زمان انتشار : ۶ مهر ,۱۳۹۵ | ساعت : ۰۷:۴۵ | کد خبر : 454949 |

در ۲ روز نخست تور رسانه گردی چه گذشت؟

شفقنا رسانه– حضور در ۴ کارگاه آموزشی و بازدید از ۲ رسانه مطرح کشور برنامه هایی بود که در ۲ روز نخست تور رسانه‌گردی ویژه برترین رسانه‌های استانی اجرا شد.

به گزارش معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه نگاران حاضر در نخستین تور رسانه‌گردی طی دو روز نخست در ۴ کارگاه آموزشی «انواع روزنامه نگاری»، «پردازش عکس»، «مسئولیت اجتماعی» و «آشنایی با نرم افزار ایندیزاین»، شرکت و از موسسه اطلاعات و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران «ایرنا» بازدید کردند.

در کارگاه آموزشی انواع روزنامه نگاری،‌ کسری نوری به بحث پیرامون چرائی اولویت دغدغه‌های محلی و منطقه ای نسبت به دغدغه های ملی، ضرورت ساختار شکلی و محتوائی متفاوت نسبت به رسانه های سراسری و لزوم توجه بیش‌تر رسانه های محلی به مردم بومی به عنوان مخاطبان اصلی پرداخت.

اودر ادامه ضمن اشاره به اولویت روزنامه‌نگاری توسعه ای بر لزوم به کارگیری تحلیل و تفسیر و فاصله‌گیری از رویدادمحور بودن نشریه‌های استانی و منطقه‌ای تاکید و درباره آسیب‌شناسی رونامه‌نگاری استانی و پرهیز از روزمرگی، لزوم به کارگیری شیوه های انتقال محتوا با خلاقیت و ذوق روزنامه نگارانه، پرهیز از آسیب زائی و به کارگیری جریان سازی رسانه ای مثبت برای دست یابی به اهداف حساسیت زا سخن گفت.

همچنین مهدی وثوق نیا در کارگاه پردازش عکس، مهم ترین مباحث در زمینه عکاسی، چاپ و مراحل مختلف چاپ عکس را تشریح کرد.

وثوق نیا با اشاره به اینکه کیفیت عکس روی جلد مجلات و ویژه نامه ها برای جلب مخاطبین حایز اهمیت است به تشریح برخی مباحث در زمینه پردازش عکس پرداخت.

حسن نمکدوست تهرانی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در کارگاه مسئولیت اجتماعی، ضمن اشاره به قوانین و مقررات ناظر بر مسئولیت حرفه ای روزنامه نگاران، دسترسی آزاد به اطلاعات و حریم خصوصی را دو مولفه مهم در رابطه بین حکومت با مردم و مردم با مخاطبان عنوان کرد و به تشریح هر یک از این مولفه ها پرداخت.

پرویز آزموده در کارگاه  “آشنایی با ایندیزاین”، مهم ترین مباحث در زمینه اسلاید سازی “پاراگراف اسلاید”، “کارکتر اسلاید” و مراحل مختلف طراحی صفحات  در نشریات را تشریح کرد. آزموده سرعت و دقت در طراحی را یکی از موارد بسیار مهم برشمرد و با اشاره به اینکه تهیه چند اسلاید باعث سردرگمی طراح در حین کار خواهد شد به طرح نکاتی چند در حوزه ایندیزاین پرداخت.

بازدید از موسسه اطلاعات و خبرگزاری جمهوری اسلامی از دیگر برنامه های این تور آموزشی در روزهای نخستین بود.

روزنامه نگاران برترین رسانه های استانی، روز شنبه از بخش های فنی،‌ تحریریه و چاپخانه موسسه اطلاعات بازدید کردند و در ادامه سید کمال الدین محمدیان، مدیر روابط عمومی موسسه به بیان تاریخچه و خاطراتی از آنچه در طول ۹۰ سال گذشته بر روزنامه اطلاعات گذشته است پرداخت.

شرکت کنندگان این دوره آموزشی مطابق برنامه، ظهر روز یکشنبه، در خبرگزاری ایرنا حضور یافته و از بخش های مختلف و سرویس های خبری این خبرگزاری بازدید کردند.

نخستین تور رسانه‌گردی با برنامه‌‌های متنوع آموزشی و بازدید از مؤسسات مطبوعاتی از ۳ تا ۸ مهرماه برای رسانه‌های استانی که بیشترین امتیاز را در طرح رتبه‌بندی نشریات کسب کرده‌اند، توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار می شود.

انتهای پیام

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here