203)

06

۴- کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان  واقف است که در خصوص رعایت قوانین عکاسان POOL درالمپیک ریو اشکالاتی وجود داشت. این مساله به دلایل مختلف از جمله عدم آشنایی عکاسان با اخلاق حرفه‌ای، تجربه نشدن POOL در ایران، شفاف نبودن جزئیات قوانین اعلام شده به عکاسان و همین طور محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود بوده است. در اولین گام، علی‌رغم این که کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان مسئولیت حقوقی درباره اعزام‌های پارالمپیک ریو نداشت، تلاش شد تا تجربیات المپیک به مسئولین تصمیم‌گیرنده در مورد مسابقات پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ انتقال داده شود و کمیته عکاسان انجمن ورزشی نویسان  نیز تلاش خواهد کرد در رویدادهای آتی سیستم اشتراک‌‎گذاری عکس میان رسانه‌ها با استاندارد حقوقی بین‌المللی صورت بگیرد.

اما رئیس محترم انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی باید بدانند که مشکلاتی چون عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای، مشکلات کپی‌رایت، استفاده از عکس بدون منبع، انتشار هم زمان یک عکس به نام دو عکاس و… محدود به حوزه عکاسی ورزشی نیست و در این باره می‌توان ده‌ها و صدها مثال از عکاسان و رسانه‌های غیرورزشی ارائه داد. از انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی انتظار می‌رود به مسائل حرفه‌ای صنفی بدون جهت‌گیری نگاه کند و تلاش کند تا این مشکلات در سطح کلان حل شوند.

۵- درخصوص سوء‌استفاده یکی ازعکاسان اعزامی از عکس‌های سایت کمیته بین‌المللی المپیک و آژانس گتی‌ایمیجز و ارائه آن‌ها به خبرگزاری مهر، جلسه‌ی فوق‌العاده‌ای برگزار و تصمیم گرفته شد که درخصوص ایشان اقدامات تنبیهی و محرومیت‌های لازم صورت پذیرد. با توجه به دغدغه‌های رئیس محترم انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران درباره رعایت اخلاق حرفه‌ای، از اعضای هیات ‌مدیره آن انجمن درخواست می‌شود گزارش اقدامات خود درباره برخورد با «خبرگزاری مهر» به عنوان منتشر کننده عکس‌ها را به اطلاع عموم برسانند.

۶- در پایان از انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی که تلاش می‌کند فعالیت‌های حرفه‌ای و صنفی را با رویکرد تخصص‌گرایانه حمایت کند، انتظار می‌رود از نگاه تمامیت‌خواهانه و انحصارطلبانه دوری کند. همچنین انتظار می‌رود اعضای محترم آن انجمن با کسب اطلاعات لازم درباره فعالیت‌های «انجمن نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی»، شأن و جایگاه «انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی» را به عنوان یک نهاد صنفی باسابقه حفظ کنند.

 

کمیته عکاسان انجمن نویسندگان،خبرنگاران وعکاسان ورزشی

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here